Skip to main content
Що потрібно знати про статеве дозрівання?

Що потрібно знати про статеве дозрівання?

Підлітковий вік – важливий час у житті кожної людини, перехід від дитинства до дорослого життя. Саме в цей час формується ставлення до свого здоров’я, окреслюється місце поняття «здоров’я» в системі особистих цінностей.

Дуже важливим в цей вік є можливість отримати належну інформацію про різні аспекти життя, що допоможе сформувати звички та розвинути навички, які сприятимуть збереженню здоров’я. Надзвичайно важливим для майбутнього життя є процес статевого дозрівання.

Період статевого дозрівання за часом займає близько 10 років, віковими межами його вважають 7 (8) – 17 (18) років. В цей час завершується дозрівання репродуктивної системи, фізичний розвиток жіночого організму: зростання тіла в довжину, окостеніння зон зростання трубчатих кісток; формується статура і розподіл жирової і м’язової тканини по жіночому типу.

Виділяють три періоди статевого дозрівання.

Перший період – препубертатний (7-9 років).
Другий період – перша фаза пубертатного періоду (10-13 років), т.зв. «ранній пубертат».
Третій період – друга фаза пубертатного періоду (відповідає віку 14-17 років).

Перебіг фізіологічного періоду статевого дозрівання протікає в суворій послідовності. Так, в препубертатному періоді починається «стрибок» зростання, з’являються перші ознаки фемінізації фігури, округляються стегна за рахунок збільшення кількості і перерозподілу жирової тканини, починається формування жіночого тазу.

У першу фазу пубертатного періоду (10-13 років) починається збільшення молочних залоз, обволосіння лобка (11-12 років). Завершується цей період настанням першої менструації – менархе (у віці близько 13 років), яка співпадає в часі із закінченням швидкого зростання тіла в довжину.

У другу фазу пубертатного періоду (14-17 років) молочні залози і статеве обволосіння завершують розвиток; останнім закінчується обволосіння під пахвами, яке починається з 13 років.

Менструальний цикл набуває овуляторного характеру (з дозріванням яйцеклітини). Завершується зростання тіла в довжину і остаточно формується жіночий таз.

Ознаки статевого розвитку з’являються приблизно в такій послідовності: 8-9 років – швидке збільшення кола тазу, поява жирової тканини на стегнах; 9-10 років – ріст сосків; 10-11 років – початок росту молочних залоз (телярхе); 11 років – ріст волосся на лобку (пубархе); 12-13 років – пігментація сосків, подальше збільшення молочних залоз, настання менархе; 13-14 років – ріст волосся в пахвових западинах (адренархе); 15 років – встановлення двофазних менструальних циклів; 15-16 років – можлива поява вугрів на обличчі, зниження тону голосу. Слід мати на увазі, що можливі особисті відхилення від названих термінів, час появи першої менструації має значні відмінності у різних дівчат.

Обволосіння під пахвами починається через 1/2-2 роки після обволосіння на лобку і досягає максимуму розвитку у віці старше 20 років.

Особливої уваги заслуговує час настання менархе, яке, зазвичай наступає у віці 12-14 років. Поява менархе вважається одним з критеріїв статевої зрілості.

Перед появою менархе у більшості дівчаток виявляються нетривалі, неінтенсивні щомісячно виникаючі болі в животі. Крім того, змінюється характер болей, які, залишаючись фізіологічними, стають ряснішими.

Від початку менархе для більшості дівчаток характерна 28-30-денна тривалість менструального циклу; місячні (регули) продовжуються, як правило, 3-5 днів (максимум – 7). У частини дівчат в перші місяці початок менструації характеризуються великими і неоднаковими інтервалами між ними (від 1/2 до 3 і навіть більше місяців).

В Україні середній вік дівчат у момент настання менархе – 13 років, фізіологічні відхилення коливаються від 9 до 15 років.

Поява менархе поза позначеними межами є однією з тривожних ознак. Така дівчинка потребує обов’язкового обстеження у дитячого гінеколога.

На час настання і характер перебігу статевого дозрівання впливають численні чинники. Відомо, наприклад, що у дівчаток з більшою масою тіла менархе наступає раніше, ніж у їх одноліток з меншою масою. Найчастіше менархе наступає, коли маса тіла дівчинки досягає приблизно 48 кг, коли жировий шар складає 22% від загальної маси тіла.

Вчені виділяють поняття критичної маси менархе (тобто маса тіла дівчат, що досягли менархе), що є практично постійною та коливається між 47-49 кг в різних вікових групах.

До зовнішніх чинників, що впливають на настання і перебіг періоду статевого дозрівання, відносяться: кліматичні (освітленість, висота над рівнем моря, географічне розташування), харчування (достатній вміст в їжі білків, жирів, вуглеводів, мікроелементів і вітамінів). Велика роль протягом пубертатного періоду відводиться генетичним особливостям, передусім по материнській лінії дівчини. Значний вплив на перебіг статевого дозрівання мають хронічні захворювання дівчинки, такі як: хвороби серця з серцевою недостатністю, тонзиліти, шлунково-кишкові захворювання з порушенням процесів всмоктування, ниркова недостатність, порушення функції печінки. Перераховані захворювання послаблюють організм дівчинки і гальмують нормальний перебіг процесу статевого дозрівання.

Перша овуляція є кульмінаційним періодом статевого дозрівання, але статеву зрілість вона ще не означає. Зрілість наступає у 16-18 років, коли не тільки репродуктивна система, але і весь організм остаточно сформований і готовий до продовження роду, тобто до зачаття, вагітності, пологів і вигодовування новонародженого.

Припинення зростання в довжину як у верхньому, так і в нижньому сегменті співпадає з часом максимального розвитку вторинних статевих ознак.

Якщо відмічаються значні відхилення від середнього в термінах появи тих чи інших проявів статевого дозрівання, особливо, якщо немає ознак статевого дозрівання у віці дівчинки 13 років, а менструацій ще не має у віці 15 років, якщо порушена послідовність появи ознак статевого дозрівання – рекомендовано звернутися за консультацією до дитячого гінеколога та прислухатись до його порад щодо необхідного обстеження та оздоровлення.

Таким чином, статеве дозрівання наступає на певному рівні фізичного розвитку. Період статевого дозрівання є дуже відповідальним і своєрідним «критичним» періодом розвитку дівчинки-дівчини-жінки, який часто визначає все її подальше життя. Нерідко залежно від того, наскільки здоровою вступає в цей період дівчинка, наскільки правильно протікає цей період, залежить формування жіночого організму, загальне, статеве та сексуальне здоров’я, можливість в майбутньому створити здорову, щасливу сім’ю і народити здорову дитину.

Веріженко Т.А., Шкіряк-Нижник З.А., Числовська Н.В.
ДУ «Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України», Київ
Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика