Як підготувати дитину до народження малюка?
Малюк є повноцінним членом сім’ї, тому має повне право знати, що незабаром він зустрінеться з братиком чи сестричкою. Як підготувати дитину до появи ще однієї крихітки?
Напевно, найбільше, що лякає батьків, коли справа стосується народження другого немовля, що старша дитина почне ревнувати, ображатися та боротися за увагу батьків. Насправді реакцію малюка на цю подію можна згладити, якщо знайти правильний підхід.
Як та коли краще розповісти про вагітність?
Найперше, що мають зробити майбутні батьки — це вибрати правильний момент знайомства з такою новиною, як поповнення в родині. Тут не треба поспішати. Краще повідомити дитині про це після третього чи навіть четвертого місяця, тому що ризик переривання вагітності значно знизиться. Малеча має дізнатися про появу братика чи сестрички до того, як мамин животик почне зростати. Яка причина? Дитині буде нелегко уявити, як всередині мами може рости немовля, якщо її тіло буде виглядати як і раніше. А от коли животик збільшується, це усвідомити не так важко.
Дізнавшись про вашу вагітність, дитина буде відчувати задіяність у процес очікування маленького члена сім’ї.
У момент повідомлення про цю новину, мати та тато не повинні шукати виправдання чи почувати провину. Також не варто говорити, ніби малюка народжують, щоб первісток мав з ким гратися.
Якщо вагітність проходить з ускладненнями і плануєте зберегти свій стан у таємниці, то краще дитині не говорити про поповнення в родині до того моменту, коли не буде впевненості, що усе в порядку. Діти не вміють зберігати секрети.
Якщо дійсно щось піде на так, то дитині краще не розповідати в деталях. Досить сказати, що, шкода, але малюк не народиться, і ви дуже засмучені та сумуєте через це.
Підготовка основи
Як підготувати дитину до появи нового малюка? Перед повідомленням гарної новини треба побудувати фундамент: почитайте разом дитячі книжки про братиків і сестричок, розкажіть про малюка, про сім’ї, які мають кілька дітей. А наприкінці скажіть, як було б добре, якби у нього колись з’явився хтось молодший.
Можна піти в гості до друзів, у яких багатодітна родина, і на їхньому прикладі показати, як їй весело гратися разом.
Народження нового малюка змінює не лише життя мами та тата, а і первістка. В такий період старші діти гостро відчувають занедбаність, оскільки вони звикли бути в епіцентрі уваги дорослих і ні з ким не ділитися любов’ю. Отже, такі заплановані зміни, як відвідування дитячого садочку чи переселення в іншу кімнату, краще проводити до повідомлення про народження дитини. Це необхідно для того, щоб старша дитина не пов’язувала такі повороти у житті з появою малюка і не відчувала, що її виселили з кімнати, відсунули на друге місце, віддали у садок, бо у батьків з’явився новий любимчик.
Кому краще розповісти про поповнення в сімействі?
Не всі дорослі розуміють, як сказати дитині про вагітність. Найкращий варіант — батькам зробити це разом. Можна почати з того, що у вас є гарна новина: незабаром у них з’явиться ще один малюк і цьому вони дуже раді. Краще не питати відразу, що дитина відчуває з цього приводу, чи щаслива вона. Треба дати їй час переварити таку подію.
Ревнощі при появі малюка
Може бути різний прояв таких почуттів. Одні діти жваво проявляють таку ж безпорадність, як новонароджене немовля, зокрема, просять годувати з ложечки, взяти на ручки, відмовляються ходити на горщик. Інші діти відчувають заздрість через надмірну увагу інших членів родини до немовляти.
Якщо ви думаєте над тим, як краще підготувати дитину до народження нової крихітки і бажаєте зробити цей процес менш травматичним, то подбайте про те, щоб старша дитина отримувала достатньо уваги від усіх членів родини: батьків, бабусі та дідуся. Тому добре, коли, відвідуючи немовля, дорослі приносять якісь символічні подарунки старшому малюку.
Якщо первісток поводить себе досить ревниво і ви розумієте, що новину про появу другої дитини він сприйме негативно, то треба донести йому наступне:
- у мами і тата, як і раніше, буде можливість проводити час зі старшою дитиною;
- поява другого малюка не вплине на любов батьків до нього;
- народження другого немовляти — це нормально, тому що у більшості його друзів є брати і сестри, і вони від цього щасливі;
- тато та мати раділи так само, коли дізналися про його народження.
Як розповісти про поповнення малюку до трьох років?
