Skip to main content
Як зробити «різдвяного янгола» з паперової серветки

Як зробити «різдвяного янгола» з паперової серветки

МЕТА:
поглиблювати знання у галузі декоративно-ужиткового мистецтва, навчати виготовленню простих виробів; розвивати художньо-творчі здібності та естетичний смак вихованців гуртка, бажання робити подарунки своїми руками; розвивати дрібну моторику пальців рук та інтерес дітей до художньої творчості; виховувати самостійність, акуратність в роботі, любов до близьких.

ОБЛАДНАННЯ:
однокольорова тришарова паперова серветка; ножиці; нитки.

ЕТАПИ ЗАНЯТТЯ:
повідомлення теми заняття вихованцям; інструктаж з техніки безпеки; виготовлення «Різдвяного янгола».

ХІД УРОКУ:
І. Організаційний момент. Привітання з вихованцями. Повторення правил з техніки безпеки під час роботи з ножицями та оголошення теми заняття. 

ІІ. Вступна бесіда.
Різдвяний янгол — важливий персонаж кожної святкової історії та відмінна прикраса в Новорічний час. Янгол символізує тепло і доброту, з якою сім'я повинна зустріти Новий рік та Різдвяні свята. Звичай прикрашати домівку прийшов до нас від ізраїльтян, які таким способом святкували день, коли Христос прийшов на землю.

Його зображення за традицією прикрашають листівки, ялинкові іграшки, вертепи, вікна або підв’язують до люстри окремі фігурки янголів. Різдвяні янголи завжди в довгих ризах, але можуть бути різними за формою і кольором та зроблені з різноманітних матеріалів. Здавна в Україні до Різдва фігурки янголів вирізали з паперу та клеїли їх на шибки або кріпили за ниточку до сволока.

Такі оздоби створювали живе оточення, коливаючись від найменшого руху повітря, чим створювали неймовірну атмосферу чарівності, легкості та казковості. Багатогранне святкування Різдвяного свята додавало життєвих сил дорослим і формувало естетичне світосприйняття дітей. Спільна робота у прикрашанні домівки єднала різних за віком членів родини, слугуючи і навчальним процесом, і відразу екзаменом на майстерність та зрілість художнього смаку.

Помічено, що виготовлення паперових іграшок стає згодом хорошим підґрунтям для сприйняття геометрії, стереометрії. 

ІІІ. Основна частина заняття.
Практична робота. — Сьогодні ми зробимо Різдвяного янгола зі звичайної паперової серветки. Для цього нам знадобляться всього лише одна тришарова серветка, ножиці, нитки, гарний настрій та талановиті рученята.

1. Для початку розділити серветку на один і два шари. Та складемо отримані шари по лініям згину, розріжемо один шар по лінії згину (мал.1, 2)

2. З отриманих після розрізу частин (мал. 3) одного шару серветки будемо робити крила, німб та ручки нашому янголу.

Для крил — з великої відрізаної частини зберіть гармошку та перекрутіть її посередині (мал. 4).

А з маленьких скрутіть два джгутики (мал. 5), один це буде німб та рученята янгола, а другий запасний, на випадок, якщо порветься перший джгутик.

З двох шарів, що залишилися, будемо формувати голову та сукню янгола. Для цього беремо нашу двошарову частину серветки, вже складену по лініях згину, та складаємо її по діагоналі, як показано на малюнках 6—8.

Формуємо майбутній поділ сукні янгола, відрізаючи куточок серветки, як показано на малюнку 9.

Розгортаємо серветку. Скачуємо з отриманих обрізків шарик та кладемо його у центр розгорнутої серветки (мал. 10).

Обгортаємо серветкою шарик та формуємо голову нашому янголу, перекрутивши у районі уявної шиї пару раз серветку (мал. 11—12)

4. Приступаємо до німбу: зі джгутика формуємо петельку (мал. 12) (розмір треба приміряти до голови янгола, щоб німб не був дуже маленьким або великим).

Після того, як ми сформували петельку, прикладаємо її до «шиї» янгола та примотуємо кількома витками нитки (мал. 13)

5. Для того, щоб у янгола з’явилися крила, ми піднімаємо два хвостика від петельки догори, прикладаємо нижче «шиї» підготовлені крила, опускаємо хвостики та обмотуємо янгола ниткою по лінії талії та навхрест на груди, фіксуючи крила. Потім зав’язуємо два вузлики та обрізаємо нитку (мал. 14).

6. Виводимо два хвостики від петельки вперед під крилами та зав’язуємо вузлик, підрі­заємо (якщо треба) довжину, оформляючи рученята янголу. Можна залишити янгола з розставленими рученятами, як на мал. 15, а можна зробити янгола, що молиться (мал. 16) — ниткою, зв’язати хвостики вузликом та притягнути їх до уявної шиї нашого янгола.

7. Після цього формуємо спідничку янголу. Стискаємо у руці спідничку янгола, потім розправляємо її, розділяючи на окремі шари (мал. 17).

Працюємо акуратно, щоб не порвати ніжні серветки на фінальній стадії формування янгола. Відокремили шари, підправили спідничку, німб, розправили крила — усе: Різдвяний янгол готовий. Зараз його можна підвісити за ниточку до люстри або на вікно, а можна просто поставити на столі (мал. 18).

Дякую за увагу! 

ІV. Підведення підсумків.
У результаті проведеного заняття практично усі гуртківці закінчують роботу над янголом повністю. По завершенні виробу, оцінюю та аналізую роботу кожного вихованця, організовую виставку.

В кожній роботі прагну відзначити акуратність і правильність виконання роботи. Гуртківців, які за відведений час виконали повністю роботу, яскраво демонструють своєрідність дитячої творчості, свою любов до мистецтва, вміння бачити прекрасне в житті та передавати його в своїх творчих роботах, відмічаю особливою похвалою.  

V. Прибирання робочих місць. 
VІ. Домашнє завдання: Домашнє завдання залежить від об’єму зробленої роботи кожного.

Керівник гуртка: Дякую всім за співпрацю! До зустрічі на наступному занятті.

Катерина Лукіна, керівник гуртка «Мистецтво нашого народу» Будинку дитячої творчості