Skip to main content
звільнення

Причина звільнення: будьмо уважні!

Уявіть собі невигадану історію. Подружня пара повернулася з Одеси до рідної домівки. Військовий офіцер-диригент звільнився зі служби на пенсію, і його дружина приїхала разом з ним. Але причина і формулювання звільнення за власним бажанням мало не коштувала їй 90 днів чекання допомоги по безробіттю… Отож розповім про те, як не припуститися подібних помилок у сучасному житті.

Ольга працювала в одному з кращих військових оркестрів солістом-вокалістом (цивільною особою у військовій сфері згідно з нормами Кодексу законів про працю України) та офіційно отримувала заробітну плату близько 11 тисяч гривень на місяць. Коли вона стала на облік до центру зайнятості у Харкові, то почуте від інспектора стало несподіванкою.

— Ви звільнені з роботи за власним бажанням без поважної причини, такий запис є у трудовій книжці. Тому доведеться чекати виплати допомоги по безробіттю 90 днів.

Нюанси виплат допомоги по безробіттю

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» допомога по безробіттю виплачується з 8-го дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Водночас, частиною четвертою статті 23-ї Закону визначено, що виплата допомоги по безробіттю починається з 91-го календарного дня для осіб, які звільнилися з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин. Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 31 Закону тривалість виплати допомоги по безробіттю скорочується на строк до 90 календарних днів у разі звільнення з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин або за угодою сторін (на 90 календарних днів).

Уважно вислухавши жінку, автор теж відверто сказав Ользі, що формулювання звільнення дійсно впливає на терміни виплат допомоги по безробіттю. Але після тієї розмови ввечері несподівано виникла одна цікава ідея.

Про точний запис у трудовій книжці

За загальним правилом, при звільненні за власним бажанням треба повідомити роботодавця за 2 тижні. А у разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею 14-річного віку або дитиною з інвалідністю; догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), роботодавець повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.

У трудовій книжці артистки оркестру було просто записано «звільнена за власним бажанням». Насправді ж, працівницю було звільнено через те, що разом із чоловіком-військовослужбовцем, звільненим у запас, вона переїхала до іншого міста на постійне проживання. Отже, правильним мав би бути такий запис: звільнена за власним бажанням з поважної причини у зв’язку з переїздом на нове місце проживання (п. 1 ч. 1 ст. 38 КЗпП України). Тому варіантом вирішення проблеми у цій ситуації є внесення правильного і точного запису до трудової книжки. Для цього Ользі довелося витратити певну суму на залізничні квитки для поїздки з рідної домівки в обох напрямках і терміново вирушити до Одеси, де раніше працювала (після анексії Криму) цивільним музикантом у системі Військово-оркестрової служби Військово-морських Сил Збройних сил України. Адже загальний страховий стаж нашої героїні сюжету, що підтверджується записами у трудовій книжці, цілком дає підстави отримувати допомогу по безробіттю у максимально встановленому розмірі.

Як вдалося жінці вирішити проблему? На підставі діючого Наказу Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України №58 від 29.07.93 р., зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 р. за №110 «Про затвердження Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників» пунктами 2.6., 2.7. Інструкції передбачено наступне. У разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. Власник або уповноважений ним орган за новим місцем роботи зобов'язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу. Також у разі необхідності роботодавець повинен видати працівникам на їх прохання завірені виписки з трудових книжок відомостей про роботу. Суттєво те, що записи про причини звільнення у трудовій книжці повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства із посиланням на відповідну статтю, пункт закону. (п. 2.26. Інструкції).

Вдалося досягти справедливості…

Нарешті, розглянувши надане особисте письмове звернення (заяву), Ользі скасували попередній запис у трудовій книжці та зробили новий точний запис: звільнена за власним бажанням з поважних причин у зв’язку із переїздом на нове місце проживання (п. 1 ч. 1 ст. 38 КЗпП України). А ще надали необхідний витяг з наказу про її звільнення.

Вже наступного дня після повернення з Одеси до рідного міста одразу надала Ольга інспектору центру зайнятості витяг з наказу про її звільнення і трудову книжку із точним записом. Хоча не все так легко вдалося отримати музиканту, звільненому з роботи за власним бажанням, від служби зайнятості. В той же час жінка цілком усвідомлювала свою відповідальність перед державою і чітко відвідувала усі семінари та інші заходи, що проводилися центром зайнятості для безробітних. Через статус переселенця ще довелося тривалий час чекати на перевірки. Мали місце й затримки виплати допомоги по безробіттю з бюджету фонду соцстрахування. Через деякий час наша громадянка таки отримала цю допомогу «заднім числом» із 8-го дня з дати реєстрації як безробітної у розмірі 70% від її середньої заробітної плати, бо має стаж роботи (страховий стаж) більше 10 років (ст. 23 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»).

Досить швидко жінка знайшла нову роботу - викладач. Але у відділі кадрів її терміново направили знову ж таки до центру зайнятості… Треба було перед внесенням запису до трудової книжки про її прийняття на роботу зробити запис про зняття з обліку у службі зайнятості як безробітної. Жінка досі пригадує ту розмову з інспектором. Виник деякий спір про те, хто знайшов цю роботу. Фактично Ольга знайшла саме цю роботу самостійно. Але у центрі зайнятості її переконали, щоби підписала документ про те, що працевлаштувалася за сприянням служби зайнятості. Це вже по суті ні на що не впливало, і вона погодилася, аби швидше почати нове життя. Бо вже на власному досвіді переконалася, як причина і формулювання звільнення з роботи, може вплинути на людську долю.

Автор: Леонід Гапєєв