Оздоровлення та відпочинок дітей пільгових категорій

Оздоровлення та відпочинок дітей пільгових категорій

На початку 2019-го почали діяти нововведення: суттєво доповнено категорії дітей, які мають пільги для оздоровлення і відпочинку. Про це поговоримо докладніше.

Які діти пільгових категорій мають першочергове право отримати путівку до обраного закладу оздоровлення та відпочинку?

Запроваджені Законом «Про внесення зміни до статті 1 Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» щодо розширення категорій дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки» нововведення суттєво доповнюють перелік таких дітей пільгових категорій. Це діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування; діти осіб, визнаних учасниками бойових дій; діти, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) або помер унаслідок поранення, контузії чи каліцтва, а також внаслідок захворювання, одержаного у період участі в антитерористичній операції. Також це діти, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час масових акцій громадянського протесту; діти, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи; діти, які проживають у населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення; рідні діти батьків-вихователів або прийомних батьків, які проживають в одному дитячому будинку сімейного типу або в одній прийомній сім’ї; діти, взяті на облік службами у справах дітей як такі, що перебувають у складних життєвих обставинах; діти з інвалідністю; діти, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; діти, які постраждали внаслідок стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф; діти з багатодітних та малозабезпечених сімей; діти, батьки яких загинули від нещасного випадку на виробництві або під час виконання службових обов’язків, у тому числі діти журналістів, які загинули під час виконання службових обов’язків; діти, одному з батьків яких встановлено інвалідність I або II групи; діти, які перебувають на диспансерному обліку; діти працівників агропромислового комплексу та соціальної сфери села.

Кому надаються безоплатні путівки до «Українського дитячого центру «Молода гвардія»?

Нове «Положення про порядок направлення дітей на оздоровлення та відпочинок до державного підприємства України «Міжнародний дитячий центр «Артек» і державного підприємства «Український дитячий центр «Молода гвардія» за рахунок бюджетних коштів» (затверджено Наказом Мінсоцполітики України 27.06.2018 року №938, зареєстровано в Мін’юсті 19.07.2018 р. за №841/32293) визначає пільгові категорії дітей. За нормами п. 2 Положення структурні підрозділи з питань сім’ї, дітей та молоді місцевих рад або держадміністрацій надають безоплатні путівки: дітям-сиротам; дітям, позбавленим батьківського піклування; дітям з інвалідністю, здатним до самообслуговування (за відсутності медичних протипоказань); дітям, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів, а також внаслідок захворювання, одержаного в період участі в антитерористичній операції; дітям, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час масових акцій громадянського протесту; дітям, які проживають у населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення. Також безоплатні путівки надаються рідним дітям батьків-вихователів або прийомних батьків, які проживають в одному дитячому будинку сімейного типу або в одній прийомній сім’ї; дітям, взятим на облік службами у справах дітей як таким, що перебувають у складних життєвих обставинах; дітям, які постраждали внаслідок стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф; дітям, батьки яких загинули від нещасних випадків на виробництві або під час виконання службових обов’язків; дітям із малозабезпечених сімей, які одержують відповідну державну соцдопомогу; дітям із багатодітних сімей.

Перемоги на конкурсах здешевлять оздоровлення та відпочинок

У ст. 1 Закону «Про оздоровлення та відпочинок дітей» окремо визначено категорію «діти, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки». Серед них є талановиті та обдаровані діти. Це переможці міжнародних, всеукраїнських, обласних, міських, районних олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад, відмінники навчання, лідери дитячих громадських організацій; діти — учасники дитячих творчих колективів та спортивних команд. 

Нове «Положення» передбачає певні процедури. Структурні підрозділи направляють дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, до «УДЦ «Молода гвардія» з урахуванням того, що за рахунок бюджетних коштів дитина має право на забезпечення путівкою один раз на рік за умови, що пільгова путівка не надавалась їй у поточному році за рахунок коштів місцевих бюджетів. При цьому путівкою до одного й того самого дитячого центру дитина забезпечується один раз на два роки.

Якої вартості путівки до «Молодої гвардії» мають право отримати талановиті та обдаровані діти?

Відповідно до п. 3 Положення для членів дитячих творчих колективів і спортивних команд — переможців міжнародних олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад; для переможців міжнародних, всеукраїнських олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад надаються путівки із частковою оплатою в розмірі 20% вартості, яка сплачується за рахунок батьків (осіб, які їх замінюють) або з інших джерел, не заборонених законодавством. Путівки 30%-ної вартості надаються для членів дитячих творчих колективів і спортивних команд — переможців всеукраїнських олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад; для переможців обласних олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад. А путівки 50%-ної вартості надаються для таких претендентів: відмінників навчання; лідерів дитячих громадських організацій; членів дитячих творчих колективів і спортивних команд — переможців обласних олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад; для переможців обласних, міських, районних олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад.

Які документи слід надавати для отримання путівки? Куди звертатися з запитаннями, скаргами?

Необхідні копії посвідчень, дипломів, грамот або інших документів, що підтверджують відповідні досягнення дипломанта, переможця олімпіади, конкурсу, фестивалю, змагання, спартакіади різного рівня (1—3-тє особисте або командне місце), отриманих у поточному або попередньому році. Для відмінників навчання знадобиться копія табеля за останній навчальний рік. Для переможців конкурсів міжнародного рівня необхідно надати документи з перекладом українською мовою.

Можна звертатися з запитаннями, скаргами до міської ради, районної та обласної державної адміністрації, Мінсоцполітики, а також до депутатів місцевих рад та народних депутатів України. Вони зможуть направити відповідні депутатські звернення до різних інстанцій.