Що таке психосоматичні захворювання
Кожній епосі, як відомо, притаманні свої, характерні для неї захворювання. Цікаво, що з розвитком прогресу та цивілізації теоретично майже кожна хвороба має психологічне походження. Це пояснюється тим, що емоційні фактори спричиняють вагомий вплив на всі процеси, що протікають у людському тілі. ХХ-ХХІ століття породили стреси, неврози, та як їх наслідки — психосоматичні захворювання. Причинами того, що примушує зазнавати стрес, є будь-яка нестабільність — фінансова, економічна, політична, соціальна тощо, напружений графік, міжособистісні конфлікти, емоційні травми. Наслідками стресу є проблеми зі здоров’ям, емоційне виснаження, розлад сну, депресія, труднощі в стосунках із іншими тощо.
Що таке психосоматичні захворювання
Людство захлеснула хвиля психосоматичних захворювань, які з’явились у зв’язку з непристосованістю людини до сучасних умов життя, тривалими та потужними конфліктами всередині людини або в їхніх взаємозв’язках із іншими людьми. Отже, можна вважати цілком доведеним, що практично будь-яка наша хвороба пов’язана з нашим неправильним способом життя та мислення. В результаті відсутність відповідальності за свідому думку, нерозуміння її впливу на організм людини породила безліч психосоматичних захворювань (етацизін).
Під психосоматичними хворобами (їх в народі називають «хвороби від нервів») розуміють порушення функцій внутрішніх органів і систем, виникнення та розвиток яких в найбільшому ступені пов’язане з нервово-психічними факторами, переживання гострої хронічної або психологічної травми, специфічними особливостями емоційного реагування особистості. На жаль, кількість цих захворювань із кожним роком невпинно зростає.
За останнє століття спосіб життя людини докорінно змінився, однак основні фізіологічні реакції організму залишилися на колишньому рівні. Тому в наш час людина хворіє та вмирає переважно від хвороб, в основі яких лежать неправильний спосіб життя, тяжкі переживання, глибоке та невідступне почуття незадоволення, страхи, психічні травми тощо. Іншими словами, в наш час людину виснажують, приголомшують, приводять до передчасної смерті психосоматичні захворювання — хвороби душі й тіла.
У ХХІ столітті життя людини принципово змінилося. Темп життя став шаленим. Зникли загрози, до яких людина пристосовувалася тисячоліттями. З’явилися нові загрози, по відношенню до яких ми не маєм генетичної програми захисту. Відповідно драматично змінилася й адаптація до реального життя.
Зараз людину ранять не ікла хижака та не спис ворога, а слово, думка, емоції. Негативні почуття, подібно до дев’ятого валу, накрили людину з головою. Кількість інформації, що надходить, неосяжна. В результаті людина дезорієнтована. Інформація, яку вона безсила переробляти, викликає в неї роздратування, що може нести загрозу. Однак емоції, що повинні мобілізувати організм для відбиття загрози, часто придушуються, не виходять назовні, але при цьому не щезають зовсім і бушують у вигляді гніву та агресії в організмі.
Агресивність, що стримується, гнів, який придушується, ворожість, що ретельно приховується, руйнівно впливають на печінку та жовчний міхур, на серце, судинну систему та на організм у цілому. В результаті серце та інші органи відчувають перевантаження й потерпають не від фізичних зусиль, а від психологічного дискомфорту.
В результаті багато хто страждає від головного переживання віку — незадоволеності. Зростає число людей, що втомилися від життя, депресивних, тривожних, що зазнають несвідомий страх, тобто психосоматично неблагополучних. Стає очевидним, що основна причина хвороб людини криється в претензіях не по силах, не за реальним її положенням у цьому світі, хибності цінностей і цілей, які вона вибирає в руйнівних пристрастях, у неправильному способі життя.
Обережно, нерви!
Одним із досягнень сучасної медицини є розуміння того, що людина здатна навчитися керувати своїм психічним (нервовим) станом, що в свою чергу суттєво та корисно впливає на широкий спектр фізіологічних процесів організму. Нерви, нерви, нерви... Ми чуємо це скрізь. Лікар каже своєму пацієнту: «Це ваші нерви». Чутливі жінки теж постійно скаржаться на свої нерви. Щодня ви чуєте ділових людей і професіоналів, що мають нервовий розлад. Ви також чуєте батьків, які говорять про дитину: «У неї нерви, я не можу її покарати». Або деякі з них говорять про себе так: «Не витримали нерви, тому я й покарав свою дитину». Ви спостерігаєте прояв «нервів» усюди — на вулиці, на роботі, в театрі, в школі, в інституті та особливо вдома, в вашій власній сім’ї.
