Skip to main content
Світ відзначає День миру

Світ відзначає День миру

«А ви думали, що Україна так просто. Україна — це супер! Україна — це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацьовані всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни»
(Ліна Костенко)

Когнітивний компонент. Нагадаймо учням будь-якого віку загальноосвітнього навчального закладу про те, що Міжнародний День миру встановлений згідно резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 30 листопада 1982 року і відзначається в 3-й вівторок вересня. Інша резолюція Генасамблеї 55/282 від 7 вересня 2001 року ухвалила, що, починаючи з 2002 року, Міжнародний День миру щорічно буде відзначатися 21 вересня. Цей день, за пропозицією, вважається днем глобального припинення вогню і відмови від насильства. ООН закликає всі держави світу і народи дотримуватися припинення воєнних дій протягом Дня миру.

В Україні День миру відзначається 21 вересня (відповідно до Указу Президента України №100 від 5 лютого 2002 року).
Вперше про День миру ще в 1960 році заговорив Папа Римський після страшної трагедії в Японії (випробування ядерної бомби США в м. Херосима і м. Нагасакі,  1945 р.). Міжнародний День миру відзначається з 1968 року. Проголосив його Папа Римський Павло VI. Можливо, саме тому, що свято було «створене» священиком, основною думкою цього дня є теза: «Пробач, і ти отримаєш мир».

У рамках святкування Міжнародного Дня миру проходять заходи, мета яких — привернути увагу до проблеми миру й ефективних способів його досягнення. Невід’ємною процедурою початку святкових заходів служить символічний передзвін Дзвону миру, який був відлитий із монет, зібраних дітьми із 60 країн світу. Його подарувала ООН в 1954 році Японія. Дзвін з надписом «Хай живе загальний мир у всьому світі» знаходиться в мальовничому куточку саду західного дворика, розташованого поряд із Секретаріатом ООН. Церемонія триває приблизно 15 хвилин. Хвилиною мовчання вшановують пам’ять тих, хто загинув у військових конфліктах, а далі із зверненням виступає голова Ради Безпеки ООН.

Щорічно на сайті ООН публікуються теми, які є актуальними для збереження миру на Землі. У 2014 році це була тема «Право народів на мир», яка закликала ще раз наголосити на важливості принципів, закладених Декларацією Генеральної Асамблеї ООН про право народів на мир. Цього ж року в багатьох містах світу Хода миру була присвячена миру в Україні, протестам проти війни на Сході України.

У 2016 році тема Дня миру: «Цілі сталого розвитку: складові елементи миру» з центральним твердженням про те, що стійкий прогрес людства та реалізація прав людини залежить від миру та безпеки. 17 цілей в галузі сталого розвитку були одноголосно прийняті 193 державами — членами ООН на історичному саміті глав держав (Нью-Йорк, вересень 2015 року). Упродовж наступних 15 років (до 2030 року) необхідно спрямувати зусилля на досягнення цих цілей. «17 цілей в області сталого розвитку — це наше спільне розуміння шляхів розвитку людства і соціальний контракт між світовими лідерами і населенням, — заявив Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун. Це перелік справ для людей і планети і шлях до успіху». Проблеми сучасного світу: злидні, голод, виснаження природних ресурсів, брак води, соціальна нерівність, деградація навколишнього середовища, хвороби, корупція, расизм, ксенофобія і багато інших — ускладнюють побудову світу, створюючи підґрунтя для конфліктів.

На деяких складових миру наголошував Президент України П. Порошенко на відкритті п’ятої сесії Верховної Ради в щорічному посланні до парламенту: «Державна самостійність дала демократію і свободу, почуття громадянської гідності і національної єдності, навчила захищатися і відкрила європейську перспективу для нашої держави. Тепер наші духовні і моральні досягнення маємо доповнити матеріальними здобутками, забезпечивши підвищення добробуту кожного громадянина вільної України. І це головне наше завдання. Для досягнення такої амбітної мети, нам потрібні три складових — мир, безпека і реформи».

Учням старшої школи бажано нагадати про структуру ООН, повноваження Генеральної Асамблеї та її деякі резолюції, які потім в жовтні в День ООН варто проговорити і подискутувати. Зокрема, мова йде про резолюцію Генеральної Асамблеї «Єдність на користь миру» від 3 листопада 1950 року (резолюція 377 (V): («Асамблея може також вживати заходів, якщо Рада Безпеки виявляється не в змозі діяти через голосування проти одного з постійних членів у разі, коли є підстави вбачати загрозу миру, порушення миру або акт агресії. Асамблея може негайно розглянути це питання з метою зробити членам Організації необхідні рекомендації щодо колективних заходів для підтримки або відновлення міжнародного миру і безпеки»).

