Skip to main content
Правила щасливого сімейного життя

Правила щасливого сімейного життя

Потреба людини в щасті може бути в багатьох відношеннях задоволена в сімейному колі. Там ми зможемо знайти те, чого  зазвичай бажаємо: відчуття, що в нас є потреба, що нас цінують і люблять. Теплі відносини в сім’ї можуть чудовим чином виконати це бажання. Вони можуть створити атмосферу довіри, взаємного розуміння та співчуття. Сімейне коло може стати справжнім прихистком від труднощів та проблем поза сім’єю. Діти відчуватимуть себе в безпеці, а їх особистість може повністю розвиватися.

Однак все це не приходить автоматично. Як же можна досягти цього? Чому сімейне життя відчуває сьогодні так багато труднощів в різних країнах? В чому ж таємниця, що пояснює різницю між щасливим та нещасливим шлюбом, між дружньою сім’єю з сердечною атмосферою та роз’єднаною сім’єю з холодною атмосферою?

Сім’я становить найдревнішу установу людства та являє собою основну одиницю суспільства. Цілі цивілізації пережили чи зникли, залежно від того, були сім’ї міцними чи слабкими.

Історія свідчить на користь сімейного устрою

Те, чому вчить історія про значення сім’ї, заслуговує серйозної уваги. Головна причина завоювання Римом Греції складалася в розпаді грецької цивілізації зсередини. Силою Риму була сім’я, однак коли сімейний устрій розпався через сексуальну розбещеність, пізнала занепад і держава.

Сьогодні існують тисячі наукових праць, у яких вивчаються шлюб та сімейне життя. Більшість з них вміщує деякі корисні поради, але все ж таки сімейне життя продовжує розпадатися. Необхідно щось краще, щось, що дає силу протистояти небезпекам, що загрожують сімейному устрою. Природна прив’язаність між чоловіком та жінкою та між батьками й дітьми є силою. Однак вона часто не є достатньою, щоби зберегти сім’ю єдиною в будь-якій кризі. Що ж необхідно ще?

Що очікуєш ти від шлюбу? Які потреби ти маєш у фізичних і духовних відносинах? Які твої уявлення про цінності, які в тебе цілі та як ти прагнеш їх досягти? Щоб відповісти на ці питання, ти повинен пізнати самого себе. Це не так легко, як хтось може думати. Необхідна душевна зрілість, щоб перевіряти себе самого, однак і тоді неможливо пізнавати себе правильно до окремої деталі. Тому спитай себе, чому ти бажаєш вступити в шлюб.
Чи бажаєш ти бути в шлюбі, щоби задовольнити твої фізичні потреби — потреби в їжі, одязі та притулку?

Часто фізичний потяг осліплює нас по відношенню до інших емоційних потреб. Ці основні потреби є в нас усіх. Чи враховуєш ти при пошуках супутника належним чином твою потребу у розумінні, доброті та співчутті? В нас усіх є основна потреба бути близьким по відношенню до когось, довірятися чи відкриватися йому, не боячись, що він завдасть нам болю. Чи можеш ти давати все це своєму супутнику життя, і чи буде він чи вона чинити так по відношенню до тебе.

Будьте помірковані
Дотримуючись рекомендацій, наведених нижче, людина стає фізично більш здатною насолоджуватись життям та не псувати життя своїм близьким.

Не вживайте наркотиків
Люди, які вживають наркотики не завжди сприймають навколишній світ таким, як він є. Вони в дійсності ніби «відсутні». Люди помилково вважають, що «почувають себе краще», або «краще діють», або «лише тоді щасливі», коли вживають наркотики. Це не більш, ніж омана. Рано чи пізно наркотики знищать їх фізично. Переконуйте людей не вживати наркотиків. Якщо ж вони їх вживають, переконайте їх звернутися по допомогу, щоб відмовитись від наркотиків.

Не зловживайте алкоголем
Люди, що вживають алкоголь, менш кмітливі та уважні. Алкоголь погіршує їхню здатність реагувати на те, що відбувається, навіть якщо їм здається, що завдяки йому їхня реакція покращується. Ніколи не сідайте в автомобіль чи літак, яким керує людина напідпитку. Не допускайте, щоб надмірна кількість алкоголю стала причиною нещастя чи смерті. Утримуйте людей від надмірного вживання алкоголю.