Мільйони людей мають «нервову силу» (вираз Поля Брегга) нижче нормальної і, як наслідок, зазнають тривожні органічні та фізичні порушення, що роблять їхнє життя жахливим, а їх самих — хворими. Тому значна частина ліжок у вітчизняних лікарнях зайнята людьми, що страждають на нервові розлади.
Кращі авторитети з психічного здоров’я кажуть, що якщо кількість психічних захворювань буде зростати такими же темпами, то менше, ніж через сто років, не буде нікого, хто би потурбувався про психічне здоров’я, тому що кожний буде жертвою якогось розладу (психосоматичної хвороби). Медичні дослідження підтверджують це. На сьогоднішній час не вистачає психіатрів і психологів, щоб контролювати та лікувати ці психічні захворювання. Отже, бережіть нерви.
Як боротися з психосоматичними хворобами
Римський філософ Сенека вважав, що однією з умов видужання є бажання видужати. Тому людині, що сумнівається, треба думати про успіх, а не про поразку (як на роботі, так і вдома). І взагалі, опинившись в тяжкій ситуації, замість слів «я можу програти» думайте зовсім інакше: «Я вийду з неї переможцем!» Успішно боротися з психосоматичними хворобами допоможуть вам наступні поради.
Не засмучуйтесь через дрібниці
Не впадайте в розпач через дрібниці. Ми часто дозволяємо собі засмучуватись через дрібниці, якими слід нехтувати та забути. Нам залишається жити на цій землі лише кілька десятиліть, а ми втрачаємо стільки безповоротних годин, роздумуючи над образами, про які через декілька тижнів уже забудемо.
Час — найкращий лікар
Все проходить. Як нещастя, так і хвороби. Адже час — найкращий лікар. Плекайте безцінну здатність відчувати задоволення навіть від невеличкої сьогоднішньої перемоги та радості. Не вміючи віддати належну увагу невеликим приємним подіям, ми ризикуємо не помітити й більшу радість.
Посміхайтесь!
Майте звичку усміхатися. Усмішка — важливий засіб спілкування, бо вона чинить позитивну дію на вас і на оточуючих людей. Подумайте про те, як ви добре себе почуваєте, коли вам усміхаються. В своїй найпростішій формі усмішка є способом показати, що все йде добре та вас раді бачити. Люди волею-неволею добрішають від неї. Якщо ви не звикли усміхатися, то вам пора навчитися це робити.
Не чіпляйтеся за минуле
Не живіть спогадами негативного минулого: не намагайтеся «пиляти тирсу». Однак багато хто з нас мордує себе колишніми помилками. Особливо часто це відбувається в старості. Звичка невдахи — це порівняння себе з іншими та злість і заздрість по відношенню до тих, хто краще за них. Ще одна погана звичка — постійне скиглення в негативному дусі: «життя не вдалося», «кругом злодюги», «все жахливо», «тяжко жити в таких умовах», «все заважає» — з цим погоджується будь-який потенційний невдаха. І при цьому нічого не робить! Навчіться миритися з розчаруваннями. Це загартовує характер. А поглянувши на свої проблеми з позицій віддаленої перспективи, можна побачити, як часто катастрофи, нещастя обертаються згодом на переваги. Адже життєвий досвід рідко виявляється цілковито марним.
Аналіз колишніх помилок
Існує лише один спосіб здобути користь із минулого: аналіз колишніх помилок, щоб їх не повторювати в майбутньому, а потім забути. Про цей принцип говорять і народні прислів’я: «Що з возу впало, то пропало», «Втраченого не повернеш». Теперішнє — все, що в нас є, це єдине місце, в якому ми можемо відчувати істинне задоволення. А тому живіть переважно сьогоднішнім днем.
