Skip to main content
Співпраця науки і громадських організацій у формуванні  просоціальної особистості

Співпраця науки і громадських організацій у формуванні просоціальної особистості

Часто чуємо про співпрацю, зустрічаємо термін «партнерство (співробітництво)». Не зупиняючись на етапах технологічного процесу (визначення цільових уставок, вибір стратегії, планування й організація спільної роботи, рефлексія) відзначимо, що це копітка і важлива робота, перш за все, знаходженння однодумців із не лише громадських організацій, а й серед інших: представників науки, державної влади, бізнесу, Церкви, волонтерів. По-друге, це визначення головних пріоритетів роботи — допомога закладам освіти і батьківській громаді у формуванні просоціальної особистості з притаманними їй установками: Добра, Взаємодопомоги, Толерантності, Чуйності, Гідності, Відповідальності, Емпатії та ін.

 

nauky-i-hromadski-orhanizatsii-03.jpg

 

Стало традицією організовувати на базі навчальних закладів цикли мистецьких зустрічей із метою формування почуття відповідальності за збереження традицій свого роду, популяризації української пісні, рушника (проект «Рушник — оберіг родини») як символу побажання миру у домі, щасливої долі у майбутньому і пам’яті про родинні цінності, що передавалася з покоління в покоління — хустки (проект «Хустка в моїй родині»). Натхненник цих проектів — член Спілки журналістів України, приватний колекціонер рушників і хусток, активна членкиня ГО «Міжнародна федерація «Жінки за мир у всьому світі» (Голова Правління Тетяна Коцеба) п. Людмила Грабовенко. Такі форми роботи сприяли відкриттю літературних студій імені Т. Шевченка (проект «Т. Шевченко в моїй родині»), яких на Сході і Заході України та за кордоном понад 280! Побували експозиції і на передовій, і в зоні АТО упродовж 2014—2019 років, щоб підняти бойовий дух захисників і зайвий раз нагадати про рідний дім, сім’ю, родину, кохану; в санаторіях та госпіталях, на концертах у військових частинах.

Яскравим доповненням до тематики зустрічей з воїнами, мешканцями мирних містечок і селищ Сходу слугують концертні виступи, в яких безпосередню участь беруть членкині Національної ради жінок України (Голова професор Людмила Порохняк-Гановська): Голова ГО «Перлини української культури — світові» заслужена артистка України п. Ірина Персанова, ГО «Зерно любові», очолювана капеланом, поетом-піснярем п. Людмилою Демченко; оркестр ЗСУ на чолі із полковником п. Віктором Пащенко. На рахунку цих волонтерів від мистецтва понад 250 виїздів лише в зону АТО (міста Авдіївка, Сватове, Кремінна, Новоайдар, Пєскі тощо). Партнерами виїздів стали і ВСГО учасників бойових дій, АТО, ветеранів військової служби та правоохоронних органів (Голова генерал-полковник п. Віктор Палій), бізнесмен, Голова ГО «Родина Мазеп» п. Ігор Мазепа; Голова Асоціації «Воїнів-учасників АТО Київщини» п. Олександр Ушинський, військові капелани Архімандрит Віктор, диякон Василій, ієрей Борис.

 

nauky-i-hromadski-orhanizatsii-02.jpg

 

Відродженню роботи Все- українського відкритого фестивалю-конкурсу військово-патріотичної пісні «Пам’ять серця», присвяченого Дню пам’яті та примирення серед військових ліцеїстів, вихованців кадетських, козацьких класів та навчальних закладів силових структур України і учнів системи ПНТЗ та ЗСНЗ долучилися Київський військовий ліцей ім. І. Богуна (начальник генерал-майор, Герой України п. Ігор Гордійчук), Інститут проблем виховання НАПНУ (директор — академік Іван Бех), НРЖУ, Будинок дитячої творчості Шевченківського району м. Києва (директор п. Людмила Манчак). Захід відбувається під патронатом Міністерства освіти і оборони України. Слід відзначити активність у вихованні справжніх патріотів країни, чуйних і відповідальних підлітків заради миру, порозуміння між народами зусилля Всеукраїнської Асоціації «Кадетська співдружність» (Голова Правління п. Володимир Чеповий), ГО «Інтелектуальна Україна» (Голова Правління п. Тетяна Струбчевська), ГО «Міжнародний центр розвитку громадянського суспільства «Ініціативи нації» (Голова Правління п. Наталія Кривуця), ГО «Федерація жінок за мир у всьому світі» (Голова Правління п. Тетяна Коцеба), бізнесвумен п. Світлана Винограденко. Програма фестивалю-конкурсу включає прес-конференцію, конкурсну програму (козацькі, стрілецькі, рекрутські пісні; пісні Другої світової війни; пісні, народжені в АТО та про учасників бойових дій на території інших держав), спілкування із творчими особистостями, зустрічі з ветеранами, авторами книг, режисерами фільмів, відвідування театрів Києва та екскурсії містом.

