Skip to main content
мистецтвознавець, заслужений працівник культури України
Ювілейна виставка пейзажу «Золото осені» Георгія Сергєєва

Ювілейна виставка пейзажу «Золото осені» Георгія Сергєєва

У житті кожної людини є постаті, які вплинули на її подальшу долю. Для Георгія Сергєєва це власна родина та шкільна вчителька малювання. Батьківське коріння митця бере початок з історичної Глухівщини, колишньої резиденції українського козацтва. Георгій Олександрович Сергєєв народився у 1944 році в селі Шевченкове Глухівського району. Міські собори, серед яких виростав Сергєєв, вражали майбутнього митця своєю неповторністю, своєрідністю, надали особливої духовності формуванню його світогляду.

Юність Георгія Сергєєва пройшла на Кролевеччині, а сформувався він як митець у Києві. Художню освіту отримав в Українському поліграфічному інституті ім. І. Федорова у місті Львові. Так, в його творчому уявленні переплелися дивні коріння Сходу та Заходу, сформувавши власне творче бачення. Майже все своє життя Сергєєв присвятив книжковій графіці. Г. Сергєєв — автор серії портретів відомих діячів світової культури. Можна тільки позаздрити його високому інтелекту, широкій освіченості, обізнаності в поезії, драматургії, музиці. Творчість Т. Шевченка, Лесі Українки, І. Франка, Г. Нарбута, Б. Чурльоніса, А. Ахматової, Ф. Погребеніка, Л. Кадирової, М. Владі, художників кола Передвижників — далеко не всі уподобання митця.

Але царина його творчості — екслібрис. «У цьому елітарному виді мистецтва є чимало справжніх шедеврів», — стверджує відомий колекціонер та мистецтвознавець В. Бакуменко. В книжковій мініатюрі, мабуть, мало рівних в Україні Георгію Сергєєву. Володар вишуканої лінії, красномовного силуету, майстер світлотіньового ефекту — саме такими рисами художник відрізняється від інших митців.

За роки своєї плідної творчості Г. Сергєєв має понад 30 персональних виставок, а загальних, мабуть, важко перерахувати. Починаючи з 1981 року твори митця крокують по Україні та зарубіжжі, даруючи вишукану естетичну насолоду глядачам. Нещодавно відбулася виставка під назвою «Полонія» в Польщі, у Кракові, де було представлено понад 50 творів. Привітали свого земляка і в Глухові, де нещодавно на території заповідника в Музеї археології відбулася виставка Сергєєва. «Особливою теплотою вирізняються картини з рідними мотивами Сумщини, а графічні твори останніх років просто вражають своєю досконалістю, — зазначив заслужений художник України Володимир Єрмаков.

Слід назвати і першу премію та іменну медаль на конкурсі Артистичного товариства Св. Луки в Барселоні (Іспанія, 1992 р.). Твори Сергєєва зберігаються в численних зарубіжних галереях, музеях, бібліотеках, приватних зібраннях. Литва, Данія, Бельгія, Канада, Нідерланди, Британія, Франція, Польща, Німеччина, Чехія, Японія, Італія — далеко не повний перелік держав, які знайомі з його творчістю.

Запам’яталася виставка «Осені моєї золото», що відбулася в УФК п’ять років тому, де головну увагу взяли на себе ретро-натюрморти в жанрі артефактів. Тоді художник здивував присутніх своїми знаннями в археології, культурах стародавніх цивілізацій, починаючи від Трипілля. Художник постав як дослідник стародавніх цивілізацій, з своєрідним творчим та філософським баченням життя. Він намагався розкрити в своїх творах значимість культур народів різних континентів в історичній ретроспективі.

Георгій Сергєєв — людина-мрійник і філософ. Сергєєв сповнений роздумів про мистецтво та долі художників, цій темі він присвятив свою книгу «Жива ігра. Живопис, скульптура та графіка». Коло видатних героїв віршів-оповідань Сергєєва розкриває цілий історичний пласт культурно-мистецького життя. Це і В. Фаворський, І. Левітан, М. Врубель, П. Філонов, М. Чюрленіс, М. Реріх, Г. Якутович, П. Корін. Згадує Г. Сергєєв офорти Тараса Шевченка, за які митець отримав звання академіка Імператорської Академії мистецтв (Санкт-Петербург).
Одному з віршів Сергєєв дав назву «Життя моє, любов моя — екслібрис», і цим все сказано. Автор сповідує своє захоплення цим видом мистецтва, згадує, що завдяки екслібрису він рятувався від смутку, занурюючись в красу його суті, сповнену глибокою філософською думкою.

Виставкою пейзажів у Парламентській бібліотеці столиці України відзначив Сергєєв своє 70-річчя. Як розповів сам ювіляр, 32 акварелі та 26 картин олійного живопису були створені останніми роками, як відгук поїздок на батьківщину. Ось тому прозорі акварелі сповнені спогадів про роки світлої юності на Кролевеччині. На картинах зображені таємничі яри, березові гаї, дивні околиці навколишніх сіл, сповнених тепла, романтики, журливої української пісні.

Живопису Сергєєва притаманне особливе бачення площини, яке набирає монументальної виразності, завершеності в його пейзажних циклах. Палітра стримана, шляхетна, як і душа самого митця, сповненого відвертості та щирості. Художник прагне передати іншим своє враження, оту родзинку побаченого краєвиду, дивного осіннього розмаю, який схвилював його душу. І це йому вдалося, засвідчили присутні на виставці мистецтвознавці Г. Юхимець, П. Нестеренко, завідуюча творчого відділу Парламентської бібліотеки О. Мазаєва.

Прийшли привітати й земляки. Грамоту від Сумського земляцтва за підписом голови товариства І. Рішняка вручила виконавчий директор Ірина Родченко. До свого 70-річчя Георгій Сергєєв прийшов зрілим митцем, сповненим творчих сил та перспектив на майбутнє.

Валентина Єфремова, фото Сергєєва