Не будьте розпусними
Секс — важливий крок на шляху до щастя і радості. У ньому немає нічого ганебного, якщо він супроводжується вірністю та порядністю.
Секс — це спосіб, яким людський рід продовжує своє існування за допомогою народження дітей та створення сім’ї. Секс може приносити багато задоволення і щастя: природа передбачила це, щоб рід людський не переривався. Але нерозбірливість у статевих стосунках призводить до тяжких наслідків: схоже природа передбачила і це.

Будьте вірні своєму партнеру
Невірність з боку сексуального партнера може сильно знизити рівень життя людини. Можна скільки завгодно говорити про «цивілізованість», «свободу стосунків» та «розуміння», але жодні слова не можуть відновити зруйновані життя. Крім того, існує проблема здоров’я. Не вимагаючи вірності від свого партнера, ви ризикуєте захворіти. Подружня зрада приводить до розпаду сімей, незалежно від того, наскільки «цивілізовано» подружжя обговорює це питання. Миттєвий порив може зробити нещасним усе життя.

Любіть дітей і допомагайте їм

Шлях до щастя включає в себе любов до дітей і допомогу їм з наймолодшого віку і до вступу в самостійне життя.
Сьогоднішні діти — це завтрашня цивілізація. У сучасному світі, даючи життя дитині, ви ніби кидаєте її у клітку з тигром. Діти не можуть контролювати своє оточення, у них для цього немає реальних можливостей. Щоб досягти успіху, їм необхідні любов та допомога.

Дитина трохи нагадує чистий аркуш паперу. Якщо ви напишете на ньому щось неправильне, то він буде містити неправильну інформацію. Не слід намагатися «підкупити» дитину купою іграшок та інших речей або обмежувати її свободу надмірними турботами: наслідки можуть бути надто сумними.

Слід вирішити для себе, до якої ролі в житті ви хочете підготувати свою дитину. На це впливає кілька речей: ким вона може бути за своїми спадковими схильностями та здібностями; ким хоче стати сама дитина; ким ви хочете, щоб вона стала; які для цього є можливості. Але пам’ятайте, що в будь-якому разі життя дитини не складеться, якщо вона не стане впевненою в собі і високоморальною людиною. Інакше вона буде лише тягарем для всіх, зокрема для себе самої.

По-справжньому дієвий спосіб — просто спробувати бути другом дитині. Постарайтесь з’ясувати, в чому саме полягає проблема дитини і, не відкидаючи її власне рішення, спробуйте допомогти їй розв’язати цю проблему. Спостерігайте за дітьми, слухайте те, що діти розповідають вам про своє життя.

Дитина не може обходитись без любові. Більшість дітей готові щедро дарувати у відповідь свою любов.

Поважайте батьків і допомагайте їм

Щастя в сімейному житті не можливо досягти, якщо не підтримувати хороші стосунки з батьками або тими, хто вас ростив.

Дитині іноді важко зрозуміти батьків. Між поколіннями існують розбіжності, але діти здатні знайти спільну мову з батьками. Не можна ігнорувати той факт, що майже завжди батьки у своїх діях керуються дуже сильним бажанням зробити те, що, на їх думку, буде найкращим для дитини.

Діти в боргу перед батьками за те, що їх виростили. Хоча деякі батьки настільки незалежні, що не бажають приймати від дітей жодної допомоги у відповідь, однак нерідко приходить час, коли настає черга молодого покоління подбати про своїх батьків. Незважаючи ні на що, слід пам’ятати, що батьки в людини одні-єдині. І тому, щоб там не було, вона повинна поважати їх і допомагати їм.

Будьте гідні довіри

Якщо людина не може бути впевнена в надійності оточуючих, вона перебуває в ризикованому становищі. Якщо ті, на кого вона покладається, підводять її, то в її житті виникає безлад і навіть її виживання може бути під загрозою.

Взаємна довіра є найбільш надійним фундаментом сімейних стосунків. Без цього вся споруда руйнується.

Надійність — надзвичайно цінна якість. Людина, в якої вона є, цінується дуже високо. Людину, яка її втратила, починають вважати нікчемою.

