Масаж для малюків
Хоча давно відомо, що діти — це зміст життя та щастя для батьків, однак, на жаль, далеко не всі вони озброєні навіть мінімумом знань про особливості розвитку немовлят. Крім великої любові та бажання виростити здорову, сильну, витривалу дитину, батькам потрібні ще і спеціальні знання, в тому числі про масаж.
Що таке масаж
Зрозуміло, що для батьків головне — це здоров’я дитини. Але для цього їй замало народитися здоровою. З першого місяця життя дитини треба позитивно впливати на її психічний і фізичний розвиток з метою їх прискорення та покращення, тобто дотримуватися принципів здорового способу життя. І тут не обійтися без дитячого масажу. Щоби масаж увійшов у повсякденне життя, він повинен доставляти задоволення й немовляті, й батькам. Як же правильно займатися ним з малюком? Про це мова піде пізніше. Але спочатку треба дізнатися, що ж таке масаж.
Масаж — дозоване механічне подразнення оголеного тіла різноманітними фізичними прийомами, які здійснюються руками масажиста або за допомогою спеціальних пристроїв. Масаж є необхідною умовою для того, щоби ваша дитина росла здоровою та щасливою. Масаж приносить малюкам користь із найперших днів життя: він допомагає справитися з наслідками родових травм, підвищує сприйнятливість, що конче необхідно для правильного, гармонійного розвитку дитини. Правила проведення масажу для зовсім маленьких дітей такі ж самі, як і для дорослої людини, однак з такою методикою, що більше щадить.
Дотик ваших рук передасть малюкові любов, підтримку, увагу та проявить чудову стимулюючу дію на дитячий організм.
Якщо у вашій родині з’явився малюк
Якщо у вашій родині з’явилося маля, то це не тільки безмежна радість, але й велика батьківська відповідальність. І, перш за все, чимала турбота за самопочуття та здоров’я новонародженої дитини. Адже вона така крихітна й безпомічна, та поки що нічого не вміє. Навіть тримати голівку. То ж як допомогти вашому малюкові скоріше навчитися координувати свої рухи, почувати себе більш самостійним і впевненим у своїх силах, пристосованим до зовнішніх умов. Хто ж допоможе маленькій дитинчаті, якщо не ви, найближчі та рідні для нього люди?
Отже, протягом першого року життя маля повинно навчитися дуже багатьом речам: перевертатися, сідати, повзати, вставати та ходити. Пройти цей шлях, особливо в такому ранньому віці, від повної безпомічності до знаходження впевненості в собі, може значно полегшити дитячий масаж, корисну дію якого важко переоцінити.
Але для того, щоб дитинча стало активним і самостійним, з ним треба регулярно займатися. Ви навіть здивуєтесь, коли побачите, наскільки швидше в нього з’являться перші рухові навички. Однак ми повинні попередити: ні в якому випадку не можна розпочинати масаж, не порадившись з лікарем-педіатром.
Коли робити масаж?
Добре, якщо для цих занять ви виберете певний час, пов’язаний з якоюсь подією, що відбувається в повсякденному житті малюка (наприклад, ви вирішите, що будете займатися перед купанням). Для маленького дитинчати дуже важлива передбачуваність подій, коли він знає, чого та коли очікувати.
Не слід розпочинати масаж, якщо дитина не в доброму настрої, себе веде неспокійно, капризує, голодна або втомилася. В такому разі відкладають масаж на якийсь інший час або переносять його на інший день. Займатися з малюком, який плаче, марно. Позитивного результату можна добитися тільки в тому випадку, коли заняття доставляють вам та вашому дитинчаті радість та задоволення. Також не виконуйте масаж відразу після їжі, купання або нічного сну.
Де робити масаж?
Масаж можна проводити на будь-якій твердій поверхні, вкритій спочатку байковою ковдрою, потім клейонкою та поверх неї невеличким дитячим простирадлом.
Процедуру краще за все проводити у провітреній кімнаті. Температура повітря у приміщенні повинна бути 20—22°С.
Столик для масажу повинен бути твердим, достатньо великим і зручним, щоб малюк вільно вміщався на ньому і не зміг упасти.
Як робити масаж?
