Skip to main content
Петриківський розпис

Петриківський розпис

Всі звикли чути, що цей квітковий розпис – петриківський. Та ніхто і гадки не має, звідки він прийшов в наш край, в нашу славетну Петриківку. З давніх давен люди навчились прикрашати свої оселі різним узбіжжям. Та, мабуть, ніщо так не радувало людське око, як квіткові візерунки – розписи. З приходом козацтва на Катеринославщину й прийшов в наш край цей прекрасній витвір прикладного мистецтва. Люди не могли утриматися від чаруючої краси казкових квітів. Проте ці квіти не були придумані людьми. Вони були взяті з природи.

Природа-матінка допомогла нам дуже багато в цьому прекрасному мистецтві. Люди, які бачили природну квітку по своєму, захотіли, щоб це побачили й інші. Вони почали зображати квіти будь-де: на стінах, коминах, печах, сволоках, та прикрашати весільні скрині.

Майстрів було набагато менше, ніж бажаючих прикрасити оселі, мати гарно розмальовану скриню. Щоб забезпечити більше бажаючих мати в оселі такі свої прикраси, розпис був перенесений кмітливими майстрами на папір. Кожна майстриня одну й ту ж саму квітку малювала по своєму, кожний листочок, кожну ягідку, кожну пелюсточку. Старі майстри називають Петриківський розпис не завершеним, і це правда. Техніка виконання залишається та ж сама, традиції не змінюються. Змінюються тільки зображення квітки, листя, пташки, тобто почерк.

Майстер-клас

Урок № 1 
    Тема: Ознайомлення з петриківським розписом. 
    Мета: 1) Навчитися розводити фарби. 
               2) Навчитися користуватися пензликом з котячої шерсті.

В петриківському розписі використовуються темперні фарби, гуаш з добавкою клею «ПВА» та яєчного жовтка. Розводять фарби мастихіном (тонка сталева (рідше рогова) пластинка) на палітрі (скло, розмір якого може бути 15-20 см). Спочатку в склянці розводиться клей «ПВА» з яєчним жовтком 1:1. Потім на палітру мастихіном кладеться фарба и добре розмішується, щоб не було комочків. Після цього в фарбу добавляється клей з жовтком 1:1 і теж добре перемішується мастихіном.

Після цього в цю суміш добавляється вода і теж добре перемішується. Готова фарба повинна бути як ріденька сметанка. Спочатку треба добре класти мазочок, відчуваючи при цьому густоту фарби (фарба повинна бути такою ріденькою, щоб при відтиску мазочок був прозорим див. малюнок.