Skip to main content

Судовий наказ — не вирок. Оскаржити реально

Суд

 

Що варто зробити боржнику, з якого необґрунтовано намагаються при­мусово стягнути чи­малі кошти у розмірі кілька тисяч гривень? Особливою й малоприємною несподіванкою для споживача житлово-комунальних послуг буде новина, коли дізнаєтесь, що вас примушують сплатити за борги давно минулих років… Як захищати свої права від подібних незаконних «маневрів» з боку підприємств ЖКГ?

У цій статті розглянемо правові аспекти, практичні дії в сучасних реаліях сьогодення. Адже класики від літератури недаремно стверджували: борітеся й поборете. Цілком можливо, якщо є бажання, підкріплене знаннями.

Ця невигадана історія із практики допоможе споживачам грамотно захистити свої права.

При подачі позовної заяви існує загальна позовна давність 3 роки. За цей час особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (ст. 256, ст. 257 ЦК). Втім деякі житлово-комунальні підприємства намагаються застосувати замість позовного провадження, де обов’язково передбачена участь позивача й відповідача у судовому розгляді справи, більш легкий спосіб стягнення боргу за допомогою судового наказу.

Що таке судовий наказ

Почну з того, що являє собою судовий наказ. За якими вимогами він видається? Стягнення боргу відбувається на підставі судового наказу, який набрав законної сили. Здійснюють таке стягнення державні та віднедавна приватні виконавці.

Судовий наказ є особливою формою судового рішення, що видається судом за результатами розгляду вимог, передбачених статтею 96 Цивільного кодексу України. Із заявою про видачу судового наказу може звернутися особа, якій належить право вимоги. (Будь-яке житлово-комунальне підприємство, яке надає відповідні послуги за наявності письмового договору із споживачем, має право вимоги повернення боргів й може звернутися до суду, отримавши потрібний їм судовий наказ). Судовий наказ підлягає виконанню за правилами, встановленими для виконання судових рішень у порядку, встановленому законом. Судовий наказ може бути видано у разі, якщо заявлено вимогу про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, телекомунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та 3% річних, нарахованих заявником на суму заборгованості. (ст. 95, ст. 96 ЦПК).

Якщо судовий наказ набрав законної сили, то він за своїм статусом стає виконавчим документом. Примусове виконання рішень судів здійснюється на підставі виконавчих документів. Одним із них є накази судів (ст. 3 Закону «Про виконавче провадження»).

Про обставини «боргової» справи

Несподівано пані Марта (справжні імена та прізвища змінено із етичних міркувань) отримала поштою копію судового наказу про стягнення з 4 осіб їхньої родини (які зареєстровані та живуть за однією адресою) солідарно заборгованості у розмірі 1857 грн. Враховуючи невеликий розмір її пенсії, стало зрозуміло, що треба діяти оперативно! Цікава особливість цієї невигаданої історії: сума реального боргу дійсно була, але в ті роки (1999-й, 2000-й), за які сьогодні вже немає законних підстав нічого стягувати, оскільки загальна позовна давність триває 3 роки.

Саме з цієї причини житлово-комунальне підприємство вдалося до певних хитрощів: не подало позовну заяву до суду, коли розгляд справи має відбуватися за присутності позивача та відповідача (боржника), а просто вирішило скористатися можливістю одержання судового наказу. На сьогодні мають місце певні соціально небезпечні тенденції. Оскільки для одержання судового наказу законодавством не передбачено обов’язкової присутності стягувача (житлово-комунального підприємства, яке письмово просить суд видати судовий наказ) та боржників, суди масово видають подібні судові накази, ігноруючи при цьому загальну позовну давність тривалістю у 3 роки.

Особливості законодавства

Порядок розгляду заяв про видачу судового наказу визначено у ст. 102 ЦПК. У разі прийняття судом ухвали про відкриття наказного провадження, суд у 3-денний строк з моменту її постановлення видає судовий наказ по суті заявлених вимог. Видача судового наказу проводиться без судового засідання і виклику стягувача та боржника для заслуховування їх пояснень.

У судовому наказі зазначаються: дата видачі наказу; найменування суду, прізвище та ініціали судді, який видав судовий наказ; ім’я (найменування) стягувача і боржника, їх місце проживання або місцезнаходження; посилання на закон, на підставі якого підлягають задоволенню заявлені вимоги; сума грошових коштів, які підлягають стягненню; сума судових витрат, що сплачена заявником і підлягає стягненню на його користь з боржника; відомості про порядок та строки подання заяви про скасування судового наказу. Після видачі судового наказу суд не пізніше наступного дня надсилає його копію боржникові рекомендованим листом із повідомленням.

Одночасно з копією судового наказу боржникові надсилається копія заяви стягувача з копіями доданих до неї документів. Днем отримання боржником копії судового наказу є дата, зазначена у поштовому повідомленні про вручення. У разі якщо боржник відмовляється від отримання копії судового наказу або відсутній за вказаною адресою, днем отримання боржником копії судового наказу є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову боржника отримати копію судового наказу чи відмітки про відсутність боржника за вказаною адресою (ст. 103, ст. 104 ЦПК). Якщо боржник своєчасно не оскаржить судовий наказ, то він набере законної сили й людина на власній кишені відчує зменшення сімейного бюджету через примусове стягнення боргу.

У разі ненадходження від боржника заяви про скасування судового наказу протягом 3 днів після закінчення строку на її подання судовий наказ набирає законної сили і суд видає його стягувачеві для пред’явлення до виконання (ст. 106 ЦПК).

Людина має шанс!

Протягом 10 днів з моменту отримання копії судового наказу боржник має право подати заяву про скасування судового наказу до того місцевого суду, який видав цей судовий наказ. При цьому заявника звільнено від сплати судового збору (п. 2 ч. 2 ст. 3 Закону «Про судовий збір»). Щонайменше, в подібних ситуаціях людина виграє певний час. Адже до офіційного оголошення судом результатів оскарження судовий наказ не набирає законної сили, тому в цей час з вас не можуть примусово стягнути ніякі грошові суми.

До того ж за Законом розглядати справу про скасування судового наказу в тому самому суді повинен уже інший суддя, з метою неупередженості та об’єктивності. А далі, якщо житлово-комунальне підприємство подасть позов до суду, можна буде вже порівняти аргументи й докази етапів оскарження судового наказу та позовного провадження.

У цій історії вдалося досягнути позитивного результату: людина перемогла, судовий наказ було скасовано.

Леонід Гапєєв