Важливий момент, про який не можна забувати під час занять з дитиною, — це емоційна взаємодія з нею. Приваблюйте увагу малюка, розмовляючи з ним. Розказуйте дитині про свої дії, змінюйте висоту і тембр голосу. Дитина буде з інтересом спостерігати за вашим обличчям, слухати вашу мову і слідкувати за інтонацією. Пізніше використовуйте іграшки, що приваблюють увагу малюка, за допомогою яких масаж стане ще цікавішим. Підбирайте іграшки у відповідності з віком і розвитком дитини.
Супроводжуйте ваші дії веселими віршиками, пісеньками або просто ласкавими словами. Підберіть для кожної вправи словесне оформлення. Повторюючи його раз по разу під час масажу, ви допоможете малюку запам’ятати значення слів. Коментуйте свої дії, розказуйте дитинчаті про частини тіла, до яких ви доторкаєтесь, покажіть йому його ручки та ніжки.
Не забувайте хвалити свого малюка! Усмішка та ласкаві слова мами — найбільша нагорода за його старання. Ваші підтримка та схвалення будуть спонукати дитину виконувати все, що потрібно від неї під час масажу.
Для чого робиться масаж дітям раннього віку
Організм дитини весь час розвивається та за характером своїх відповідних реакцій на різні зовнішні впливи відрізняється від організму дорослої людини. Масаж дітей раннього віку проводиться з профілактичною та гігієнічною метою, а також і в інших особливих випадках, в тому числі відхилень у стані здоров’я чи фізичного розвитку. Під впливом масажу прискорюються крово- та лімфоток, обмінні процеси та видалення продуктів обміну речовин.
При цьому масаж викликає позитивну реакцію з боку травного тракту, що важливо при запорах, бо після проведеного масажу добре відходять гази. Крім того, масаж добре стимулює зростання та розвиток м’язової маси, сприяє підтриманню оптимального тонусу.
Особливості масажу для дітей раннього віку
Якщо маля здорове, то після консультації з педіатром можна робити дитячий масаж самостійно. Але тим батькам, які не володіють технікою масажу, рекомендується пройти навчання у дитячого масажиста в будь-якій дитячій поліклініці. Там спеціалісти розкажуть і покажуть усі елементи дитячого масажу для віку кожного конкретного малюка.
Дитячий масаж має ряд особливостей, про які важливо нагадати. Традиційно масаж роблять щодня за півгодини до або хвилин через сорок після їжі. Не рекомендується робити масаж перед сном.
Для масажу малюків не треба користуватися масажними засобами — кремом, олією, тальком, присипкою тощо. Вони закупорюють пори та погіршують шкірне дихання. Тривалість дитячого масажу повинна бути приблизно 5—7 хвилин. Масаж не повинен спричиняти біль або дискомфорт, тому всі рухи мають бути ніжними, поверхневими, бо шкіра малюка має дуже високу чутливість. Під час масажу необхідно слідкувати за реакцією дитини на ті чи інші прийоми: деякі з них напевно доставляють йому більш за все задоволення. Якщо ж малюку приписаний лікувальний дитячий масаж, то, зрозуміло, робити його повинен тільки спеціаліст: інакше можна зробити шкоду.
Перш за все візьміть малюка на руки. Близькість вашого тіла, ваші запах і тепло заспокоять дитину. Погладьте малюка по голівці, проведіть пальцями по його лобі, щічкам, підборіддю, доторкніться до його носика. Розкажіть йому, що ви робите. Таким чином, малюк почне вивчати власне тіло.
Тепер покладіть дитинча спиною на стіл. Тільки не поспішайте, робіть усе повільніше. Різка зміна положення може викликати у малюка неприємні відчування.
Мама або тато повинні суворо дбати за станом свого здоров’я, зокрема рук. Останні повинні бути чистими й теплими, без подряпин і тріщин. Необхідно коротко підстригати нігті на пальцях рук, крім того, зняти з них ювелірні прикраси.
Якщо крихітка капризує, то процедуру рекомендується перенести на інший час, тому що вона повинна доставляти їй тільки задоволення, хоча вона має за мету зміцнення здоров’я.
Післямова
У сім’ї діти роблять перші кроки, пізнають оточуючий світ, засвоюють перші навики самообслуговування, адаптуючись до нових умов. Якщо дитина буде рости в атмосфері розумної ніжності, любові, послідовної вимогливості та твердості батьків, вона збереже на все життя хороші, добрі якості душі, дружелюбне ставлення до людей. Але всіх цих перерахованих цілей неможливо було б повністю досягнути без дотримання принципів активного та здорового способу життя.