Позитивна психологія
Останні півстоліття наука психологія, по суті, займалась однією єдиною проблемою -- психічними розладами людини. І треба сказати, досягла на цьому шляху чималих успіхів. Займаючись зціленням хворих, лікарі-психотерапевти зовсім забули, що їх допомога потрібна і здоровим. Адже люди хочуть не тільки позбутися від недуг, їм необхідно знайти мету і сенс свого життя. Прийшов час появи нової науки, що вивчає позитивні почуття, щоб допомогти людям розвинути позитивні властивості характеру.
Позитивна психологія покоїться на трьох стовпах: перший - вивчення позитивних почуттів, другий - виявлення позитивних рис характеру і таких корисних особливостей, як інтелект і фізичний розвиток, третій - дослідження позитивних явищ і установ у суспільстві (таких, як демократія і сім'я), які сприяють розвитку кращих людських властивостей.
Позитивні почуття
Позитивна психологія вивчає щасливі і нещасливі моменти нашого життя, утворений ними химерний візерунок, позитивне сприйняття і позитивний характер, а також ті переваги, які проявляються в людині під їх впливом і визначають його долю. Людина не перестає винаходити масу хитрощів, створюючи штучний парадиз: наркотики, шоколад, секс без любові, ходіння по магазинах, телебачення - лише деякі з них. Незаслужені надлишкові задоволення чреваті внутрішнім спустошенням, насильством над власною природою, депресіями і (в міру наближення старості) гнітючим усвідомленням істини: ми вмираємо, так і не зазнавши найголовнішого. Істинне щастя приносять позитивні почуття, що виникають в результаті прояву кращих рис нашого характеру, а не за допомогою штучних прийомів. Добрі вчинки супроводжує задоволення, чого не відбувається, якщо ми щось робимо тільки для задоволення. Долаючи труднощі, ми проявляємо кращі риси характеру. Коли ж ми відчуваємо себе щасливими, проявивши найдостойніші якості, життя знаходить справжній сенс. Чесноти та гідності - властивості суто позитивні, а тому визивають задоволення і підвищують загальний настрій.
Створення сталого щастя
Один із засновників напряму позитивної психології Мартін Селігман наводить формулу щастя -- рівень сталого щастя складається з успадкованого рівня «щасливості», обставин життя та залежних від нас факторів.
Ми зобов'язані рисам характеру нашим батькам. Іншими словами, кожен з нас успадковує визначений рівень життєрадісності або песимізму. Якщо ваша позитивна ефективність невелика, це може виразитися в прагненні уникати соціальних контактів і тязі до самотності. Життєлюби, навпаки, дуже товариські, і є підстави вважати, що ця товариськість підживлює їх підвищений настрій.
Життєві обставини
Ще одна перешкода для підвищення життєрадісності пов'язана з так званою гонитвою за задоволеннями: ми швидко звикаємо до того хорошого, що у нас є, і мріємо про нові іграшки. У міру того, як ми отримуємо все більше матеріальних благ, запити незмінно зростають. А варто лише досягти нової планки, як ми, занудьгувавши, прагнемо іти далі. Досягнення та матеріальні блага, як не дивно, підвищують загальний рівень щастя незначно і дуже ненадовго. Суб'єктивна важливість грошей набагато сильніше впливає на настрій, ніж фактичний рівень фінансового благополуччя. Матеріалістичний підхід тут заводить у глухий кут: якщо для людини гроші важливіші інших цінностей, він завжди незадоволений як своїми доходами, так і життям в цілому.
Шлюб
Хтось на нього скаржиться, інші вважають основою щасливого життя. Обидві точки зору небезперечні, однак опитування показують, що друге значно ближче до істини. На відміну від грошей, шлюб тісно пов'язаний з гарним настроєм. Життя в шлюбі дарує свої переваги людям будь-якого віку, статку і статі. Сімейні негаразди погано впливають на самопочуття: у «невдало одружених» задоволеність життям набагато нижче, ніж у неодружених або розлучених. То чи варто негайно обзаводитися сім'єю ? Так, якщо шлюб виявиться щасливим, кажуть більшість досліджень.
Громадське життя
Життєрадісні люди відрізняються підвищеною соціальною активністю. Вони менше часу проводять на самоті, а оточуючі вельми високо цінують їх здатність дружити. Ці спостереження аналогічні висновкам про зв'язок шлюбу і життєрадісності: і в тому, і в іншому випадку важко відрізнити причину від слідства. Цілком імовірно, що кипуче громадське або сімейне життя надає людям життєрадісності.
