Skip to main content
Чорніння алюмінію в домашніх умовах (для саморобних перехідників)

Чорніння алюмінію в домашніх умовах (для саморобних перехідників)

Іноді для встановлення на камеру екзотичних об'єктивів доводиться замовляти токареві перехідники для них. Зазвичай мені виточують їх із дюралюмінію, алюмінію, іноді зі сталі. Відомо, що для підвищення контрастності на фотографіях і уникнення паразитних відблисків важливо добре зачорнити такі саморобні перехідники.

Довго шукав прийнятний метод чорніння металу, який можна було б застосувати вдома та отримати задовільну якість чорніння.

Найдоступнішим виглядав варіант із купівлі балончика з матовою чорною фарбою та фарбуванням необхідних частин. Проте цей метод також не є надто простим. Необхідно підготувати приміщення, краще не в квартирі, а принаймні в гаражі. Крім того, фарбу можна легко пошкодити.

Метод анодування я пропускаю, оскільки він вимагає високого рівня техніки безпеки, і я не хочу експериментувати із сірчаною кислотою.

Нещодавно я дізнався про метод чорніння заліза хлором. Чисто випадково на ринку підказали, що можна спробувати занурити перехідник у відпрацьованій від травлення платі і отримати чудове чорніння. Це здавалося цікавим, і я вирішив спробувати, особливо з огляду на те, що відпрацьоване від травлення не так легко знайти, як хлорид заліза (FeCl3), яке можна легко придбати в інтернеті.

Хлорид заліза я знайшов і замовив у приватного продавця через Інтернет, пакетик 200 г обійшовся приблизно в 50 грн із доставкою.

Я застосовував цей метод чорніння до алюмінію, дюралюмінію, сталі та латуні. Можу сказати, що найкращий результат я отримав з алюмінієм. Дюраль трошки гірший, але все одно прийнятно зчорнів. Сталь не зчорніла, але покрилася нальотом, схожим на ржавчину, що призвело до втрати блиску. Латунь трошки змінила колір - стала трошки червоною, втратила блиск і стала матовою, але не стала чорною.

Метод чорніння алюмінію хлорним залізом виявився досить ефективним, і я задоволений результатом.
 

Хлорид заліза в посуді для приготування розчину


Хлорид заліза в посуді для приготування розчину

Спочатку потрібно розвести його з невеликою кількістю води. На таку невелику кількість заліза, води потрібно зовсім трохи. Важливо, щоб у результаті вийшла густа суміш. щоб вона не розтікалася, а намазувалася на поверхню. Я робив на око — чим густіший розчин, тим краще.
 

Розчин хлорид заліза


Розчин хлорид заліза

Поки розчин "наполягає" готуємо наші деталі до чорніння. Очищаємо їх від можливого бруду та пилу та знежирюємо. Я просто помив їх із милом під краном, цього було достатньо.
 

Деталь, підготовлена для чорніння


Деталь, підготовлена для чорніння

Тепер, коли розчин готовий, беремо якусь паличку. наприклад, для чищення вух з ваткою на кінчику. та акуратно намазуємо внутрішні поверхні перехідника. Я чорнив тільки їх, воліючи залишити зовні їх блискучими. Слідкуйте, щоб розчин залишався на поверхнях, а не стікав.
 

Деталь із намазаним розчином хлорного заліза


Деталь із намазаним розчином хлорного заліза

Далі потрібно трохи часу, щоби пройшла хімічна реакція. Тривалість реакції залежить від пропорції розчину та температури. Якщо ви додавали теплу воду – реакція пройде швидше.

У моєму випадку алюмінієві деталі почорніли за 7-10 хвилин. Дюраль темніла трохи довше, може хвилин 20.
 

Дюраль потемніла


Дюраль потемніла

В результаті поверхня стала темно-сіра, матова. Якщо результат вас не задовольнив, можна промити деталі і пройтися розчином, що ще залишився. Я так і зробив з дюраллю, сталлю та латунню, сподіваючись що вийде краще.

Дюраль стала виглядати помітно краще, сталь та латунь залишилися такими самими. Можна також залишити їх на більш тривалий час.

Після досягнення чорніння деталі можна промити звичайною водою та дати висохнути.
 

Поверхня металу після миття та сушіння. Чорнінням задоволений.


Поверхня металу після миття та сушіння. Чорнінням задоволений.

Після того, як я зачорнив кільце для макрохутра, що спочатку блищало, контраст на фотографіях набагато покращився, особливо це стало помітно знімаючи з довгими витримками.
 

Ще одна алюмінієва деталь,


Ще одна алюмінієва деталь, зачорнена за тим самим методом.
 

А ось що трапилося з латунью


А ось що трапилося з латунью Вона взагалі не потемніла, але стала матовою і трохи змінила колір

Ось такий відносно простий і якісний метод чорніння. Сподіваюся, що буде корисним не тільки мені, а й іншим ентузіастам.