До комендантської години варто бути готовим?

ДО КОМЕНДАНТСЬКОЇ ГОДИНИ ВАРТО БУТИ ГОТОВИМИ?

Коли автор дізнався про це урядове нововведення, то, чесно кажучи, враження було неоднозначне. Але після шокуючих теленовин про теракти в Києві, Луцьку і не тільки, які, на превеликий жаль, стали ознакою сучасного життя, якось виникла думка, що до комендантської години, про всяк випадок, пересічні громадяни мають бути психологічно та інформаційно готові.

У самісіньку середину спекотного літа, 15 липня, набула чинності Постанова КМУ від 8 липня 2020 р. №573 «Питання запровадження та здійснення деяких заходів правового режиму воєнного стану». Законом «Про правовий режим воєнного стану» (ст. 8, ч. 1) визначено відповідні заходи правового режиму воєнного стану. В Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану. Йдеться про узаконену можливість запроваджувати комендантську годину, тобто заборону перебування у певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень, а також встановлювати спеціальний режим світломаскування.

Отже, урядовою постановою №573 затверджено «Порядок здійснення заходів під час запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування в окремих місцевостях, де введено воєнний стан». Цей Порядок визначає механізм здійснення заходів під час запровадження військовим командуванням разом із військовими адміністраціями (в разі їх утворення) або радами оборони областей, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування в окремих місцевостях, де введено воєнний стан.

Правовою основою запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування є Конституція України, Закони України «Про оборону України», відповідний указ Президента України, затверджений Верховною Радою України, та інші нормативно-правові акти.

Коли і за яких правових передумов може запроваджуватися комендантська година

Запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування здійснюється лише за наявності реальної загрози життю і безпеці осіб, інтересам суспільства або держави, а також для забезпечення громадського порядку. Комендантська година та встановлення спеціального режиму світломаскування запроваджується шляхом видання наказу військовим командуванням або військовою адміністрацією (у разі її утворення), який доводиться до відома військових адміністрацій (у разі їх утворення) або ради оборони областей, м. Києва, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Мінекономіки, Мінсоцполітики, Мінінфраструктури, МОЗ, МЗС, АТ «Українська залізниця», відповідних органів Держспецтрансслужби, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Національної поліції, СБУ, ДФС, ДМС, ДСНС, військових командувань, з’єднань, військових частин Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань. Зазначеним наказом призначається комендант, визначаються час, протягом якого діють комендантська година та спеціальний режим світломаскування, межі території їх запровадження, способи здійснення заходів щодо підтримання правопорядку, порядок руху залізничного, автомобільного, морського, річкового, повітряного транспорту, порядок створення, функціювання і місцезнаходження комендатури та її склад. Накази військового командування та військової адміністрації (у разі її утворення) про запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування доводяться до відома підприємств, установ, організацій та населення сільськими, селищними, міськими радами, військовими адміністраціями (у разі їх утворення) або радами оборони областей, м. Києва та через засоби масової інформації. 

Які тимчасові обмеження конституційних прав можливі через запровадження комендантської години? Які додаткові нововведення очікуватимуть на пересічних громадян?

На території, де запроваджено комендантську годину, забороняється перебування у визначений період доби на вулицях та в інших громадських місцях осіб без виданих перепусток, а також рух транспортних засобів. Перепустка є документом, що видається в комендатурі із зазначенням строку дії та пред’являється громадянином України разом із документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України або її спеціальний статус. Таку перепустку матимуть військовослужбовці Збройних Сил, Держспецтрансслужби, Національної гвардії, Держприкордонслужби, поліцейські, працівники СБУ, ДФС, ДМС, ДСНС разом із службовим посвідченням. 

Як блокпости впливатимуть на подальше життя більшості громадян? І чому людині доведеться постійно мати при собі документи? Які запроваджуються обмеження для в’їзду (входу) на територію, де запроваджено комендантську годину?

Під час комендантської години в’їзд/виїзд (вхід/вихід) на територію/з території, де запроваджено комендантську годину, здійснюється лише через визначені комендатурою блокпости. (Це посилений контрольно-пропускний пункт, який тимчасово встановлюється на в’їзді/виїзді (вході/виході) на територію/з території, де введено воєнний стан та запроваджено комендантську годину, на якому облаштовуються місця для перевірки осіб, транспортних засобів, багажу та вантажів, позиції вогневих засобів та бойової техніки, місця для відпочинку та забезпечення життєдіяльності особового складу, який виконує завдання на блокпосту).

Підставою для в’їзду (входу) на територію, де запроваджено комендантську годину, є необхідність участі в забезпеченні національних інтересів з метою мирного врегулювання конфлікту чи з питань гуманітарної допомоги; виконання дипломатичних та консульських функцій, зокрема в рамках діяльності міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна.

Кого не допускатимуть на територію, де запроваджено комендантську годину?

Особи, які не залучені до здійснення заходів із забезпечення дотримання комендантської години та ??? пред’явили видані комендатурою перепустки, не допускаються на територію, де запроваджено комендантську годину в наступних випадках: у разі наявності інформації, що свідчить про причетність особи до вчинення кримінального чи адміністративного правопорушення; через непред’явлення громадянином України документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України чи її спеціальний статус; за умови непред’явлення військовослужбовцем Збройних Сил, Держспецтрансслужби, Нацгвардії, Держприкордонслужби, поліцейським, працівником СБУ, ДФС, ДМС, ДСНС службового посвідчення.

Леонід ГАПЄЄВ