Skip to main content
мистецтвознавець, заслужений працівник культури України
«Країна Юннатія»

«Країна Юннатія»

Початок золотої осені 2015 року коронував ювілей Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Всеукраїнським конкурсом з флористики та фітодизайну. Творчий захід позашкільних і загальноосвітніх навчальних закладів «Країна Юннатія» проводиться вже третій рік поспіль з метою формування в учнях дбайливого ставлення до природи, як невичерпного джерела краси і творчого натхнення, підготовки молоді до професійного самовизначення.

Координатор конкурсу Любов Штурмак розповіла про його основні завдання — формування в учнів високого рівня еколого-естетичної культури; практичних умінь та навичок учнів по створенню флористичних робіт, ознайомлення з сучасними тенденціями у флористиці; розвиток допрофесійних якостей флориста, дизайнера, фітодизайнера; популяризацію досягнень вітчизняного та зарубіжного флористичного мистецтва та обмін кращим досвідом роботи учнів з флористики та фітодизайну.

У конкурсі взяли участь команди творчих учнівських об’єднань загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів з напряму флористика та фітодизайн. Спочатку відбувся відбірковий (заочний) етап конкурсу, під час якого учасники надсилали заявки та ескізи робіт. І вже на підставі поданих матеріалів був проведений відбір учасників фінального етапу. До Києва приїхали 21 команда з 18 областей: Київська, Волинська, Чернігівська, Вінницька, Дніпропетровська, Івано-Франківська, Донецька, Черкаська, Сумська, Тернопільська, Чернівецька, Закарпатська, Рівненська, Житомирська, Кіровоградська, Миколаївська, Запорізька, Полтавська, — переможці відбіркового етапу.

Цікаві за творчим рішенням роботи викликали схвальні відгуки членів журі і захоплення відвідувачів. У номінації «Квітковий килим» перемогу виборов арт-об’єкт «Барвиста країна Юннатія», виготовлений Міщук Діаною і Витвицькою Соломією, гурток «Флористка», керівник О. Марущак, Івано-Франківської міської дитячої екологічної станції та інсталяція «Світанковий дивограй», створена вихованцями гуртка «Екологічний дизайн» Габор Мар’яною та Пурій Даною, під керівництвом С. Дужук і В. Катюхи (комунального закладу «Станція юних натуралістів» Рівненської обласної ради).

В номінації «Флористична скульптура» І місце отримала команда вихованців Студії флористики і фітодизайну «Гармонія» Ямпільської районної станції юних натуралістів Сумської області: Неселевська Інна, Косенко Ілона, Лисенко Андрій, Клепач Костянтин, керівники: Н. Лисенко та Л. Клепач з конкурсним проектом «Парасолькою кольоровою захистимо світ чудовий». Відповідно посіли ІІ місце вихованці зразкової творчої май­стерні «Адоніс»: Коваленко Ліза, Носенко Вікторія, Розум Ольга, Сорока Даніїла, керівник: Н. Якуша (Дитячий естетико-натуралістичний центр «Камелія» м. Бровари Київської області з композицією «Торт ювілейний») та команда вихованців гуртка «Юні квітникарі-аранжувальники»: Миколаєнко Вікторія, Король Ірина, керівник: А. Мокляк Полтавського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді з флористичною скульптурою «Гостинна Полтавщина».

Що цікавить юних художників, майстрів дивних рукотворних арт- об’єктів, створених безпосередньо з природних матеріалів? Вони турбуються про свою державу, землю, батьків, оточуючу природу, добре знаються на історії свого народу, народних звичаях, віруваннях, прикметах. Відчувається гарна творча підготовка, бажання створити красиву роботу, любов до своєї справи. У багатьох «килимах» можна прочитати кодові знаки, відчути силу оберегів, наповнитися енергією квіткового розмаю, помилуватися вишуканою красою кольорового рішення. Саме таким, на мій погляд, є килим «Барвиста країна Юннатія». Композиція бездоганна, кольорове рішення промовляє не тільки про знання палітри та її використання. В роботі присутній дивний настрій, життєдайний магнетизм довершеності з центром Всесвіту, навколо якого звершується колообіг життя у вигляді витків спіралі. І все це створене з використанням моху, гілочок, коріння, грибів, лози, кори, квасолі, насіння, яблучок та квітів, декоративної капусти, плодів глоду та горобини. Гармонія знайдених кольорів, завершеність творчого задуму, професійне рішення просто вражають.

Безумовно, хочеться аплодувати «Парасольці». Дивна об’ємна композиція сповнена завершеного творчого задуму. Акценти доповнюють один одного. Вдале кольорове рішення вкраплень бузкових бутонів на зеленому просторі, як символ влади та впевненості. Дрібні деталі на парасольці виконані з такою душевною теплотою, викликають усмішку, відчувається повага до батьківської хати, турбота про батьків. Все це говорить про виховання, прищеплення куль­тури, самоповаги та любові до оточуючого світу. З таким юним поколінням ми дійсно захистимо і свою державу, й всю планету.

Святкували 90-річний ювілей НЕНЦ рясно і завзято. Були приготовлені і торти, прикрашені вишуканими трояндами, виноградом, яблуками, грушами, сливами, які створювали рясний гімн матінці-природі. Літали лелеки та бабки, сонячним теплом сяяли галявини, їхали вози на Полтавський ярмарок, а «Пливе Кача» від тернопільчан нагадувала про нашу біль розстріляного Майдану. У кожному творчому доробку вирує наша Україна з її історією, болями та радощами і прагненням щасливого дитинства та світлого майбутнього. «Україна єдина країна» — промовляють учні з Житомира, «Живи земле» — проголошують юннати із Запоріжжя, і ми аплодуємо талановитій молоді та їхнім наставникам.

Завершуємо подорож у світ краси віршем від дітей районної станції юних натуралістів Красноармійської райради Донецької області: «Хай буде планета красива й зелена. Для щастя, добра і для тебе, і для мене!». А на імпровізованому килимі сяє герб України, прапор України, слава України.