Можна зосередити увагу учнів на видах боротьби за мир у всьому світі: Хода миру (ініціатор Шрі Чінмой — філософ-миротворець, відомий громадський діяч, спортсмен і пропагандист здорового способу життя, 1987 р.) — як можливість для людей усіх національностей, культур та ідеологій виразити готовність об’єднати зусилля для встановлення міцного миру на планеті. Символах миру: рослинному — пальма фінікова чи кокосова, дерево, гілки якого можна спостерігати на гербах і прапорах різних держав, зокрема Сент-Кітс, Невіс, Гуам, Конго. Пальмові, лаврові вінки красуються на гербах південноамериканських країн — Еквадору, Парагваю, Венесуели. Символом миру є також вічнозелена рослина мирт. Причому в різних народів вона несе в собі і додаткові смисли: радості, сталості, перемоги. Один із відомих символів миру — голуб миру: зображення білого голуба, який тримає у дзьобі оливкову гілку, авторства знаменитого Пабло Пікассо. Існує також традиція випускати білих голубів як символ мирних намірів; графічні символи: пацифік (1958 р., британський дизайнер і художник Джеральд Холт) тощо.

З особливою симпатією ставляться в Україні до лелеки, який є своєрідним оберегом України. По різному називають цього птаха у регіонах України: лелека, бузьок, чорногуз, бусол, веселик, боцян, гайстер. Вважаю, що ця птаха по праву може називатися українським символом миру.

Щорічно з 1901 року тим чи іншим діячам, організаціям присуджується знаменита і висока нагорода — Нобелівська премія миру. Тричі цю премію отримувала Міжнародна організація Червоного Хреста у 1917, 1944 і в 1963 роках; двічі — управління Верховного комісара ООН у справах біженців. Також двічі удостоювалися цієї високої честі Генеральні секретарі ООН — Кофі Аннан і Даг Хаммаршельд.
З 1995 року Індія вручає Премію миру Ганді. Студентська премія миру присуджується студенту або студентській організації, що внесли значний внесок у збереження миру.

Психоемоційний фактор. Безумовно, залучаючи учнів до розмови «Світе мій, візьми у мене сили, та не забирай моїх синів!», «Що я можу зробити для миру...», інтерактивної вправи (мікрофон) «Причина виникнення військових конфліктів, воєн...», дописання незакінчених речень «Мир — це...». «Я хочу миру, тому що…», «Майбутнє миру в руках...» тощо, не забуваймо про чудові українські пісні у виконанні талановитих авторів і майстрів сцени. Прикладом можуть слугувати твори: «Україно моя — це пісні солов’їні» (муз. О. Янушкевич, сл. Н. Погребняк).

«Повертайся живим» (сл. С. Тарабарової), «Україно моя» (сл. В. Іваницького, муз. Н. Петраш), «Прошу у неба» (сл. В. Човник), «Нам потрібне мирне небо» (сл. М. Білівської (Гошовської), муз. О. Перова-Рошка), «Україна — це ти» (муз. Т. Кароль, сл. Т. Кароль та М. Бровченко), «Оберіг», «Мир» (сл. М. Ткача, муз. О. Пушкаренка (у виконанні Назарія Яремчука) тощо.
Особлива атмосфера години спілкування створюється і за рахунок активної участі дітей у декламуванні віршів, уривків прозових творів, легенд тощо, які стосуються тематики заходу (до прикладу, вірші про мир).

Доцільним і корисним для розширення словникового запасу школярів є робота над коментуванням висловів відомих політиків, філософів, громадських, культурних, релі­гійних діячів Планети про необхідність збереження миру на Землі.
Інтернет забезпечення є добрим другом і порадником при підготовці матеріалів до години спілкування: перегляд фрагменту телеканалу «1+1» «Ні війні» (діти говорять про війну) чи відео про Міжнародний день миру.

Поведінково-діяльнісний ком­по­нент передбачає надання дітям можливості реальної участі у справі збереження і примноження миру на Землі. Це можуть бути написані Звернення до Президентів України та Росії про припинення війни на Сході України та Звернення до народів світу на паперових листівках, крилах птахів — символів миру тощо; виготовлення паперового лелеки, голуба з метою передачі цих поробок до школярів і воїнів на Сході України, представників інших держав через СП, МГО, посольства і представництва держав в Україні.

І ще одна порада: не забуваймо націлити наших дорогих гостей саме зупинятися й актуалізувати ті думки, які відповідають тематиці заходу, обов’язково проговорюємо регламент виступу, при цьому бажано залишити певну кількість часу для налагодження зворотного спілкування з школярами.

Тетяна Тарасова,
старший науковий співробітник Інституту проблем виховання НАПНУ