Skip to main content
Стеценко К. В.

Талант і працьовитість-складові успіху Кирила Стеценка

Є такі особистості, які спроможні відобразити у своїй творчості витоки української культури. Через їхні твори можна прослідкувати характерні ознаки історичного минулого, відчути відгомін епох, найтоншими фібрами душі доторкнутися до певних кодових знаків через музику й освятитися цим, бо це обереги для багатьох поколінь українського народу. Магія краси творів таких митців у самобутньому творчому стилі, краса якого проникає в глибину людського серця. До таких самородків належить народний артист України Кирило Вадимович Стеценко – людина багатогранного таланту, яку завжди супроводжує вихор креативних ідей та інновацій, спрямованих на розвиток культури та духовного потенціалу молоді України, на утвердження державної мови, відродження українських народних традицій, збереження національної історичної пам’яті, створення нових музичних шедеврів тощо.

Скрипаль і композитор, відомий не тільки віртуозною грою та яскравою музикою, він добре знаний як педагог, композитор, продюсер, режисер, автор і ведучий телерадіопрограм, громадський діяч – голова Правління Київської «Просвіти».

Стеценко
Народився 11 квітня 1953 року у Львові. Дід Кирило Григорович – композитор, класик української музики. Батько Вадим Кирилович – видатний педагог, автор двотомника «Методика гри на скрипці». Після переїзду до Києва Кирило Стеценко навчався у спеціалізованій музичній школі імені М. Лисенка. У старших класах захопився рок-музикою, разом з однокласниками організували нині вже культовий гурт «Еней». Закінчив Київську (1977) та Московську (1981) консерваторії. Навчався у легендарних скрипалів Б. Которовича, Л. Когана, В. Климова. Лауреат Всеукраїнського (1974) та Всесоюзного (1977) конкурсів скрипалів.

Працюючи солістом Рівненської філармонії (1977-1998) він викладав майстерність гри на скрипці у 1984-1987 та 1998-2002 роках в Національній музичній академії України.

У 1998 році його запросили до Київського національного університету культури і мистецтв, де, за завданням ректора, він спроєктував та очолив кафедру менеджменту шоу-бізнесу, яка на той час не мала аналогів у світі. У 2013 році його обрано головою Київської міської організації ВУТ «Просвіта» імені Тараса Шевченка.

Як композитор пише твори для скрипки, вокальні цикли, музику для телепрограм і кінофільмів. Цікавиться класикою, джазом, фольклором, рок-музикою. У 1989 році стає одним із організаторів історичного фестивалю «Червона Рута». Плідними для К. Стеценка були й роки праці в телекомпаніях УТ-1, УТ-2 і «ТВ-Табачук», де він створює програми «Музичний відеомлин», «Будапешт Weekend», «Рок-н-рол на Руїнах», «Шлях до волі», «Тарас Бульба», «Ступа», «Фест Конкон». Продюсує фестивалі «Нові зірки старого року», «Українське Різдво», «Стеценків Великдень» і «Свята Покрова в Софії Київській».

Кожну епоху розвитку людства визначає тип моральної свідомості, який виступає домінуючим для даного часу, певного народу і для конкретних соціально-економічних умов. У всі часи людство надзвичайно обережно, делікатно відносилося до становлення духовності особистості, адже на міцному ґрунті духовності, моральності, культури зростає особистість відповідальна за думку, слово, вчинок. Кирило Стеценко як композитор і громадський діяч власним прикладом доводить високу професійність, створюючи музичні твори: для скрипки соло - «Інтегральний Славень», «Ой, діду!», «Фанк-Гопак» та «Е-Дума», а також – «Серце Бога» (для скрипки, мішаного і дитячого хорів, гобоя, бандури та контрабасу), ансамблеві твори для скрипки, бандури, контрабасу та ударних – «Дума на кінець світу», Foogie Woogie, Allenova, «Втеча з пекла», Bluesanda і Hard Step Giga.

Немає нічого дієвішого для досягнення успіху, ніж зосередженість, дисципліна та працелюбність. Без дисципліни тріумф неможливий, тому що успіх не буває разовим досягненням: потрібно час від часу здійснювати маленькі перемоги, щоб прийти до великого. У Кирила Стеценка є своя формула досягнення успіху – дуже проста і відома: талант і працездатність. Адже Бог дав йому талант, а решта він відпрацьовує і реалізує. Тільки за останніх вісім років на рахунку Кирила Вадимовича виявилася незліченна кількість організованих і зіграних ним концертів у Колонній залі Національної філармонії України, у концертних залах Львова, Одеси, Херсона, Миколаєва, Вінниці, Хмельницького, Кам’янця-Подільського, Тернополя, Чернівців, Івано-Франківська, Житомира, Рівного, Луцька, Одеси, Сум, Харкова, Канева, Коломиї, Кам’янця-Подільського, Хотина, Яремчі, Фастова, Вишгороду, Радомишля й Острога, а також Лісабону, Фуншалу і Браги (Португалія), Штутгарту (Німеччина) та Афін (Греція), сольних концертних програм «Скрипкове дерево роду», «Скрипкове дерево роду ІІ», «Скрипкове коло Європи», «Бах-330», «Медитації у храмах і замках», Drum & Bach, «Золота аура бароко», «Театр скрипкової магії», Italia: ab ovo, «Магічний Всесвіт Німеччини», Violiner project… Успішно працював Кирило Стеценко й у складі журі Міжнародного конкурсу-фестивалю творчості ProFest (Київ, 2019 р.), а також в обласних відбіркових і фінальному конкурсах ювілейного Всеукраїнського фестивалю «Червона Рута-2019» у Чернівцях.

