Skip to main content
Як уникнути травми в ожеледицю

Як уникнути травми в ожеледицю

Травма в ожеледицю — найбільш поширена причина звернення до травмпункту взимку. Під час перепадів температури і замерзання підталого снігу на тротуарах звернення до травматологів за допомогою зростає в десятки разів.

Правила безпеки під час ожеледиці включають в себе три пункти: як одягнутися і взутися, як йти, як правильно падати. На всіх трьох етапах ви можете запобігти отриманню травм, але все ж краще дотримуватися перших два, щоб до падіння не доходило.

Безпечні одяг і взуття

Взуття має мати стійку підошву і бути зручним. Ваші ноги будуть стійкішими на льоду, якщо площа підошви буде більшою. Тобто чоботи на підборах, танкетці не підходять. Опора тут йде в основному на передню частину стопи, і це збільшує і без того високе навантаження на ноги. Стійкість також знижується від підвищення навантаження на колінні суглоби. Травма колінного суглоба в ожеледицю може статися навіть без падіння: просто спрацює напруга і неправильний розподіл тиску на суглобові поверхні.

При цьому улюблені угги й інші валянки залишайте вдома: взуття в ожеледицю повинно добре фіксувати гомілковостопний суглоб. В іншому випадку вивих гомілкостопу може стати сумним наслідком прогулянки в ожеледицю.

Одяг повинен бути в міру легкий за вагою і не закривати огляд під ногами. Довгі шуби і пальто не підходять: краще обрати пуховик або комбінезон. Добре, якщо коліна додатково захищені шаром м’якого і пружного одягу, наприклад, лижними штанами.

Правила пересування в ожеледицю

Якщо ви виконали перший пункт, то пересуватися в ожеледицю вам буде відносно просто. Ноги повинні бути трохи зігнуті в колінах і мати можливість пружинити. Крокувати широко не можна. Робіть кроки в два-півтора рази коротшими своїх звичних, і намагайтеся ставати відразу на всю стопу.

Руки повинні бути вільними. Намагайтеся в цей час носити рюкзак замість сумки, і не тягніть з магазину пакетів. Носіть теплі рукавиці, щоб не доводилося тримати руки в кишенях на вітрі.

Триматися за руки з іншими людьми на льоду не найкраща ідея. Ви або впадете разом з падаючим, або потягнете людину за собою. При цьому ви обидва не будете мати достатньо можливості запобігти невдалому падінню на лід.

Є сенс тримати за руку дитину, літню людину, якщо ви сильніші і більші. У всіх інших випадках така страховка буде поганою послугою.

Правила безпечного падіння в ожеледицю

Травми в ожеледицю від падіння часто відбуваються при недотриманні перших двох пунктів. Але літні люди можуть отримати серйозну травму навіть при незначному ударі об лід. Причиною цього є остеопороз, який значно частіше розвивається у жінок. Найбільш небезпечна травма для людини старше 60 років — перелом шийки стегна.

Коли ви втрачаєте рівновагу, то широко розставлені руки і ноги можуть постраждати в першу чергу. Постарайтеся згрупуватися, зменшити висоту падіння: присядьте (зігніть ноги), округліть спину.

Якщо ви падаєте вперед — виставите напівзігнуті руки напередсебе. При падінні на прямі руки може статися перелом передпліччя, вивих плеча або ліктя.

При падінні в сторону не підставляйте лікоть, а падайте на бік, виводячи руку вперед.

Падіння на спину найбільш небезпечне: тут може статися струс мозку і втрата свідомості. У разі падіння назад округляйте спину, і максимально притисніть підборіддя до грудей. Так ви уникнете удару головою, і травми будуть незначними.

 

Сергій Яготинський