Негативні емоції
Як підняти рівень позитивних емоцій у своєму житті? Може, просто спробувати звести до мінімуму число негативних? Відповідь на це питання виглядає парадоксально: всупереч поширеній думці, навіть якщо на людину сиплються суцільні нещастя, це не віднімає у нього здатності радуватись життю. Доведено, що між позитивними і негативними емоціями прямого зв'язку немає. Іншими словами, якщо у вашому житті почалася смуга неприємностей, це не означає, що на цей час ви приречені на сіре і безрадісне існування. І навпаки, надлишок позитивних емоцій лише до певної міри впливає на кількість прикростей. Далі вчені порівняли результати опитувань чоловіків і дружин. Виявилося, що жінки удвічі частіше впадають у депресії і, як правило, відчувають більше негативних емоцій. Однак на подив учених з'ясувалося, що вони ж сильніше і частіше за чоловіків переживають і чистий позитив.
Здоров‘я
Міцність здоров'я практично не впливає на рівень оптимізму. Візити до лікаря і походи по лікарнях самі по собі не впливають на ступінь задоволеності життям, вони відображають нашу думку про власне здоров'я, а його стан - рівень негативних емоцій. Цікаво, що навіть серйозно хворі люди в цілому задоволені життям не набагато менш здорових. Коли людину наздоганяє болісна і затяжна хвороба, рівень життєрадісності і задоволення, звичайно, падає, але не так сильно, як можна було б очікувати.
Освіта, клімат, національність, стать
Ні один з них окремо, як не дивно, суттєво не впливає на настрій. Освіта може допомогти заробити більше грошей, але в середньому не підвищує настрою. (Виняток становлять ті, хто раніше заробляв мало). Не впливають на оптимізм і розумові здібності. І хоча теплий, сонячний клімат допомагає уникнути так званої сезонної (осінньо-зимової) депресії, середній рівень життєрадісності не залежить від кліматичних умов. Людина дуже швидко звикає до теплого клімату, і якщо хтось мріє про щасливе життя на тропічному острові, то не заради одного лише сонячного тепла. Національність, принаймні в Сполучених Штатах, також не дуже впливає на рівень позитивних емоцій. Незважаючи на важкі економічні умови, американці негритянського та іспанського походження порівняно мало страждають від депресій, хоча загальний рівень життєрадісності у них невисокий. Стать, як уже було сказано, пов’язана з настроєм самим загадковим чином. У середньому за рівнем життєрадісності чоловіки і жінки не поступаються один одному, однак при цьому жінки більше радіють щасливим хвилинам і глибше йдуть у депресію.
Релігія
Протягом півстоліття після відкриттів Фрейда соціологи не могли вирішити, як слід ставитися до релігії. Висувалися припущення, що вона вселяє людям відчуття провини, подавляє сексуальність, проповідує нетерпимість, антиінтелектуалізм та тиранію. Але близько двадцяти років тому наукові данні про позитивний вплив релігії остаточно переконали вчених у хибності таких думок. Віруючі набагато рідше вживають наркотики, менше порушують закон, рідше розривають сімейні відносини і кінчають життя самогубством. Вони здоровіше фізично і довше живуть. Одним словом, факти свідчать, що віруючі набагато частіше бувають щасливі і задоволені життям, ніж атеїсти. Зв'язок між вірою і здоровим, соціально насиченим способом життя очевидний.
Позитивна психологія вчить найкращим чином розпоряджатися теперішнім, минулим і майбутнім, правильно визначити свої індивідуальні переваги і потім застосовувати їх на практиці. Як це не парадоксально, «щасливій » людині немає необхідності відчувати велику частину тих позитивних почуттів, про які говорилося вище. Якщо ми хочемо, щоб наше життя було сповнене глибокого сенсу, треба використовувати свої індивідуальні гідності для служіння вищої мети. Життя, сповнене сенсу, пов'язане з використанням наших індивідуальних достоїнств і чеснот для служіння вищим цілям. Таким чином, ми в праві стверджувати, що істинне щасливе і осмислене життя включає в себе позитивні почуття, пов'язані з минулим і майбутнім, приємними переживаннями в сьогоденні, духовне задоволення від реалізації своїх індивідуальних достоїнств, а також використання останніх в інтересах служіння великій і значній мети.