Скажімо курінню — стоп!
У цивілізованому суспільстві вже давно усвідомлено про згубний вплив тютюнокуріння не тільки на здоров’я окремого індивідуума, але і на суспільне здоров’я. Широке розповсюдження споживання тютюну на сьогоднішній день є серйозною загрозою для здоров’я населення всього світу.
Згубний вплив безпосереднього куріння на здоров’я є загально визнаним фактом. Тому щорічно у третій четвер листопада відзначається День відмови від куріння. Він був установлений Американським онкологічним товариством 1977 року. Через 11 років, 1988 року, Всесвітньою організацією охорони здоров’я було прийняте рішення проводити кожного року 31 травня міжнародну акцію по боротьбі з курінням — Всесвітній день без тютюну, тобто день, вільний від тютюнового диму.
Замість передмови
Пройшло вже більш як півсотні років із перших широкомасштабних і переконливих наукових досліджень, які виявили статистичний зв’язок між курінням і раком легенів та іншими захворюваннями. Існують численні докази, що розповсюдження хронічних неінфекційних захворювань обумовлене або прогресує під впливом куріння. Але, незважаючи на це, споживання тютюнових виробів погано регулюється на відміну від наркотиків і ліків, що відпускаються за рецептом лікаря.
І сьогодні ми живемо у світі, де споживання тютюну щорічно вбиває близько 5 млн людей, приблизно 110-120 тис. з яких припадає на Україну. І це число має збільшитися до 10 млн до 2030 року, коли куріння згідно з прогнозами стане головною причиною смертей, якщо не вжити заходів щодо його врегулювання.
За оцінками ВООЗ, смертельні наслідки, кількість яких постійно росте і розповсюджується по всьому світу, викликають дві причини: ВІЛ і тютюн. Більшість тих смертей (70%) відбудеться в країнах, що розвиваються. Практично половина молоді, що сьогодні курить, не доживе до 70 років. Тютюнова епідемія вже стала однією з серйозніших проблем суспільної охорони здоров’я всього світу в ХХІ столітті. Медицина сама собою не в змозі вирішити найважливіші проблеми збереження та зміцнення здоров’я, тому що це визначається багатьма факторами, а саме:
факторами способу життя — на 40%;
генетичними факторами — на 30%;
соціальними факторами — на 15%;
факторами навколишнього середовища — на 5%;
і лише на 10% — діяльністю служби охорони здоров’я.
Новини про куріння в Законах України
В Україні незабаром з’являться нові графічні попередження на упаковках тютюнових виробів. Починаючи з 4 жовтня 2012 року згідно із Законом України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» всі упаковки тютюнових виробів в Україні будуть виготовлятися вже оздобленими графічними попередженнями про наслідки куріння.
Цей Закон визначає основні принципи та напрями державної політики щодо попередження куріння тютюнових виробів, зниження рівня їх вживання серед населення, обмеження доступу до них дітей, охорони здоров'я населення від шкоди, що завдається їхньому здоров'ю внаслідок розвитку захворювань, інвалідності, а також смертності, спричинених курінням тютюнових виробів чи іншим способом їх вживання.
Що стосується введення графічних попереджень про наслідки куріння, крім вже існуючих текстових попереджень, то ця ініціатива — одна з шести успішних стратегій Всесвітньої організації охорони здоров’я, що спрямовані на подолання епідемії тютюнокуріння в світі.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №306 від 19.01.12, до словесних попереджень про шкоду куріння додадуться також графічні, які разом займатимуть 50% площини сигаретної пачки. Загалом в Україні буде використано 10 різних графічних попереджень з відповідними підписами до них. Наразі в Україні заборонено виготовлення цигарок, упаковка яких не відповідатиме цій нормі. Але у продажу старі пачки будуть, допоки реалізатори тютюнових виробів не розпродадуть увесь свій товар. З цього приводу також відбулася прес-конференція та акція, під час якої лікарі та антитютюнові активісти представили громадськості ці 10 графічних попереджень.
Алла Григоренко, заступник директора Департаменту державного санітарно-епідеміологічного нагляду МОЗ України висловилася так: «Завдяки спільним зусиллям 2011 року згідно зі звітом ВООЗ Україні з 4-го місця за поширеністю куріння в світі вдалося переміститися на 29-те. Ми плануємо і надалі послідовно і впевнено боротися за здоров’я українців. І досвід багатьох країн засвідчує, що впровадження малюнків, які наочно ілюструють наслідки куріння, є одним з найефективніших та найбільш простих способів протидії масовому курінню».
