Історія

Олександра Шулежко «Неуповноважена» мама

У Національному музеї історії України у Другій світовій війні (місто Київ) стартувала програма «ПортретиUA». Її метою є зібрати і зробити відомими якомога більше історій звичайних людей, які в роки Другої світової війни сприяли боротьбі з тоталітаризмом; втілювали ідеали миру, гуманізму й толерантності.

Український екслібрис

Петро Володимирович Нестеренко, член Національної спілки художників України та президент Українського екслібрис-клубу, кандидат мистецтвознавства і завідувач проблемної науково-дослідної лабораторії На­ціональної Академії образотворчого мистецтва і архітектури, митець і просто людина, знана у світі українського екслібриса, десятиріччями збирає у свою історичну скарбничку унікальні свідоцтва про розвиток вітчизняної графіки та книжкових знаків ще за часів сивої давнини — від Київської Русі — до сьогодення.

Історія і культура рідного краю

«Бути щасливим — пізнати себе чи свою природу, взятися за своє споріднене діло і бути з ним у злагоді з загальною потребою», — так писав великий мудрець Григорій Сковорода. Така собі виходить триєдина задача для особистості, що прагне істинного — не примарного — щастя.

Урочище Церковщина (хутір Вільний)

Урочище Церковщина (ху­тір Вільний) — дуже цікава місцевість, яку слід відвідати. Перша назва цієї території — Гнілець (ХVІ—ХVІІІ ст.) поширювалась і на частину прилеглих до урочища заболочених земель (береги р. Віти). Протягом XIX ст. урочище мало назву Гадючий яр (через велику кількість змій). Сучасна назва з’явилася на початку ХХ ст. і пов’язана з виявленими залишками кам’яного храму — «церковищем». Адреса: м. Київ, Дніпропетровське шосе, 3. Про походження назви «Хутір Вільний» існують три версії. За однією з них, Церковщина, перебуваючи на старій Обухівській дорозі, слугувала форпостом міста. Тут люди відчували себе вільно, розкуто, а за несення сторожової служби на прикордонній смузі вони були позбавлені від сплати податей та інших повинностей. Звідси і назва місцевості — хутір Вільний.

Історичні та пам'ятні дати України у травні

200-річчя від заснування Рішельєвського ліцею В Одесі 14 травня 1817 року було створено престижний навчальний заклад закритого типу — ліцей. Назвали його на честь генерал-губернатора краю Армана Еммануеля дю Плессі Дюка де Рішельє, який заснував у місті шляхетний інститут (1805) та комерційну гімназію (1806).

Перепоховання Олександра Олеся та його дружини Віри Кандиби

Церемонія перепоховання була влаштована на Лук’янівському цвинтарі. У прощанні з письменником взяли участь Президент України Петро Порошенко з дружиною, віце-прем’єр В’ячеслав Кириленко, міністр культури Євген Нищук, голова ОУН Богдан Червак, народна артистка України Ніна Матвієнко, співачка Марія Бурмака, поет лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка Дмитро Павличко та ін.

Спогади про початок української державності

Понад чверть сторіччя тому, 8 грудня 1991 року у Біловезькій пущі (Білорусь) було документально оформлено остаточний розпад СРСР. Так завершилася історія імперії XX ст. Про ті визначальні історичні події розповів перший Президент України Леонід Кравчук студентам Відокремленого підрозділу НУБіП « Ірпінський економічний коледж».

День захисника України!

Освітній заклад но­вого типу ДНЗ Київ­ський профе­сій­ний коледж з посиленою військовою та фізичною підготовкою 13 жовтня проводив урочистості з нагоди Дня захисника України. Це свято є знаменним для навчального закладу, оскільки в коледжі навчаються вісім груп курсантів за декількома військово-обліковими професіями та спеціальностями. Особливістю навчаль­ного закладу нового типу є не лише отримання випускниками повної загальної середньої освіти, а й здобуття військово-облікових професій та спеціальностей.

Квітка у камені

Уявіть собі сухопутний вапняковий острів, наповнений артефактами семи культур в оточенні річки Смотрич. Люди тут жили з часів неоліту. Тому історикам важко визначитися з датою народження самого міста. Умовно його заснування від ІІ—ІІІ до ХІV століття. Але як би не було, відомо, що у другій половині XIV століття Кам’янець отримує Магдебурзьке право. Потім були довгі розбори між різними воєводствами Литви, Польщі, Речі Посполитої та Османської імперії.

«Астрономічний» замок графів Шенборнів

Закарпаття відоме численними фортецями, які з роками набули палаццо — паркового планування. Однією з перлин цього напряму є казковий замок графів Шенборнів, побудований у неоромантичному стилі. Розташований комплекс між Мукачевим та Свалявою в урочищі Берегвани і відноситься до архітектурних перлин європейського рівня. Подібні є у Німеччині, але замок Шенборнів має свою неповторність — архітектор З. Грессерсан вніс у свій проект особливу символіку.

Сторінки