Skip to main content
 Творчі зустрічі  корифеїв дружніх народів

Творчі зустрічі корифеїв дружніх народів

Будь-яка нова книжка цікава для читача. Особливо це стосується історично-публіцистичних сюжетів про творчі зустрічі корифеїв українського та єврейського народів у дружньо налаштованому місті Львові минулого століття.

Ця книжка «Творчі зустрічі Шолом-Алейхема у Львові» (автор Марко Сімкін, 2022 рік) є цікавим нарисом у серії нарисів автора про найвизначніші історичні постаті та бурхливі події, пов'язані з історією Львова та України, творчого осмислених автором ― відомим журналістом-міжнародником, культурологом, дослідником української історії та культурної спадщини народів поліетнічної Галичини. Книжка створена на основі спогадів сучасників, документів з українських та іноземних державних архівів та доповнена унікальними світлинами. Знайомтеся ― це повчально і цікаво!

До уваги читачів пропонуються уривки з кнжки «Творчі зустрічі Шолом-Алейхема у Львові», автор Марко Сімкін. За результатами всеукраїнського літературного конкурсу серед учнівської молоді «У римах світлих оживає слово» ця книжка разом із грамотою в якості нагородження в номінації «публіцистика» передається Владиславі Сокальській, учасниці гуртка «Школа успіху» ЦДЮТ №5 з м. Харкова, старшокласниці Полтавського наукового ліцею №3.

Щиро дякуємо за подаровану ексклюзивну книжку голові журі конкурсу Наталії Калиновській!

Книжка лаконічно, яскраво ілюстративно та доволі змістовно й доступно описує цікаве життя в Галичині. До того ж відчувається особливий емоційний підтекст та позитивний настрій автора під час цікавих розповідей. Саме про позитивний настрій сьогодні також варто говорити. На ці фактори сучасного читання також необхідно звертати увагу. А щодо часових рамок, то тут читач має вільний вибір. Хоча насправді книжка лаконічна за обсягом і стилем. Тому читається дуже легко. При цьому абсолютно зберігається пізнавальний контекст. Адже заради цього й відбувається читання.
В нинішніх реаліях життя переважна більшість українських співвітчизників, які перебувають зараз на території рідної країни, влітку не мають можливостей здійснити далекі подорожі. Тому пропонуємо зробити таку невеличку читацьку мандрівку сторінками нової книжки.
Отож почитаємо окремі уривки.


Львів...Окремі штрихи до образу міста й не тільки

Львів...
Окремі штрихи, якими Шолом-Алейхем змальовував оточення єврейської громади у Львові, є цінними для нас, бо нанесені рукою очевидця, до того ж вони надзвичайно влучні.

Львів уже зовсім не те, що Броди, само по собі місто. Чистота, ширина, краса.... не намилуєшся... Звісно, є і у Львові вулиці такі самісінькі, як у Бродах, котрими і серед літа можна пройти лише у глибоких калошах і затиснувши носа.

Зате посеред міста розкинувся парк, у якому дозволено гуляти всім, навіть козам. Вільна країна! По суботах євреї шпацерують всіма вулицями, і ніхто їм на те навіть не зауважить.

Прибувши до Львова з родиною, Шолом-Алейхем був вражений зовсім іншим устроєм життя.

Тут євреї бідні і заможні почувалися більш захищеними громадянами, не обмеженими у своїх правах на духовний та культурний розвиток, на відміну від безправних загнаних російської імперії у своєрідне «гетто» для євреїв.

Шолом-Алейхема вражало у Львові все, що було пов'язано з реалізацією можливостей, які отримали євреї Австро-угорської імперії після прийняття у 1867 році Конституції.

У Львові діяло 27 синагог: ортодоксальних, прогресивських, цехових, братських.

Найбільше Шолом-Алейхема вразила велика кількість будівель у Львові, побудованих за кошти єврейської громади міста, і навіть єврейський театр.

Після майже 50 років проживання в умовах приниження та морального тиску державного російського антисемітизму та шовінізму, саме тут у Львові Шолом-Алейхем відкрив для себе зовсім інший світ.

