Оформимо земельну ділянку — не втратимо субсидію?
В умовах суцільного здорожчання товарів і послуг, падіння рівня життя серед переважної більшості населення залишається простий і цілком дієвий спосіб створити інвестиції на майбутнє ― оформити право власності на земельну ділянку. Розглянемо детальніше ситуацію, що варто робити, щоби набути це право власності та убезпечити себе від ризиків втратити шанс оформити субсидію.
Що являє собою оформлення права власності на земельну ділянку? Досить простим і поширеним прикладом для багатьох мешканців приватного сектору є постійне землекористування. Якщо вже отримували житлову субсидію в опалювальному сезоні і водночас маєте у будь-якому населеному пункті приватний будинок, то земельну ділянку біля нього варто документально оформити. Це являє собою певну процедуру, яка практично може бути нелегкою, тривалою у часі та недешевою. Але, подолавши ці «кола бюрократії», треба подумати про те, як не втратити шанс на отримання субсидії у майбутньому.
Про норми урядової постанови
Ось про що зазначено у пп. 4 п. 6 «Положення про порядок призначення житлових субсидій» (затверджено постановою КМУ від 21.10.1995 р. №848, зі змінами). Житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку на суму, яка на дату набуття права власності перевищує 50 тисяч гривень. Отже, про набуття права власності на земельну ділянку громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов’язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення (абз. 16 п. 16 Положення). За рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соцзахисту населення у разі, коли громадянин не повідомив про ці обставини. (абз. 5 п. 22 Положення).
З якого моменту повідомляти про набуття права власності на земельну ділянку?
На це ключове питання знайдемо відповідь у тексті повідомлення про реєстрацію речових прав на земельну ділянку, яке автор направив від імені та за підписом отримувача субсидії директору департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради.
Відповідно до абз. 16 п. 16, пп. 4 п. 6, абз. 5 п. 22 «Положення про порядок призначення житлових субсидій» інформую структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про наступне.
Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку оформляється відповідно до Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». У ст. 2 цього Закону визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень — це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Оскільки право власності на земельну ділянку виникає в особи з моменту державної реєстрації (ч. 1 ст. 182, ч. 2 ст. 331 Цивільного Кодексу України, ст. 125, ст. 126 ЗК), повідомляю Вас про те, що у ЦНАП м. Суми здійснено реєстрацію речових прав на земельну ділянку, розташовану поряд з будинком, кадастровий номер зазначено.
Водночас прошу звернути увагу на те, що ця земельна ділянка в оренду не передається, прибутку (доходу) не створює, тобто не змінює обставин, за яких раніше було призначено субсидію. Окрім пенсії, ніякого іншого доходу не отримав та не отримую, тому реєстрація речових прав на земельну ділянку по суті фактично не впливає на призначення субсидії у майбутньому, оскільки мій невеликий для реального життя сукупний дохід від пенсії від цього не збільшується.
Враховуючи зазначене, прошу долучити це повідомлення до наявних матеріалів справи як підтвердження дотримання правових норм з мого боку як отримувача субсидії для можливості оформлення субсидії у майбутньому. (Додаток: копія витягу з Держреєстру речових прав).
Деякі практичні поради
Можливі ситуації, коли отримувач субсидії та працівники підрозділу соцзахисту населення по-різному розуміють та відповідно тлумачать певні норми права. Тоді заявник може скористатися можливістю подати письмове звернення до управління соцзахисту, де оформив субсидію. Також не буде зайвим направити аналогічне звернення до департаменту (управління) соціального захисту населення обласної державної адміністрації. І хоча нерідко посадовці на практиці пишуть заявникам, що листи міністерств та інших державних органів мають рекомендаційний характер, не створюючи норм права, це не зовсім так. Чим це може бути корисно? Тим, що будь-який державний орган несе відповідальність перед людиною за надання достовірної інформації про свою діяльність, і будь-яка відповідь держоргану згідно з Законом «Про звернення громадян» може бути оскаржена людиною до керівництва в порядку підпорядкування або до адміністративного суду. Нещодавно автор у своїй практиці опинився в ситуації, коли довіритель набув права приватної власності на земельну ділянку після кількамісячних очікувань рішення сесії міськради про передачу цього об’єкту нерухомого майна у приватну власність. При цьому заявник до цього оформив та своєчасно отримував субсидію.
Детально проаналізувавши діюче законодавство, автор дійшов висновку, з якого саме моменту вважається, що людина набула право власності на земельну ділянку: з дати державної реєстрації речових прав. Таку ж правову позицію висловили письмово фахівці департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації. Але на цьому не закінчується бюрократична «загадка» субсидії. Щоби не опинитися у ролі «заручників бюрократії», вирішив зателефонувати до департаменту соцзахисту, пояснив їм, що нині не отримуємо субсидії, оскільки вже не опалювальний сезон, але хочемо надати повідомлення про набуття права власності на земельну ділянку, чи можу як представник за довіреністю надати цей документ, як визначено Цивільним кодексом України? Порадившись із колегами, співробітниця мені ввічливо відповіла «ні», бо усі питання, пов’язані із субсидією, тлумачаться доволі стереотипно. В свою чергу, зачитав по телефону текст повідомлення і отримав усну подяку від департаменту. Зазвичай, люди коротко пишуть 2—3 речення. Але в нашому випадку доведеться знову подавати документи на комісію, тому вирішив так: не буде зайвим докладне пояснення нашої позиції, яке долучатимуть до матеріалів справи, аби збільшити шанси оформити субсидію у майбутньому. Це повідомлення про реєстрацію речових прав на земельну ділянку в інтересах довірителя автор відправив адресату від його імені та за його підписом саме «Укрпоштою» і невдовзі отримав паперове повідомлення про вручення.
У сучасних умовах варто діяти дуже продумано і зважено, щоби у майбутньому не втратити шансу на отримання субсидії.