Skip to main content
Що таке таймлапс. Способи зйомки

Що таке таймлапс. Способи зйомки

Таймлапс (Time-Lapse) - одна з цікавих технік фотозйомки, покадрова (інтервальна або сповільнена), що дозволяє прискорено побачити тривалі процеси. До таких процесів можна віднести розкриття квітки, схід чи захід сонця, будівництво об'єктів, міський трафік, зірки тощо.

Ця техніка зйомки має величезну популярність, адже за допомогою її можна досягти фантастичної краси відео.

Як відомо з вікіпедії, ця техніка має ще одну назву, яка менш поширена, це — цейтраферна кінозйомка (від нім. Zeitraffer, Zeit — час, raffen — буквально збирати, підбирати, вихоплювати; переносно — групувати, ущільнювати) — різновид покадрової уповільненої зйомки, коли інтервали між зйомкою кадрів строго рівні між собою і автоматично задаються за допомогою таймера. Цей інтервал може становити кілька секунд, хвилин або годин, забезпечуючи багаторазове прискорення видимого на екрані руху. Пристрій, який відмірює цей інтервал, і автоматично запускає механізм кінознімального апарату, називається Цейтрафером.

Термін "цейтраферна кінозйомка" був загальноприйнятий в ряді європейських країн. Нині найчастіше використовується поняття «Таймлапс» (англ. Time-lapse photography), Time (час) Lapse (перетікати, переходити) поширене США та інших англомовних країнах.

Вперше цю техніку використав французький режисер Марі-Жорж-Жан Мельє у 1897 році у фільмі Carrefour De L'Opera.  

Способи зйомки таймлапс

Сучасний підхід до зйомки відрізняється від викладеного у вікіпедії. Є кілька способів зняти таймлапс:

  • простий, зняти статичне (зі штатива) відео, а потім при монтажі прискорити його в 100-1000 разів;
  • вручну натискати кнопку спуску затвора з певним інтервалом, згодом отриманий матеріал зшивається в покадровий потік;
  • вести зйомки із заданим інтервалом, за допомогою вбудованих можливостей пристрою (здається всі моделі Nikon вміють це робити);
  • Використовувати для завдання певного інтервалу спеціальний дистанційний пульт, щоб уникнути рухів під час спуску затвора (найчастіше використовують для Canon апаратів);
  • використовувати сторонні програми для завдання інтервалу, попередньо підключивши до фотоапарата телефон або ноутбук. Наприклад: Canon EOS utility, ML Controller, DSLR Dashboard, Helicon Remote, DSLR Remote, Droid Timelapse;
  • Встановити “альтернативні прошивки”, наприклад, Magic Lantern або CHKD для Canon. Справа в тому, що виробники апаратів, часто використовують одні і ті чіпи і внутрішнє ПЗ як для дешевих моделей, так і для дорогих, роблячи недоступними ряд функцій в молодших моделях. Про можливості та практику використання таких прошивок я розповім у наступних статтях.

Як бачимо способів отримання таймлапсів безліч, що дозволяє кожному вибрати свій зручний. Особисто я перепробувавши всі вищевикладені способи і використовую прошивку Magic Lantern для своєї камери Canon 60D.

У наступній статті я розповім про необхідний мінімум для створення якісного таймлапсу, про додаткові пристрої та налаштування камери для отримання кращих результатів.