Костянтин Красовський, завідувач сектору контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України, додав: «Тютюнова індустрія доклала значних зусиль, щоб відтермінувати введення цих картинок. Вони кажуть, що ці картинки нічого не змінять. Але насправді вони бояться таких заходів, адже розуміють, що графічні попередження діють. Люди поступово будуть відмовлятися від куріння, може, не з першого разу…».
Закон забороняє куріння…
Після того, як Верховна Рада постановила внести зміни в вищезгаданий Закон України, забороняється куріння тютюнових виробів:
- у ліфтах і таксофонах;
- у закладах охорони здоров’я;
- у навчальних та освітньо-виховних закладах;
- на дитячих майданчиках; - на спортивних майданчиках; - у під’їздах житлових будинків; - у підземних переходах; - у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення). - Також забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів: - у закладах громадського харчування; - у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; - у приміщеннях закладів культури; - у приміщеннях закритих спортивних споруд; - у приміщеннях підприємств, установ та організацій всіх форм власності. - У місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: «Куріння заборонено!».
Що стосується продажу тютюнових виробів, то він забороняється:
особам, які не досягли 18 років;
поштучно (крім сигар);
з рук.
Забороняється продаж товарів дитячого асортименту, що імітують тютюнові вироби.
Як куріння діє на організм людини
Учені встановили, що в тютюні міститься сорок три канцерогенних речовини, Крім того, сигаретний дим вміщує ще чотири тисячі різних речовин, у числі яких присутні (в мікроскопічних дозах) такі відомі отрути, як ДДТ, миш’як і формальдегід. Ось як нікотин разом з іншими речовинами, що містяться в тютюновому димі, впливає на системи, тканини та органи нашого тіла:
Кровообіг. Нікотин стимулює вироблення гормонів, що викликають звуження судин, що в свою чергу погіршує кровопостачання в кінцівки і підвищує кров’яний тиск на 10—15%. А підвищення кров’яного тиску — це підвищення ризику інфаркту та інсульту.
Кров. Окис вуглецю (чадний газ), що міститься в сигаретному димі, заміщає до дванадцяти відсотків кисню, що переноситься еритроцитами в нормальних умовах, і тим самим «краде» у тканин вашого тіла кисень.
Легені. Куріння уповільнює розвиток легень у підлітків і знижує їх об’єм, а смоли, що містяться в тютюновому димі, заповнюють і в результаті гублять легеневу тканину. В більш зрілому віці це може стати причиною раку легень або емфіземи — хвороби, яка руйнує стінки легеневих альвеол.
Серце. Куріння примушує наш пульс підскакувати на 10—25 ударів у хвилину. Крім того, зашлаковані смолою легені і отруєна чадним газом кров постачають серцю менше кисню, що може стати причиною розвитку його захворювань.
Шкіра. Куріння руйнує еластин, еластичну речовину, яка підтримує шкіру гладкою і перешкоджає утворюванню зморшок. Крім того, нікотин, що засвоюється із тютюнового диму, викликає звуження кровоносних судин, що живлять шкіру, внаслідок чого вона отримує менше кисню та вологи.
Очі. Згідно з найновішими дослідженнями у курців підвищується вдвічі ризик дистрофії жовтої плями (інакше кажучи, ушкодження центральної області сітківки очей).
Зуби. Смоли, що містяться в тютюновому димі, викликають жовтизну зубної емалі. Крім того, куріння уповільнює вироблення антитіл, які захищають ясна від пародонтозу. І нарешті, курці вдвічі частіше втрачають зуби в порівнянні з тими, хто не курить, і частіше страждають карієсом і захворюваннями ясен.
Рот, горло та гортань. Ці чутливі органи постійно піддаються дії канцерогенних речовин, які містяться в тютюновому димі, в результаті курці піддають себе ризику рака губи, язика та стравоходу.
Шлунок. Куріння стає причиною підвищеного вироблення шлункового соку, що викликає загострення виразкової хвороби та розвиток захворювань шлунково-кишкового тракту.
