Skip to main content
Призначення субсидії

Призначення субсидії

Головна ідея субсидій на послуги ЖКГ полягає в тому, щоб людина могла отримувати допомогу від держави. Нерідко наші громадяни цікавляться, як вплине купівля квартири або будинку вартістю понад 50 тисяч гривень на подальше призначення субсидії? Про це та інше обговоримо більш докладно.

Субсидії призначаються відповідно до «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 р. №848 зі змінами (далі ― Положення). Воно визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. 

Тепер процедура оформлення субсидії дещо спростилася. Достатньо надати до підрозділу соціального захисту власноруч заповнену заяву і декларацію про доходи,  правильно зазначити джерела доходу та періоди, конкретні назви організацій. Ще підписуєтеся про згоду на обробку ваших персональних даних. Решту робитиме підрозділ соцзахисту, надсилаючи запити, збираючи й перевіряючи потрібну інформацію.

Правило та виняток
За загальним правилом (п. 5, пп. 5 Положення) субсидія не призначається, якщо: будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тисяч гривень.

Водночас пунктом 5-1 Положення допускається інший варіант. Виходячи з конкретних обставин, що склалися, на підставі рішень районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або утворених ними комісій структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть призначати субсидії, як виняток, за наявності купівлі нерухомості на суму, яка перевищує 50 тисяч гривень.
 
Купити квартиру та отримати субсидію: наскільки це можливо?
Процедура призначення субсидій, окрім загальних правил, має винятки. Для небайдужих та допитливих читачів наведу практичні приклади з різних куточків України. Варто звернути увагу на ці невигадані історії та факти, щоб переконливо вдалося аргументувати свою особливу ситуацію. Йдеться про те, коли будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тисяч гривень.

За інформацією виконкому Подільської районної у м. Полтаві ради від 16.08.2017 року, як виняток, за рішенням комісії протягом травня―серпня 2017 року призначили субсидію у 2 випадках, коли заявником було здійснено придбання на суму 50 тисяч гривень і більше. За повідомленням Новозаводської районної у м. Чернігові ради з травня по серпень 2017 року до комісії надійшло 7 звернень про призначення субсидії (як виняток), коли будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб здійснив купівлю на суму більшу 50 тисяч гривень. Одній сім’ї призначено субсидію, а решті відмовлено.

За інформацією управління соцзахисту населення Печенізької райдержадміністрації Харківської області, протягом 2016 року згідно з рішенням комісії з розгляду спірних питань, які виникають при призначенні субсидії, на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї призначено субсидію (як виняток) заявнику, пенсіонеру, який протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю квартири на суму, що перевищує 50 тисяч гривень.

Як поінформувала Борівська райдержадміністрація Харківської області, протягом 2016 року, за рішенням комісії по розгляду спірних питань, при призначенні всіх видів соціальних допомог субсидія призначена ВПО-інваліду (онкологічне захворювання), який протягом 12 місяців перед зверненням здійснив покупку квартири, що перевищує 50 тисяч гривень. Ним надано підтвердження продажу будинку в зоні АТО. Також, за інформацією управління праці та соцзахисту населення Корабельної районної в м. Херсоні ради, на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї рішенням районної комісії було призначено субсидії заявникам різних категорій. Серед них і тим, які продали квартиру більшої площі, а купили меншу з урахуванням матеріально-побутових умов проживання.

Не менш вражаючий приклад навели в управлінні праці та соцзахисту населення виконкому Бердичівської міськради Житомирської області. Сім’я складається з 2 осіб: мама та дитина. Заявниця продала квартиру 2-кімнатну та купила 3-кімнатну без ремонту в цьому ж будинку. Вимушена була це зробити, щоб зберегти життя оточуючих, через свого психічно хворого батька, який постійно проявляв агресію. Комісія склала акт матеріально-побутових умов господарства, і, як виняток, призначили субсидію.

Позитивним є те, що випадки призначення субсидій за рішенням комісій (як виняток) в Україні не поодинокі.

На що слід звернути увагу?
Головне, щоб заявник на отримання субсидії (як виняток) погодився (за необхідності) допустити у своє житло соціальних інспекторів для оформлення акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

А ще важливо зазначати в поданих документах точну й правдиву, достовірну інформацію. Тому що на практиці є випадки, коли через подання недостовірної інформації, про що згодом дізнаються органи соцзахисту, вони подають позови до суду з метою стягнення зайвих коштів до бюджету з отримувачів субсидій. Так, у 2016 році управління соцзахисту населення Охтирської міськради Сумської області виявило 58 порушень з боку отримувачів субсидій. (Йдеться про надання заявниками недостовірної інформації про доходи або неповідомлення про зміну обставин, що мають значення при призначенні субсидії). У цьому випадку справа не дійшла до суду, адже надміру отримані кошти було повернуто особами до бюджету в добровільному порядку.