Мастити і мастопатія
Мабуть, у цілому світі немає такої жінки, яка би не мріяла бути володаркою ідеальних грудей. Але рано чи пізно представниці прекрасної статі із занепокоєнням починають помічати, що їхній бюст із часом потрохи втрачає пружність і колишню красиву форму. Через не зовсім досконалий вигляд і функціонування своїх грудей жінки переживають чимало емоційних стресів. Тому деякі з них бояться, що саме з тієї причини можуть не дуже подобатися чоловікам, а дехто зовсім втратити своїх коханих обранців і, в зв’язку з цим, можливо, назавжди поставити хрест на щасливому шлюбі.
Для збереження бюсту жінкам треба якомога більше приділяти йому увагу, вчасно і регулярно проходити обстеження в клінічних умовах у лікаря-мамолога, а також проводити, спочатку під наглядом спеціаліста, власне обстеження молочних залоз в домашніх умовах, застосовувати їх локальний масаж, дотримуватися дієти в харчуванні і, нарешті, виконувати спеціальні фізичні вправи, тобто своєрідну зарядку для грудей.
Тому автор даної публікації хоче лише нагадати представницям, так би мовити, слабої статі, що все в їхніх руках. Тобто вони можуть і повинні після обов’язкової консультації з лікарем самостійно робити все, щоб зберегти здоров’я та красу своїх персів, попереджаючи різні відхилення від норми в діяльності молочних залоз, в тому числі таких, як мастит і мастопатія, про які мова буде йти нижче.
Мастит (грудниця) – це запалення молочної залози. Звичайно виникає при наявності тріщин на соску, як правило, у жінок, що годують новонароджених малюків (так званий лактаційний мастит). Симптоматична картина проявляється у розпираючих болях, що раптом з’являються в молочній залозі. Вона набухає, на одній із ділянок стає щільною, тугою, гостро болючою. Шкіра червоніє, лисніє, підвищується температура, іноді виникає сильний озноб. При такому стані здоров’я слід негайно звернутися до лікаря. Своєчасно розпочате лікування призводить до видужання за кілька днів.
Небезпечною загрозою для здоров’я може стати самолікування без консультації з лікарем. Не треба сліпо вірити порадам «навчених досвідом» знайомих. Засоби, що при цьому застосовуються, не усувають причини запалювального процесу, і він може розвиватися далі. На місці затвердіння виникає розм’якшення, що свідчить про утворення гнійника. В такому випадку необхідно робити термінову операцію – гаяння часу може привести до небезпечних ускладнень. Мастит можна попередити, своєчасно звернувшись до лікаря.
А чим же відрізняється від маститу мастопатія? Мастопатія характеризується появою у молочній залозі (нерідко в обох), частіше в її верхньозовнішньому відділі утворень різної величини і щільності, на дотик дрібнозернистих або у вигляді окремих вузлів, часто болючих. У деяких випадках біль з’являється безпосередньо до або під час менструації і супроводжується виділенням із соска. Сама по собі мастопатія не небезпечна, але можливість виникнення в тканині залози змін, аж до пухлини, повинна насторожувати. Тому будь-які зміни в молочних залозах, особливо різні затвердіння – серйозний привід для звернення в жіночу консультацію або онкологічний диспансер.
Мастопатія виникає переважно у віці від 30 до 50 років зазвичай через порушення функції залоз внутрішньої секреції. Ці розлади частіше за все пов’язані із запалювальними захворюваннями статевої системи та абортами. Тому для профілактики мастопатії важливо своєчасно лікувати захворювання статевої системи і виключати аборти. Не слід допускати розвинення маститу – запалювального процесу в молочних залозах.
Суттєву роль у попередженні пухлин молочної залози грає правильне вигодовування дитини. Припиняти годування необхідно поступово і тільки за порадою лікаря.