Skip to main content
Що таке гіперфокальна відстань і як вона може покращити різкість ваших краєвидів

Що таке гіперфокальна відстань і як вона може покращити різкість ваших краєвидів

Коли ви робите фото, одним із основних завдань є переконання, що ви правильно налаштували різкість на тих ділянках, де вона потрібна. Але коли ви фотографуєте пейзажі — де потрібна велика глибина різкості — іноді буває важко отримати точку фокусування в потрібних місцях. Під час зйомки пейзажів часто потрібно, щоб елементи як на передньому, так і на задньому плані були різкими, і зробити це часто стає для фотографів складною задачею.

На щастя, цифрові камери значно полегшили цей головний біль, але якщо ви хочете отримати фотографії саме так, як вам потрібно, краще не покладатися на камеру. І, навіть якщо ви довіряєте своїй камері робити вимір експозиції і фокусування за вас, ніколи не буде зайвим знати, як робити це самостійно. І ось ми розпочнемо розмову про гіперфокальну відстань. 
 

Що таке гіперфокальна відстань? 

Гіперфокальна відстань — це точка фокусування в вашій композиції, де досягається максимальна глибина різкості без необхідності сильно закривати діафрагму. Після того, як ви одного разу визначите свою гіперфокальну відстань, все, що вам залишиться зробити — налаштувати різкість на цю відстань, і — вуаля! — ваша глибина різко зображуваного простору опиниться в прийнятному діапазоні від половини гіперфокальної відстані до нескінченності.
 

Вікіпедія визначає його так:

Гіперфокальна відстань — найближча відстань, на яку об'єктив може сфокусуватися, щоб об'єкти, що знаходяться на відстані нескінченності, були прийнятно різкими. Коли об'єктив фокусується на цю відстань, всі об'єкти, які знаходяться від половини гіперфокальної відстані до нескінченності, будуть прийнятно різкими.

Звучить занадто красиво, щоб бути реальністю, чи не так? На щастя, цей метод насправді випробуваний і дієвий — саме так багато професійних пейзажних фотографів отримують такі глибокі і деталізовані знімки, із чудовою різкістю як на передньому, так і на задньому плані. 
 

Як розраховується гіперфокальна відстань

Я ніколи не була сильна в обчисленнях, це точно не те, що мені подобається робити, але як я все ж таки раджуся, що старанно вчилася в школі. Знаєте що? Виявляється, мені пригодилися ті знання, про які я завжди думала, що вони не знадобляться в реальному житті. І саме зараз ми їх будемо використовувати. Не хвилюйтеся, ці обчислення робити не так важко, а для найскладніших операцій можна використовувати калькулятор.

Давайте розберемо нашу формулу на прикладі знімка вище, щоб вам було легше її зрозуміти.

Наприклад, ми знімаємо об'єктивом з фокусною відстанню 35 мм і використовуємо значення діафрагми f/11. Перше, що нам потрібно зробити для того, щоб визначити наше гіперфокальне відстань — підняти в квадрат фокусне відстань нашого об'єктива. У нашому випадку 35 * 35 = 1225. Запам'ятайте це число, воно знадобиться нам через кілька хвилин.

Далі візьміть своє значення діафрагми і помножте його на діаметр кола розсіювання. Ми використовуємо f/11, отже, 11 помножимо на 0.03 — отримаємо 0.33.

Тепер беремо 1225 і ділимо на 0.33. Отримуємо 3712,12. Додайте своє фокусне відстань — в даному випадку 35 мм — до цього числа, щоб отримати гіперфокальне відстань у міліметрах. Після округлення ми отримуємо 3747 міліметрів, або приблизно 3.75 метра.

Ваша гіперфокальна відстань — 3.75 метра. Це означає, що якщо ваша точка фокусування буде за 3.75 м від камери, все, що знаходиться від 1.875 м і до нескінченності, потрапляє в діапазон прийнятної різкості — що надає вам максимально можливу глибину різкості для даної комбінації об'єктива і діафрагми.
 

Голова обертається від розсіювання?

Якщо вам не зрозуміло, що таке коло розсіювання, це зовсім нормально. Знайдіть більше інформації про це — наприклад, прочитайте статтю у Вікіпедії.

Зазвичай, якщо ви використовуєте цифровий дзеркальний фотоапарат, ваше коло розсіювання зазвичай буде 0.03 для повнокадрової камери, а у більшості кропнутих матриць воно дорівнює 0.02. Якщо ви використовуєте фотоапарат з кропнутою матрицею, то можете розрахувати коло розсіювання, поділивши 0.03 на кроп-фактор матриці вашої камери. Наприклад, якщо кроп-фактор вашої камери — 1.5х, у вас вийде: 0.03 / 1.5 = 0.02.

Також, замість того, щоб постійно робити обчислення, ви можете використовувати список.
 

Складіть список

Якщо ви, як багато пейзажних фотографів, часто фотографуєте однією і тією ж камерою, на однаковій фокусній відстані, в ваших інтересах буде зробити для себе невеличку шпаргалку з гіперфокальними відстанями для тих значень діафрагми, які ви використовуєте частіше за все. Носіть цей список з собою в сумці разом з фотоапаратом, щоб він завжди був під рукою, і тоді обчислення вам доведеться зробити всього один раз! 

Photo: Sailor Lake by Jeff P / CC BY 2.0

Джерело