Дитина йде до садка: секрети швидкої адаптації
На відміну від школи, підготовці малюка до дитячого садка батьки, як правило, приділяють менше уваги. А даремно! Колектив дітей у групі – це перше маленьке суспільство, в яке потрапить карапуз. Це серйозні зміни для неї, тому до них треба адаптуватися. Як краще підготувати малюка до садка?
Рішення про відвідування дитячого садка, зазвичай, не приймають спонтанно, бо, як правило, проходять місяці між оформленням всіх необхідних документів та першим днем у групі. Варто скористатися цим часом, щоб підготувати чадо до життєвих змін. Виникає питання, як її заохотити ходити в садок? Для більш легкої та швидкої адаптації потрібно дотримуватися простих правил.
Зокрема, потрібно зважати на вік малюка, розробити максимально наближений до статуту дитячого закладу режим та познайомити дитину з нормами групи.
Оптимальний вік для садка
Коли справа стосується найкращого віку для адаптації в соціумі, дитячі психологи та педіатри одностайні – це півторарічні малюки. Зазвичай, крихітка віком від одного до двох років починає набувати певну незалежність від матері. Можливо, у вас уже був досвід залишати чадо з нянею чи бабусею. Якщо ні, то про це краще подбати в ці кілька місяців перед садом. Можна сходити з малюком в гості, де він зможе поспілкуватися з іншими дітьми та дорослими під вашим пильним наглядом. Поруч з вами малюк відчуватиме себе більш спокійно та впевнено. Для чого необхідна така практика? Дитина повинна зрозуміти, що, окрім тата і мами, у світі є інші гарні люди. Крім цього, до трирічного віку діти здатні отримувати необхідні навички та швидко засвоювати нову інформацію, а отже дисципліна та режим їм даються легше.
Вчимо малюка режиму
Є популярна приказка: «До чужого монастиря зі своїм уставом не сунься». Звичайно, домашній режим дитини може значно відрізнятися від статуту закладу. Тому потрібно завчасно наблизитись до режиму групи, в яку буде ходити дитина. Якщо відвідування починається з осені, то вже влітку необхідно починати виробляти правильний режим. Самі ознайомтеся з режимом дня у дитячому садку і крок за кроком впроваджуйте подібний розпорядок удома. У дитячих садочках режим дня дуже схожий: прихід дітей у групу; сніданок; прогулянка, заняття (в залежності від пори року); обід; тиха година; полуденок; ігри, прогулянка. Проте години сну та прийому їжі можуть відрізнятися. Тому краще запитайте про режим дня у працівників закладу, а не шукайте його в Інтернеті. Садки, як правило, закриваються ввечері о 18:00-19:00, але діточок забирають раніше. Краще дитину відправляти в садок саме з таким графіком. Якщо ж режим дня вашого малюка сильно різниться від розпорядку закладу, перші тижні у групі для дитини можуть обернутися стресом.
Для більш легкої та швидкої адаптації вам необхідно розробити кілька правил, яких ваше щастячко має дотримуватися. Спочатку треба подбати про ранішній прийом їжі та обідній сон. Такого розпорядку необхідно дотримуватися постійно та уникати значних відхилень навіть у вихідний день. Потрібно також ознайомитися з переліком блюд у садочку. Попередньо краще ввести в меню крихітки нові страви, які він досі не куштував, але вони присутні в раціоні закладу. Бо інакше ваш малюк може відмовитися їсти та ходити голодним протягом дня.
Привчаємо дитину до самостійності
Дитина йде в садок. Щоб уникнути складнощів із відвідуванням дитячого закладу, дитина має вже мати відповідний рівень розвитку та володіти базовими навичками самообслуговування:
- відмовтесь від підгузників! Ваша дитина повинна вміти ходити на горщик. На перші дні можна навіть принести з дому горщик, до якого чадо вже звикло;
- тримати ложку та їсти. Звісно, вашому малюку буде дуже некомфортно, якщо вдома ви щодня його годуєте з ложечки. Підготувати дитину до садку означає навчити її самостійно їсти. Якщо раніше малюк їв подрібнену в блендері їжу, треба крок за кроком давати цілі шматочки – щоб він учився розжовувати і ковтати;
- хлопчики та дівчатка мають вміти самостійно одягатися та роздягатися. Використовуйте простий одяг і взуття довгих шнурків, без складних замків та дрібних ґудзиків. Ідеальний варіант – липучки.
Чим швидше малюка навчите самостійності, тим простіше йому буде в майбутньому. Не треба за дитину все робити. Краще допомагайте лише в тому разі, якщо малюк сам цього просить.
Знайомство чада з садком
Як підготувати малюка до садка? Дуже добре, якщо заклад знаходиться поряд з вашим домом. Прийдіть з дитиною у садок для прогулянки. Так він запам’ятає його і надалі сприйматиме ігрові майданчики як знайоме місце, де він з мамою проводив час. Також добре знайомити крихітку з садком після обіду. Опишіть дитині дитячий садок. Безперечно, краще розповісти про нього позитивно. Проте робити з закладу «чарівний замок» теж не треба. Можна розповісти про садок у формі казки. Наприклад, як мама-кішка відводила на день своє кошеня у групу до інших кошенят, доки сама збирала сметану на вечерю. Розкажіть про те, що таке дитячий садок, що там буде і що йому, напевно, там сподобається:
- веселі концерти;
- улюблені розваги;
- велика кількість дітей, з якими можна грати;
- цікаві заняття (співи, малювання, ліплення);
- різноманітні ігри щодня;
- гарна і добра вихователька;
- фізкультура надворі.
На додаток батькам про підготовку дитини до садку
Не кажіть неправду малюку про дитячий садок. Не треба обіцяти, ніби щодня у групі дітям роздаватимуть цукерки, кататимуть на машинці чи частуватимуть солодкою ватою. Адже малюк зрозуміє, що його обманули, тому втратить до ваших слів довіру. Наприклад, він може не повірити в те, що його ввечері заберуть з садочку і просто відмовиться туди йти. Тому що страх залишитися одному, на думку психологів, – один з найсерйозніших у дитини.
Малюк іде в садок, і тривоги батьків перед новим етапом життя дитини – нормальна реакція. Проте намагайтеся не проявляти крихітці свої побоювання. Якщо доросла людина не впевнена у безпеці садка, то як до нього ставитиметься малюк? Навіть якщо дитина погодиться сама погратися у садку, не треба її залишати на весь день. Прийдіть за нею через дві-три години.
Не затягуйте з розставанням, залишаючи дитину у садку. Те, що для дорослих очевидно, дітям часто незрозуміло. Отже, прощаючись вранці з малюком, скажіть йому, що повернетеся за ним увечері. Як це не дивно, але для дітей такі речі зовсім не очевидні. Опиняючись в новому місці, малюк думає, що залишиться тут назавжди. Все це призводить до великого стресу.
Якщо вдома, зазвичай, ви називаєте малюка якимось пестливим та особливим ім’ям, повідомте його вихователю.
Без підтримки мами та тата адаптаційний період може затягнутися. Тому в перші кілька днів один з батьків може перебувати в садочку разом з малюком. Краще використовувати таку можливість.
Також дитячі психологи радять у період адаптації відмовитися чи перенести інші процедури, які можуть травмувати психіку малюка, зокрема, щеплення чи інші медичні маніпуляції; відвідування стоматолога.
У середині першого тижня варто зробити «вихідний» від садка та дати дитині відпочити. І звичайно ж, не сваріть малюка за те, що в перші дні він не хоче йти до садка. Тому що він поки що адаптується.
Автор: Тимофєєв Олександр