Skip to main content
Шана воїнам-прикордонникам

Шана воїнам-прикордонникам

У День прикордонника біля села Легедзине Черкаської області відбувся мітинг пам’яті. Бійці-побратими, учасники «Мистецького спецназу», представники Козацтва, Національної Ради жінок України, Київського професійного коледжу з посиленої військової та фізичної підготовки вшановували пам’ять загиблих воїнів в 1941-му та 2014 роках, які віддали своє життя, захищаючи український народ та цілісність кордонів Батьківщини.
Цьогоріч тисячі воїнів-прикордонників зі своїми родинами зібралися на місці, де проходили смертельні бої з фашистами. З любов’ю сердець, запашним короваєм та із золотим колосистим вінком до них приєдналися учасники «Мистецького спецназу».

Меморіальний комплекс прикордонникам та вівчаркам споруджено на честь подій, що відбулися у червні 1941 року в селі Легедзине, де в нерівному бою загинуло 500 прикордонників і 150 собак. Тоді прикордонники воювали проти переважаючих сил противника і знищили багато ворожої сили і 17 танків. Закінчились боєприпаси, і коли на полі бою лишилося декілька прикордонників, на ворога випустили 150 вівчарок, після чого наступ на цьому відрізку фронту зупинився на 2 дні.

Shana-voinam-prykordonnykam

Поряд з Меморіальним комплексом прикордонникам та вівчаркам знаходиться пам’ятник Ігорю Федоровичу Момоту (18 серпня 1965 — 11 липня 2014, генерал-майор (посмертно). Ігор Момот загинув в зоні АТО в Луганській області під час обстрілу з установки «Град» позицій українських прикордонників 11 липня 2014 року. Він був начальником Навчального центру підготовки молодших спеціалістів Державної прикордонної служби України в м. Черкаси, селище Оршанець, та заступником начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.

Shana-voinam-prykordonnykam

Після ускладнення ситуації на українсько-російському кордоні Ігор Момот особисто сформував та очолив мотоманеврену групу Навчального центру підготовки молодших спеціалістів Державної прикордон­ної служби. Група виконувала завдання з охорони державного кордону на найбільш вразливих ділянках. Підрозділ під командуванням полковника Ігоря Момота неодноразово вступав у бій з незаконними військовими формуваннями в райо­нах населених пунктів Дмитрівка, Маринівка і Амвросіївка Донецької області. До його пам’ятника поставлено вінок, сплетений Зоєю Ружин з колосся, вирощеного на присадибній ділянці в с. Шевченкове Берегинею козацтва Валентиною Войцехівською, на каркасі, виготовленому генералом Українського реєстрового козацтва Василем Вовченком.

Незважаючи на дощ, побратими-прикордонники брали активну участь у заходах по вшануванню пам’яті героїв — захисників Вітчизни. У виступі Зої Ружин прозвучало звернення до воїнів — захисників Вітчизни, «До України» та присвята безсмертному подвигу загиблих воїнів — вірш «Прикордонники». У виконанні чарівної Ганни Солоничної прозвучали пісенні твори: «Україна є, Україна буде!», «Материнський плач», «Ой, родино-родиноньку…». Високопрофесійно, емоцій­но і зворушливо линули пісні.
Між єдиною родиною розділили запашний коровай на мир, на добро, на світлу пам’ять про тих бійців, які захищали рідну землю від ворога. Зворушливою була зустріч з батьком побратима-козака Олега Ганжі Володимиром Ганжою, який служив у Прикордонних військах. Всі прикордонники, воїни запасу були в стройо­вій формі, яка увібрала в себе патріотичний дух проходження строкової служби, тож навколо майоріли зелені сонечка кашкетів.

Shana-voinam-prykordonnykam

По завершенні урочистої частини традиційним було спілкування бійців за кулішом та смачною солдатською кашею. Робили фотознімки на згадку про цей день. Приємно було спостерігати родинні угруповання воїнів-захисників, які ділились спогадами та висвітлювали в розмовах нинішні події їхнього життя. Вдячні голові Ради ветеранів прикордонників м. Тального Миколі Мельнику, який пригостив делегацію киян (під час трапези їхнього підрозділу) смачною солдатською пшоняною кашею з салом та іншими стравами, що приготували до столу люблячі дружини. Домовилися про подальшу співпрацю на ниві військово-патріотичного напрямку роботи прикордонників запасу.

Зоя Ружин, фото Віталія Струтинського