Спонукайте оточуючих демонструвати, що вони надійні люди, спонукайте їх справді бути гідними довіри. Вони стануть набагато ціннішими як для самих себе, так і для інших людей.

Тримайте дане вами слово

Коли людина дає якусь обіцянку чи клянеться щось зробити, вона повинна це виконати. Повага до людини значною мірою залежить від того, чи тримає вона своє слово. Батьки, наприклад, будуть вражені, як сильно вони падають в очах дітей, коли не виконують своїх обіцянок.

Людям слова довіряють, вони викликають в інших захоплення. Тих, хто не дотримується обіцянок, вважають нікчемними людьми.

Ті, хто порушує дане ними слово, нерідко більше не отримують можливості виправити свою помилку.

Людина, яка не тримає слова, може незабаром заплутатись в тенетах різноманітних гарантій та обмежень і навіть втратити нормальні стосунки з іншими. Немає більш надійного способу віддалитися від інших людей, ніж порушення даних раніше обіцянок.

Шлях до щастя набагато легше пройти з тими, кому можна довіряти.

Виконуйте ваші зобов’язання

У житті людина неминуче бере на себе зобов’язання. Фактично, коли людина народжується, в неї вже є певний борг, який з цього моменту, як правило, росте і накопичується. Людина в боргу перед батьками за те, що вони дали їй життя і виховали. Протягом життя в людини накопичуються й інші зобов’язання: перед іншими людьми, членами своєї сім’ї, друзями.

Людині роблять надзвичайно погану послугу, якщо їй не дозволяють виконати свої зобов’язання або якось розплатитися за ними. Чималу роль у «дитячих бунтах» грає відмова дорослих приймати ту єдину «монету», яку може запропонувати дитина чи підліток, щоб зняти з себе «тягар зобов’язань»: усмішка немовляти, незграбні спроби дитини допомогти, поради підлітка або просто намагання бути хорошим сином чи донькою зазвичай залишаються непоміченими і неприйнятими. Діти можуть робити це неправильно, їхні спроби часто погано продумані, ці хороші прагнення швидко зникають. Коли такі зусилля не дозволяють зменшити величезний борг, їхнє місце можуть зайняти різні «логічні обґрунтування» на зразок «насправді ніхто нікому нічого не винен», «мені все одно мали це дати», «я не просив, щоб мене народжували», «мої батьки (або опікуни) нічого не варті», і «в житті все одно немає нічого хорошого». А зобов’язання продовжують накопичуватися.

«Тягар зобов’язань» може стати нестерпним, якщо людина не знає, як від нього звільнитися. Якщо людина не може повернути борг, то ті, кому вона винна, хоча вони часто й не підозрюють про це, стають об’єктами найбільш непередбачуваних реакцій.

Слід обов’язково приймати спроби дитини чи дорослого виконати зобов’язання негрошового характеру, якщо вони вважають, що такі існують. Крім того, слід допомагати людям знайти якесь рішення, прийнятне для обох сторін, котре дозволить розплатитися за фінансовими зобов’язаннями.

Переконайте людину не приймати на себе більше зобов’язань, ніж вона спроможна виконати.

Шлях до щастя дуже важкий, якщо людина обтяжена зобов’язаннями, не виконаними перед нею або які вона сама не виконала.

Післямова

Ви, звичайно, будете іноді щось втрачати, намагаючись застосовувати настанови, які приведені вище, і спонукаючи інших застосовувати їх. Здобувайте з цього уроки та йдіть далі. Хто сказав, що на шляху немає вибоїн?
 По ньому все одно можна йти. Деякі можуть впасти, але це не значить, що вони не можуть підвестися і йти далі.

Той, хто слідкує за тим, щоб не з’їжджати зі шляху, не може припустити надто серйозної помилки. Джерелом справжньої радості та щастя є багато чого, але не поламані життя.

Якщо ви зможете переконати інших іти цим шляхом, ви самі станете достатньо вільним, щоб дати собі можливість відчути, що таке справжнє щастя.

Шлях до щастя — це швидкісна траса для того, хто знає, де знаходиться узбіччя. Водій — це ви. Щасливої дороги!