Саме талант визначає спосіб життя. Талановитий скрипаль зіграв понад дві тисячі сольних концертів в Україні, США, Канаді, Бельгії, Австрії, Німеччині, Польщі, Португалії, Угорщині, Греції, Росії (до 2014 р.) та в країнах Середньої Азії. Гастролював з ансамблями «Гармонія», «Тріо Стеценків», «Диво» та «Брати Блюзу». З останніми він виконував власний твір «Шалені коломийки» на урочистостях до візиту президента США Білла Клінтона в Україну. Досконало володіючи засобами інструментальної виразності, музикант впроваджує новаторську філософію концертування - імпровізаційність дійства, інтегрування виконавських мистецтв, інтерактивацію глядачів та їх рольову ротацію разом з онлайн-розширенням аудиторії. Його концертам завжди притаманний шляхетний дух ексклюзивності та лицарського виклику.

Слова А. Ейнштейна «прагни не до того, щоб добитися успіху, а до того, щоб твоє життя мало сенс» дуже вдало підкреслюють стиль життя Кирила Стеценка і як Людини, і як митця, і як громадського діяча. У 2012 році він започатковує вісім тематичних циклів: «Галерея скрипкових геніїв», «Скрипкове дерево роду», «Ексклюзиви», «Репатріація українських імен», «Світові скрипкові прем’єри», «Чотири стихії скрипки», «Практична віолопедія» та «Музика світових гір».

У період з 2014 по 2020 роки він організовує концерти та вистави Дитячого фольклорного театру «Дай Боже!» в Національному музеї Тараса Шевченка, Колонній залі КМДА, Національному музеї літератури України, Київському муніципальному театрі опери й балету для дітей та Національному музеї народної архітектури в с. Пирогів. У 2018 р. він стає виконавчим продюсером, сценаристом і режисером концерту «Квітчині колискові» в Українському домі, в рамках Міжнародного благодійного проєкту «Незабутня Квітка», до 65-річчя легендарної українсько-американської співачки Квітки Цісик. Цього ж року він виступає автором, продюсером і режисером концерту на честь Дня захисника України «Свята Покрова у Софії Київській». Протягом останніх років полонять душу глядачів Стеценкові серії відкритих мистецько-просвітницьких акцій Мандрівного дискусійного клубу «Київське коло»: «Григорій Сковорода – посланець Всесвіту», «Як нам українізувати українців?», «Якою мовою говорив Нестор з киянами?», «Дух України», «Просвіта-150», «Священні знаки мови» та «Кобзар-Колодій», які відбувалися у співпраці з Музеєм літератури України, Музеєм М. В. Лисенка, Національним історичним музеєм та Київською міською державною адміністрацією.

Становлення, ім’я, визнання… Як вони здобуваються? Де взяти рецепт успіху? – запитаєте ви. Кирило Стеценко крок за кроком роками шліфував свій шлях до успіху, помноживши талант як віру в себе, в свою силу на щоденну кропітку працю, бо за словами П. Чайковського, «великий талант вимагає великої працьовитості».

Україна та українці пишаються творчими здобутками Кирила Стеценка, а він вірить у їх особливе майбутнє: тільки необхідно завершити світоглядну революцію, відновити традицію, пізнати і втілити власну місію (монографія «Стратегії культури України. Філософія і менеджмент самоздійснення нації»). За багаторічну самовіддану працю і високі досягнення в культурно-освітньому розвитку України артист удостоєний почесного звання заслужений артист України (Указ Президента України №1448 від 14 квітня 1995 р.) та ордена «За заслуги» ІІІ ст. (Указ Президента України №748 від 17 вересня 2009 р.).

За значний особистий внесок у державне будівництво, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм Указом Президента України №335/2020 від 21 серпня 2020 р. «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Незалежності України» Стеценку Кирилу Вадимовичу — скрипалеві, композитору, музичному і телевізійному продюсерові, присвоєно звання народний артист України.

Шановний Кириле Вадимовичу, щиро вітаємо з високою нагородою! Бажаємо міцного здоров’я, добра, краси, істини, миру, реалізації нових креативних проєктів, невичерпного джерела натхнення, творчого довголіття!

Ольга ХОДАЦЬКА, заступник голови Правління Київської «Просвіти»