Дещо про нікотин
У тютюновому димі в пароподібному стані, крім інших шкідливих інгредієнтів, міститься нікотин — широко відомий як сильний наркотик і швидкодіюча отруйна речовина. Найбільш чутлива до нікотину нервова система. Порушуючи регулюючий вплив нервової системи на роботу внутрішніх органів і діючи на них безпосередньо, нікотин змінює нормальне їхнє функціонування. Нікотин підвищує артеріальний тиск, що може призвести до стійкої гіпертонії. Тривале звуження судин серця порушує нормальне харчування серцевого м’яза, а це, в свою чергу, сприяє частішанню захворювань ішемічною хворобою. Велике значення нікотину в розвитку атеросклерозу.
При хронічному курінні нікотин гнітить діяльність спинного мозку. Результатом цього є порушення функцій центрів, закладених у поперековій частині спинного мозку й керуючих діяльністю статевих органів; діючи безпосередньо через кров, нікотин гнітить також і функцію статевих залоз. Лікарський досвід переконує, що більше 10% випадків статевого безсилля в чоловіків пов’язані з непомірним вживанням тютюну.
Проблема жіночого куріння
В Україні спостерігається тривожна тенденція до зросту жіночого куріння. Серед жінок тютюнокуріння найбільш поширене у віці 30—54 років: 2011 року 9% жінок повідомили, що курять (у 2010 р. — 8,2 %). Серед підлітків віком 16—17 років курять 2% дівчат та 8,3% хлопців (у 2010 р. відповідно 1,5% та 13,2%). На жаль, як бачимо, кількість жінок і дівчат, що курять, збільшилась 2011 року в порівнянні з 2010 роком.
Чи знаєте ви про те, що…
За статистикою, курці живуть у середньому на 5—10 років менше, ніж ті, що не курять.
Ще один сумний факт статистики: жінки, що кидали курити, піддавалися рецидивам повернення до куріння набагато частіше, ніж чоловіки.
Щорічно куріння забирає більше життів, ніж СНІД, зловживання алкоголем, наркоманія, автокатастрофи, вбивства, самовбивства та пожежі разом узяті.
Ризик загибелі плода у матері, що курить, на 25—50% вище, ніж у тієї, що не курить.
Нікотин як швидкодіюча отрута застосовується в сільському господарстві для знищення шкідників, а в ветеринарії — для боротьби з паразитами.
Коли патологоанатом розтинає грудну клітину померлого курця, він відчуває насичений запах тютюну. Так тхне від попільнички, вщент заповненої недокурками.
Підвищення податку більш ніж удвічі на тютюнову продукцію в штаті Нью-Йорк (США) учетверо збільшило число бажаючих кинути курити.
За куріння в громадському місці у Великій Британії штраф складає до 200 фунтів стерлінгів.
У Фінляндії компанії готові платити співробітникам за відмову від сигарет. Все дуже просто: якщо ви затятий курець, то вам видають 150 євро на покупку комплекту спеціальних ліків для відмови від куріння.
У Латвії (Рига) за куріння в парках штрафують.
Литва знову збирається підвищити ставку акцизу на сигарети. Підвищення ставки акцизу дозволило більш ніж удвічі підвищити надходження в бюджет.
Канада припиняє вирощувати тютюн.
В Дубаї (ОАЕ) вводяться обмеження на куріння кальяну. За новими правилами, всюди повинні знаходитися таблички з інформацією про заборону на куріння для осіб, які молодше 20 років. Сервірувати кальян дозволено тільки в спеціальних тимчасових тентах при готелях категорії 4 і 5 «зірок». У всіх інших місцях громадського харчування та відпочинку в Дубаї подавати кальян заборонено.
Згідно з даними Єврокомісії, в результаті пожеж, що виникають від куріння, в Європі щорічно гине до 500 чоловік.
Післямова
У наш час боротьба з курінням є не тільки медичною, а й соціальною проблемою. Викликає занепокоєння переміщення куріння в більш ранні вікові групи населення та поширення його серед осіб жіночої статі.
Незважаючи на існуючі засоби проти вживання тютюну, значних успіхів у його подоланні поки що не досягнуто. На жаль, ця шкідлива наркотична звичка міцно утримується в побуті людей і продовжує розповсюджуватись.
Тому кожна людина повинна зробити свій власний вибір: або куріння, або здоров’я. Для успішної боротьби з курінням краще згадати мудрі слова видатного французького письменника Оноре де Бальзака: «Тютюн завдає шкоди тілу, руйнує розум, отупляє цілі нації».
Станіслав Смірін