— Співпраця Інституту проблем виховання і НРЖУ має понад 10-річну історію: від спільних уроків, конференцій, акцій щодо пропаганди здорового способу життя, протидії різним формам насильства, забезпечення психічної та психологічної безпеки в родині; проведення курсів першої медичної допомоги; організації Міжнародного вокального конкурсу ім. Квітки Цісик, заходи за підтримки Посольства Королівства Нідерланди в Україні щодо виконання Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека». до видавничої справи: видання першого збірника методичних рекомендацій до Уроку Миру із дискетою музичних творів, пісень у виконанні українських митців для вчителів навчальних закладів до відзначення Міжнародного Дня Миру у 2016 році; підготовка методичного посібника для педагогічних працівників дошкільної освіти, ЗЗСО, викладачів системи професійної освіти. Від гендерних міфів до гендерних переконань (укладач Тетяна Тарасова); видання Малої Читанки Августина Волошина підтримки засновника та виконавчого директора «Комітету допомоги українським сиротам і дітям без батьківської опіки» (Сан-Дієго, Каліфорнія, США) професора Джона Карка (координатор проекту Тетяна Тарасова).

 

nauky-i-hromadski-orhanizatsii-01.jpg

 

Прикладом співпраці громадських інституцій слугує проведення загальноміської конференції — «від Уроку Миру до Людини Миру» в Березанському БК, на якому виступали представників Африканської Ради в Україні (Голова Ісса Діало), відомих спортсменів-олімпійців (п. Олена Костевич), першого космонавта України, Героя України п. Л. Каденюка, гостей із Японії та Кореї (Голова Культурного центру «Сан» п. Анатолій Кікін), співорганізатора Всеукраїнського конкурсу «Пісні, народжені в АТО», учасника війни в Афганістані п. Ярослава Купрієнка та добровольця-співака і композитора п. Яна Апріля, Голови Правління БО «Фонд громади м. Березань» п. Алли Новікової, Голови ГО «Поступ жінок-мироносиць» п. Зої Ружин. Конференція мала широкий розголос і спричинила низку цікавих ініціатив: виготовлений символу миру — голуб був подарований кожному мешканцю містечка; в Центральний госпіталь інвалідів війни передано набір книг та солодощів, випечених руками школярів; підлітки облаш- тували своїми силами ігровий майданчик для дитячого садку; підібрали і створили «Поле Казкове» із пластикових пляшок.

Співпраця ряду жіночих організацій НРЖУ, Інституту проблем виховання НАПНУ; юних читачів бібліотеки ім. Л. Українки, Державної дитячої бібліотеки спричинила 5 Акцій збору книг для бібліотечних фондів шкіл Сходу, передачу 23 посилок, які укомплектовували для своїх друзів-однолітків діти Київщини, члени літературних студій ім. Т. Г. Шевченка, науковці.

Багато справ на ліку ГО щодо роботи із тимчасово переміщеними особами. Перш за все, це психологічна підтримка, яку надають фахівці ГО «Розрада» (Голова Правління Валентина Бондаровська), проведення тренінгів з дітьми та батьками від ГО «Школа рівних можливостей» (Голова Лариса Колос), організація циклу зустрічей по започаткуванню власної справи, конкурси, «домашні посиденьки» від «Родинного дому» КМДА (керівник Юлія Ніколайчук). І ще багато справ, а скільки попереду планів! Головне — ми разом заради мирного неба і щасливих усмішок дітей, їх впевнених кроків у Толерантне і Взаємодовірливе, Конкурентоспроможне Завтра.