Skip to main content
Щитоподібна залоза — захист нашого імунітету

Щитоподібна залоза — захист нашого імунітету

В організмі людини кожен орган має вплив на роботу та життєдіяльність інших органів. Враховуючи те, що обмін речовин ускладнювався в процесі еволюції — в організмі виникли особливі органи, функцією яких стало продукування спеціальних речовин — гормонів, а самі вони стали називатись залозами внутрішньої секреції.

Одна з таких залоз — щитоподібна залоза. Це найбільша ендокринна залоза, яка розташована в нижній передній ділянці шиї і має форму метелика, що є так званим «щитом» організму людини з величезною функцією захисту.

Щитоподібна залоза виробляє власні гормони, завдяки яким регулюється безліч процесів в організмі людини. А саме:

• серцебиття, генерація мозкових імпульсів;

• обмін речовин кожної клітини та органу;

• рух людини, дихання, сон, прийом їжі;

• аналізування, логічне мислення та навіть творчість;

• гарна робота імунної системи нашого тіла, утворення вітамінів.

Але іноді, під впливом певних обставин, функція щитоподібної залози порушується і виникають різні захворювання, такі як:

• гіпотиреоз — занадто низький рівень гормонів щитовидної залози;

• гіпертиреоз — навпаки, надлишкове вироблення гормонів;

• тиреоїдит — інфекційне або аутоімунне запалення щитовидної залози;

• зоб — збільшення щитовидної залози;

• рак щитоподібної залози  — форма раку, яка лікується операцією, опроміненням або гормональною терапією;

• базедова хвороба — аутоімунне захворювання, при якому залоза надмірно активна;

• вузол в щитоподібній залозі — новоутворення, яке може виділяти зайві гормони або ніяк не турбувати.

Особливу роль в цьому відіграє екологія, дефіцит йоду або інфекційні захворювання, але є багато й інших причин порушення функції.

Стрес

Життя сучасної людини дуже швидке та інтенсивне, тому обійтись без стресів практично неможливо. А кожний окремий стрес викликає порушення саме залоз внутрішньої секреції, особливо щитоподібної залози, яка починає виділення гормонів або в надлишок, або зовсім мало, що призводить до захворювань організму та тканин самої залози.

Вагітність

У період вагітності організм майбутньої матері працює за двох на максимальній потужності, щоб забезпечити малюку всі необхідні речовини для розвитку. Це серйозне випробування для щитоподібної залози, бо від того, скільки гормонів вона виробить, і буде залежати розвиток тканин дитини, особливо нервових клітин. Важливо в цей період підтримувати роботу щитовидки, а саме: правильно харчуватися, приймати вітаміни та мікроелементи, дотримуватись режиму дня та відпочивати.

Токсичні речовини

Щитоподібна залоза дуже чутлива до різних отруйних хімічних сполук, для неї найбільш небезпечні це: нітрати, ртуть, бензол та йод. Так, на залозу негативно впливає як недостатність йоду, так і надлишок, викликаючи різні захворювання. На жаль, токсичні речовини призводять до загибелі клітин щитоподібної залози, тому варто бути уважними у виборі їжі, звертати увагу на складові продуктів.

Розлад та захворювання кишківника

Робота шлунково-кишкового тракту безпосередньо  впливає на життєдіяльність щитоподібної залози, тому що в кишківнику виникає всмоктування всіх корисних вітамінів та мікроелементів, необхідних для нормальної роботи залози та виділення нею гормонів.

Їжа (раціон) людини

Найчастіше проблеми в роботі щитоподібної залози виникають саме через незбалансований раціон харчування людини. Багато представниць прекрасної статі дотримуються суворих дієт, а це веде до дисбалансу корисних речовин в їжі. Багато людей їдять мало овочів, фруктів, які багаті на вітаміни та мікроелементи.

Опромінення

Щитоподібна залоза дуже погано реагує на абсолютно будь-які типи променевого впливу, а особливо на радіаційне опромінення. За короткий час розвивається недолік гормонів та страждає функція клітин залози.

Спадковість

Спадковість грає неабияку роль у виникненні захворювання щитоподібної залози. Якщо хтось з родичів має проблеми ендокринної системи, то ймовірність розвитку патологій досить висока. Іноді спадковість стає визначальним фактором в ураженні залози.

Якщо казати про поширеність захворювань щитоподібної залози, то, наприклад, в нашій країні вираженим гіпотиреозом страждає 2—5% населення, а у 20—40 відсотків він проявляється слабо вираженими симптомами. У жінок гіпотиреоз спостерігається у 6—8 разів частіше, ніж у чоловіків. Але досить часто гіпотиреоз залишається невиявленим, тому що багато його симптомів (сонливість, повільність, млявість, мерзлякуватість, збільшення ваги, уповільнення пульсу тощо) можуть бути наслідками фізичного або психічного перенапруження, або хронічного стресу.

І тоді виявити захворювання можна лише за показниками лабораторних даних або на УЗД.

Профілактика захворювань щитоподібної залози:

1. Уникнення стресу — це позитивне відношення до життя, вирішення проблем без зайвих переживань, режим відпочинку, медитації, гарний сон.

2. Повноцінний раціон — їжа повинна бути поживною, свіжою, багатою на  вітаміни  та  мінерали і висококалорійною, тому що при низькокалорійному раціоні щитоподібна залоза не виробляє достатню кількість гормонів; треба уникати переробленої їжі (ковбаси, сосиски, копченості) та фаст-фуду, а також рафінованого цукру.

3. Раз на рік робити дослідження - аналізи на гормони щитоподібної залози та УЗД.

Будьте уважні до свого організму, слідкуйте за його станом, і він віддячить вам гарним самопочуттям та довгими роками життя.