Не залишайтесь наодинці з неприємностями
Неможливо повністю відгородити себе від проблем. Не уявляйте собі все виключно в темному кольорі. Таке негативне мислення тільки забирає душевні сили. Те, чого ви боїтеся, може й не відбутися. Старайтеся не залишатися наодинці зі своїми неприємностями. Можна принести собі величезне полегшення, якщо розповісти про них доброзичливій і розсудливій людині, надійному другу або родичу. Дослідження неодноразово доводили, що підтримка близьких слугує хорошим захистом від недугів, що викликані стресом.
Іноді треба поступатися
Бійтеся бути вередливими, занадто впертими! Слід іноді поступатися. Прислуховуйтеся до точки зору опонента, поважайте її та з достатньою долею самокритичності відносьтесь до своєї точки зору. Розумні вчинки не тільки корисні для діла, але й викликають повагу оточуючих. І, головне, попереджають можливі стреси.
Неможливо бути абсолютно досконалим
Не можна бути досконалістю абсолютно в усьому. Деякі люди живуть у вічному страсі, що вони гірші за інших. Їх зусилля відповідати найвищим вимогам часто ведуть до хворобливих поразок. Тому намагайтеся, перш за все, відмінно виконувати свою головну роботу й те, до чого ви маєте покликання. Для почуття задоволення достатньо мати успіхи в одній або двох галузях, а все інше виконувати добросовісно, не нижче оптимального рівня.
Не пред’являйте надмірних вимог
Не треба пред’являти надмірних вимог. Той, хто занадто багато очікує від інших, постійно відчуває роздратування від того, що оточуючі частіше за все не відповідають його надмірним вимогам. Ви можете зробити помилку, коли, постійно критикуючи, прагнете переробити дружину, чоловіка, тещу, свекра або своїх товаришів.
Шукайте в людях достоїнства
Приймайте людей такими, якими вони є (кожний із нас має право на індивідуальність). Намагайтеся бачити в оточуючих достоїнства та в спілкуванні спирайтеся саме на ці якості. Старайтеся вирішувати суперечності між собою наодинці, без зайвих свідків, поважаючи достоїнства один одного.
Вірте в себе
Успіху досягають звичайні люди, яким вдалося вселити віру в себе та в те, що вони роблять. Ніколи, ні в якому випадку, не занижуйте самооцінку. Найдіть в собі сили не здаватися. Щоб зберегти силу духа у тяжких обставинах, треба віддавати щось іншим.
Уникайте конфліктів
Конфлікти, особливо з колегами по роботі, сильно вибивають із колії. Якщо таке відбувається з вами, коли хтось вас ображає або дратує, намагайтеся зберігати спокій. Не підливайте олії у вогонь. Старайтеся зрозуміти точку зору і почуття того, з ким у вас стався конфлікт. Таке розуміння стримує ваш гнів, тому що допомагає поставити себе на місце іншого.
Старайтеся прощати
Вміння прощати не тільки прекрасна якість, воно також має цілющу силу. За даними наукових досліджень, прихована образа приводить до тахікардії та підвищення артеріального тиску, тоді як готовність прощати знімає напругу та ослабляє стрес.
Дозвольте собі трохи відпочити
Безкінечний коловорот турбот, щоденні поїздки на роботу, навчання, виховання дітей, догляд за батьками похилого віку тощо — часто стає джерелом постійного стресу. Постарайтеся правильно розставити пріоритети та в чомусь стримати або врегулювати свої зайві потреби. Дозвольте собі трохи розслабитися та відпочити.
Післямова
За даними благодійної організації, що займається проблемами психічного здоров’я, у Великій Британії кожна п’ята людина відзначає, що стрес, пов’язаний з роботою, негативно відбивається на здоров’ї. Отже, з чого ж почати боротьбу зі стресом? На думку спеціалістів Національного інституту охорони здоров’я США, боротьбу зі стресом краще за все почати зі змін у способі життя. Перш за все, зверніть увагу на харчування. Воно повинно бути здоровим і збалансованим. Також старайтеся висипатися та займатися фізкультурою. Обмежте вживання кофеїну та алкоголю, уникайте нікотину та інших наркотичних засобів. Крім того, рекомендується робити перерви в роботі, проводити час із сім’єю та друзями, майструвати щось своїми руками або, наприклад, вчитися грати на будь-якому музичному інструменті та займатися спортом. Іншими словами, для успішної боротьби з психосоматичними захворюваннями необхідно постійно дотримуватись активного здорового способу життя.
Станіслав Смірін