У багатонаціональному Львові мирно співіснували різні національні громади, інколи зовсім поряд були розташовані українські греко-католицькі храми, костьоли та синагоги. Особливий інтерес був до культурного життя української громади Львова. Письменник (Шолом-Алейхем, уточнення автора цієї статті) вільно володів українською мовою. Восени зустрілися у Львові два видатних письменники Іван Франко та Шолом-Алейхем, їхня перша зустріч відбулася в кафе «Монополь» на площі Міцкевича.

При першому знайомстві Шолом-Алейхем та Іван Франко здивували один одного. Єврейський письменник чудово володів українською мовою, а українець-поет та письменник Іван Франко не гірше від самого Шолом-Алейхема володів мовою ідиш.

Шолом-Алейхем розповів Івану Франко про свою творчість та про утиски царського уряду на великій Україні проти євреїв, українців та української культури. Іван Франко розповідав про діяльність українських просвітницьких організацій, про українську видавничу справу у Галичині.

Велетнів двох таких різних культур об'єднувало взаємоповага та однакове відношення до прав бідних «маленьких людей». Іван Франко переклав на українську мову цілу низку оповідань Шолом-Алейхема та сприяв їхньому розміщенню у популярній у Львові українській газеті «Зоря Галицька»…


Заради діалогу поколінь сучасної вітчизняної інтелігенції

…13 травня 1916 року після тяжкої хвороби Шолом-Алейхем відійшов у вічність, залишивши людству велику спадщину: 10 романів, 20 п'єс, сотні повістей та оповідань, багато статей.

Творчість письменника забарвлена українським колоритом, у творах подані описи української природи, використано українську лексику, фольклор.

Більшість подій, про які писав Шолом-Алейхем, відбулося в Україні. Його праці виходять мільйонними тиражами в перекладі на багато мов світу, в тому числі на українську…

…У цій публікації розповідається про цікаву книгу «Творчі зустрічі Шолом-Алейхема у Львові». І це зовсім не випадково. Сучасна українська молодь як достойна спільнота творчої інтелігенції ХХІ століття теж сьогодні виступає в ролі популяризаторів читання та пізнавальних екскурсій Україною. І прикладом тому є вдалий дебют Владислави Сокальської на студії leonid gapeev щастя творчості. Її сюжет у формі репортажу (створено відео та текстову версії) має доволі символічну назву «На гостини до Будинку Івана Котляревського!» Йдеться про можливість відвідати наживо цю родзинку української культури на Слобожанщині в Полтаві.

І ось така цікава естафета популяризації творчих мандрів Україною різних століть тепер вдало втілюється у життя завдяки справжньому діалогу поколінь сучасної української інтелігенції.

За результатами Всеукраїнського літературного конкурсу серед учнівської молоді «У римах світлих оживає слово» ця книга разом із грамотою в якості нагородження в номінації «публіцистика» передається Владиславі Сокальській.

Щиро дякуємо голові журі конкурсу Наталії Калиновській.

Варто згадати про те, що у номінації публіцистичних творів юна авторка Влада Сокальська надіслала сюжет «На гостини до Будинку Івана Котляревського!»

Тут авторка репортажу запрошує читачів та глядачів на екскурсію до Будинку Івана Котляревського в Полтаві. Завдяки медіатехнологіям таку екскурсію можна відвідати і віртуально…

І в якості творчого заохочення Влада отримала цікаву книжку «Творчі зустрічі Шолом-Алейхема у Львові» (автор Марко Сімкін) із побажаннями й автографом від голови журі Всеукраїнського літературного конкурсу «У римах світлих оживає слово» Наталії Калиновської. І ця книга запрошує читачів до цікавої історично-публіцистичної подорожі до Львова. До пізнавальної мандрівки під час тодішньої творчої зустрічі за участі Шолом-Алейхема та Івана Франка — справжніх митців-однодумців та корифеїв дружніх народів поки ще мало дослідженої, багатостраждальної та безмежно творчо вмотивованої інтелігенції історичної й сучасної України.

Творчі зустрічі  корифеїв дружніх народів. Грамота