Віталіна, мама Дарія: «Дітей не потрібно виховувати, вони у всьому беруть приклад зі своїх батьків»
— Дарій ще зовсім малюк, але розкажіть, як будете розвивати інтерес сина до науки, творчості?
— Найбільшу цінність, що ми можемо дати нашим діткам, — це щасливе дитинство. Тож, у першу чергу, хочу, щоб мій син був веселим, допитливим, яким він і є. Ігри, друзі, розважальні майстер-класи, подорожі – це ті інструменти, що дають нам можливість розкрити здібності наших діток.
— Чи важко поєднувати виховання сина, роботу і знаходити час на себе?
— Немає великих складнощів. Якщо чесно, я не фанат того, що мама повинна робити все сама, бо «вона ж мама!». Няня і бебісітери — це ті люди, які допомагають мамі у будь-який момент повернутися до роботи, підтримувати красу і почуватися задоволеною. На мою думку, щоб віддавати любов, радість, натхнення дітям і чоловікові, жінка, перш за все, повинна наповнити себе цими почуттями. Тому я намагаюся поєднувати все це і отримую велике задоволення від того, що мої рідні відчувають мою турботу, тепло і затишок, який я створюю, а не відчуття провини за те, що мама приносить себе в нікому не потрібну жертву.
— Коли Дарій підросте, ви плануєте віддати його у дитячий садок чи будете займатися з ним удома? Бо домашнє навчання — це велика тенденція останніх років.
— Зараз планую садочок. Знаю, що це питання зараз доволі суперечне. Але, якщо садок хороший, то чому б і ні? Головне, щоб синочку там подобалося, щоб були хороші умови і
кваліфіковані вихователі.
— Як ви вважаєте, треба змалку привчати дітей до самостійності?
— Думаю, дітей не потрібно гіперопікувати, тоді самостійність у дитини з’явиться природно і невимушено.
— На вашу думку, в якому віці треба віддавати дитину на гуртки? І на які?
— Якщо не планувати спортивної кар’єри, то, думаю, не раніше першого класу звичайної школи. Які гуртки? Напевно, доволі різноманітні, щоб придивитися, до чого потягнеться дитина, що їй сподобається, які в неї здібності. Це дасть корисні навички і, можливо, у майбутньому стане хорошим стимулом у виборі професії.
— І наостанок, як виховати успішну дитину?
— Дітей не потрібно виховувати, вони у всьому беруть приклад зі своїх батьків. Тож виховуймо себе, стаємо успішними і допомагаємо своїм діткам. Подорожі, книги, друзі, участь в різних проектах (соціальних, наукових, розважальних) і особистість мого сина сформується сама, у соціумі й на власному досвіді. Я лише, як мама, буду допомагати йому розправити крила, — успішним він стане сам.
В’ячеслав, тато Олександра: «У будь-якому випадку я підтримаю вибір свого сина»
— В’ячеславе, розкажіть про те, чим займається Саша?
— Коли Сашко був малий, я ще тоді здогадався, що буду татом дуже різнобічної дитини. Старався допомагати йому відкривати у собі здібності всього: до науки, спорту, творчості. Минуло багато років і зараз мій син із великим захопленням займається балетом у Київському державному хореографічному училищі.
— Зараз досить популярною є позиція не розмежовувати професії на «чоловічі» та «жіночі». Чи це була ініціатива батьків чи, власне, синова, займатися танцями?
— Я радію за те, що мій син має палкий інтерес до такого виду сценічного мистецтва. Це і творчість, і спорт одночасно. Він тренується майже кожного дня ось уже чотири роки. І у мене не виникає сумніву, що для нього це не просто дитяча забавка, оскільки бачу, з якою наполегливістю і старанням він ставиться до занять, до настанов своїх викладачів та виступів перед публікою. Він цим живе. Тому в будь-якому випадку я підтримую вибір свого сина та вболіваю за його успіх у цій справі.
— Як ви мотивуєте Сашка? Розкажіть про його маленькі та великі перемоги.
— Розумієте, балет, з точки зору майбутньої професії — дуже складна штука. Він потребує серйозної фізичної підготовки, чіткого режиму, правильного харчування, і до того ж це дуже велика конкуренція. Якщо ти досягаєш певного рівня майстерності, то в майбутньому будеш гастролювати по багатьох країнах світу, отримувати визнання на престижних конкурсах та фестивалях класичного танцю. Для Сашка це неабияка мотивація. Він уже пробує свої сили на змаганнях та отримує призові місця. І дійсно, я бачу у ньому потенціал, стараюся мотивувати.
— У перервах між тренуваннями, як Саша проводить вільний час? Як ваша сім'я любить відпочивати?
— Ми завжди дуже насичено проводимо час разом. Активний відпочинок на природі, так само, як і гра в Монополію за сімейним столом, роблять нас дружніше. Взагалі, я сам люблю планувати наші вихідні або ж подорожі на канікулах дітей. Поїздки за кордон — улюблений відпочинок. Я вважаю, діти мають побачити світ, його дивовижні куточки, аби в дорослому житті прагнути більшого і завжди рухатись уперед.
— Як вважаєте, яких принципів треба дотримуватись, щоб виховати успішну дитину?
— Я, як батько чотирьох успішних дітей, вважаю, що необхідно змалку привчати їх до самостійності. Щоб не було такого, що мама з татом пишуть для школярів уроки, а для студентів дипломи. Ні, я завжди пояснював Сашкові, його братові та двом сестричкам, що: «Ви маєте бути самостійні». Ця риса характеру неодмінно допоможе їм у дорослому житті. Та найголовніше, що треба засвоїти батькам — це бути для своєї дитини другом, товаришем. Тим, кому б вони могли розповісти усе, що б не трапилося. Тільки тоді ми з гордістю можемо зватися батьками.