Skip to main content
Використання ліній у міській зйомці для посилення композиції

Використання ліній у міській зйомці для посилення композиції

Якщо при зйомці міських пейзажів та архітектури у вас виходять невиразні фотографії, ймовірно, ви не знаєте про можливості ліній у композиції. Вони допоможуть вам структурувати зображення таким чином, щоб їх хотілося розглянути детально, а всі елементи на фото пробуджували інтерес як головні об'єкти, так і їхнє оточення.

На малюнку вище приклад того, як за допомогою ліній можна створити візуальну карту міста та його архітектури таким чином, щоб різні об'єкти зацікавлювали та з цікавістю розглядалися. 
 

Чому лінії важливі у міській фотографії



Щоб допомогти зрозуміти, як працюють лінії на такому складному прикладі як цей, перетворимо зображення на чорно-білий вигляд з високим контрастом, щоб наочніше побачити структуру зображення без кольорових елементів, що відволікають.

 

Чому лінії важливі у міській фотографії

На відміну від інших видів фотозйомки, де за допомогою глибини різкості та розмиття фону можна направити погляд глядача на найголовніші елементи, вуличні фотографи часто не мають такої можливості. При архітектурній зйомці більшість елементів мають бути у фокусі.

Під час зйомки міських сюжетів потрібно структурувати зображення так, щоб передати перспективу та забезпечити відчуття масштабу. При правильному використанні ліній зображення ділиться на ділянки, які містять окремі елементи, що передають відчуття перспективи і фокусують увагу глядача. 
 

Зображення вище


Зображення вище - це типовий приклад випадкового знімка. Ця будівля сірого кольору Національного Музею Ірландії в Дубліні ще й на тлі хмарного неба не викликає бажання створити супер цікаву фотографію. Це ще зійде для документальної фотографії або щось таке. 
 

Розділова лінія структурує зображення за зонами інтересів.


Тим не менш, з використанням ліній можна передати відчуття перспективи, орієнтацію, симетрію, тоді зображення перестає бути нудним і викликає у глядача інтерес.

 

З якими лініями потрібно працювати, щоб покращити зображення?

Можна розподілити лінії на три категорії:

 Роздільні; 
 Провідні; 
 Симетричний. 

Розділова лінія структурує зображення за зонами інтересів. Це можуть бути вертикалі, горизонталі та діагоналі. З їх допомогою можна відокремити верх від низу зображення, також не забувайте розділити передній та задній план. На фотографіях природи горизонт можна використовувати як розділову лінію. 
 

На цьому знімку я використовую основну розділову лінію


На цьому знімку я використовую основну розділову лінію, і відокремлю підлогу від стіни. Ще розділювачем служить непомітна лінія на стіні, без якої права частина зображення виглядала досить нудно. З її допомогою розділимо зображення ліворуч і праворуч.

Переконайтеся, що роздільні лінії правильно визначені. За рідкісними винятками, вони не повинні проходити через центр зображення (як по горизонталі, так і по вертикалі), але й не проводьте їх надто близько до країв. Правило третин - це хороший помічник, у багатьох випадках найкраще розділяти на дві третини та одну третину.

Провідні лінії є важливим елементом, який забезпечує ідею перспективи. Вони спрямовують погляд глядача до композиційного центру та навколишніх областей фотографії. Провідні лінії часто парні, вони на зображенні поступово сходяться. Насправді можна використати відразу кілька провідних ліній, кожна надаватиме на глядача певний вплив. Їм не обов'язково бути прямими, можете застосовувати криві та ламані. 
 

Головна вулиця на цьому зображенні є провідною лінією


Головна вулиця на цьому зображенні є провідною лінією, таким чином глядач орієнтується на цікаву площу на передньому плані та розглядає її у контексті великого міста.

Третій спосіб використання ліній для покращення фото – це застосування симетрії. При пошуку цікавих перспектив у місті, спробуйте знайти симетричні лінії в архітектурі навколо. Благо, архітектори теж знають про візуальний вплив симетрії, тому використовують її для побудови будівель. 
 

mjb-7-symmetricallines.jpg


Архітектуру, подібну до цієї, так і хочеться сфотографувати. У той час, як всередині офіси, з різними декораціями не є симетричними, будівля створює для них цікаву рамку. Симетрія створює ефект привабливості, тим, що підсвідомо починаєш шукати різницю між різними ділянками.

 

Зосереджуйтесь на лініях

Якщо ваша камера підтримує RAW, існує легкий спосіб зафіксувати лінії: для початку змініть налаштування камери, щоб знімати в чорно-білому режимі.

При зйомці RAW камера захоплює і зберігає всі дані з сенсора, включаючи інформацію про колір. Тому коли ви сідаєте за комп'ютер обробляти зображення, то знайдете багато опцій і для кольору. Але під час зйомки можна буде дивитися на екран камери у чорно-білому, що дозволить визначити порушення форм ліній на зображенні. 
 

mjb-8-highcontrastbw.jpg


У більшості камер можна встановити власний профіль для обробки зображень: збільшуйте контраст і різкість до максимуму, і на екрані камери ви отримаєте попередній перегляд фотографії з рівними лініями.

 

Додаткові способи застосування ліній

Додаткові способи застосування ліній


Один з найбільш фотографованих об'єктів у світі, будівлі парламенту і башта з Біг-Бен в Лондоні, Великобританія. На фотографії вище, я додав світлі смуги, створені трафік транспорту, щоб привнести незвичайний елемент. Світлові лінії служать одночасно і як лінія поділу інших фотографів на передньому плані від архітектури на задньому, і як провідні лінії, що визначають перспективу зліва направо на зображенні. 
 

При зйомці висотних будівель


При зйомці висотних будівель, як і у випадку з вежею у Вестмінстері (фото вище), межі будівлі типово приймаються за провідні лінії знизу вгору (з наближається вдалину). Щоб згенерувати щось нове, я застосував довгу експозицію і створив новий набір ліній руху хмар над Біг Беном. Цей динамічний елемент пожвавлює зображення. 
 

mjb-11-curvedleadingline.jpg


Не обмежуйте себе застосуванням лише прямих ліній. На відміну від завжди рівного горизонту інші лінії, особливо провідні, також можуть бути вигнуті. 
Трамвайні лінії на зображенні вище 2 рази повертають — що спрямовує погляд глядача знизу до центральної частини зображення (близько вдалині).

 

Складні сюжети теж виграють від застосування ліній

Як тільки ви усвідомлюєте роль ліній у зображеннях, зможете навчитися використовувати їх у складніших сюжетах. 
 

mjb-12-complexlinesimage.jpg


Хоча у наведеному вище прикладі добре видно всі лінії, для наочності виділимо вигнутий бордюр як провідну лінію зображення. 
 

ще й розділову лінію між верхньою та нижньою областями


Якщо придивитися, то можна застосувати ще й розділову лінію між верхньою та нижньою областями фото, що відкриває додаткову перспективу. І нарешті, рамка з ліній акцентує увагу на силует людини, що додає уявлення про розміри. 

Джерело: http://digital-photography-school.com/improve-impact-urban-images-using-lines.