Нерідко друга дитина народжується незадовго після появи першої. Але цього часу вистачить, аби первісток виріс і почав розуміти, що з цією подією його життя зміниться. Буде помилкою не казати дитині до 3 років про вагітність. Необхідно хоча б повідомити про те, що у мами в животику росте малюк.
У такому віці ревнощі рідкість, але те, що активність мами зменшилася, дитину може на-
сторожити. Якщо вагітність проблемна і вам не можна піднімати важке, то поясніть малюку, що ви стали сильно втомлюватися і поки що не зможете брати його на ручки.
Також слід сказати, що після народження дитини в перші місяці матусю чекатимуть більше клопотів: малюк не розмовляє, не грає в ігри, спить багато, їсть та потребує на особливий догляд. Також повідомте, що колись про нього, первістка, турбувалися так само.
Розповівши про зміни, які принесе з собою народження другого малюка, першому буде простіше адаптуватися.
Як розказати дитині 3—5 років про малюка?
Про поповнення в родині найважче повідомити дитині 3—5 років. Психологи характеризують дівчаток та хлопчиків такого віку, як капризних і власних маленьких людей, які ще не готові ділитися з малюком любов’ю батьків. Тому треба буде використати весь арсенал знань.
Як повідомити дитині про вагітність?
Найліпший варіант — підготувати сюрприз для дитини: супергероя, який принесе гарну новину, іграшку з подарунком, всередині якого буде фото з УЗД, торт з коржами блакитного чи рожевого кольору. Такий підхід допоможе старшій дитині асоціювати народження майбутньої дитинки зі святом, а отже, буде менше проблем з капризами та ревнощами.
Як підготувати до появи малюка дитину від 6 років?
Як не дивно, але психологи стверджують, що дітям у такому віці найпростіше прийняти звістку про народження малюка. Справа в тім, що у цей період дитина віддаляється від батьків. Важливішими для нього стають відносини з однолітками, з’являються улюблені заняття чи захоплення. Тому, найімовірніше, поява малечі не викличе у нього негативної реакції.
Ім’я для майбутньої дитини
Як ще можна підготувати малюка до появи другої дитини? Запросіть його взяти участь у виборі імені для ненародженої. Адже це подія, яка стосується всієї сім’ї, в тому числі й найменших її членів. Вибір імені — це відповідальне і дивовижне заняття, яке доведе старшій дитині, що її думка залишається важливою для батьків, особливо якщо братика чи сестричку назвали ім’ям, яке він обрав.
Обов’язково вислухайте всі пропозиції дитини, скажіть, що останнє слово залишається за рішенням ради всієї сім’ї.
Покажіть фото з УЗД
Деякі батьки вагаються, чи потрібно брати дитину на УЗД. Тут треба враховувати те, що більшість дітей асоціює лікарню з хворобами. Тому краще не травмувати психіку малюка та шокувати його УЗД-процедурою. Крім того, після такого досвіду у дитини можуть виникнути питання, відповідаючи на які доведеться вдаватися в анатомічні деталі.
Щоб підготувати малюка до народження другої малявки, покажіть йому його власний знімок УЗД та фото ультразвуку братика чи сестрички і зробіть наголос на тому, що вони дуже схожі.
Залучіть малюка до роботи
Як правило, під час вагітності батьки метушаться, готуючись до пологів? Якщо залучити дитину до вибору приданого для новонародженого та облаштування кімнати, то малюк не відчуватиме себе зайвим чи непотрібним.
Сходіть разом з дитиною
у магазин, подивиться іграшки, одяг та колисочку. Похваліть його, якщо він бажатиме купити щось новонародженому від себе. Попрохайте про допомогу, розставляючи нові речі по місцях, запропонуйте намалювати привітальний малюнок чи зробити якусь прикрасу.
Але примушувати дитину брати у цьому участь не можна. Поважайте його думку.
Відзначте новий статус
Психологи запевняють, що, коли мама знаходиться в пологовому будинку, цей час краще витратити на підготовку дитини до приходу немовляти.
Важливо огорнути старшого любов’ю і турботою. Розвійте його тривогу чи страхи, вручивши подарунок на честь того, що відтепер дитині присвоюється почесне звання старшого брата чи сестри. Для вашого сонечка це буде доказом того, що його люблять і про нього думають. Такий подарунок підкреслить радість події і святкову атмосферу.
Приділіть увагу
Як тільки повернетесь з пологового будинку, приділіть увагу старшій дитині, якими б зайнятими ви не були. Обійміть, поговоріть. Не відмовляйте старшому в ласці під приводом того, що він вже великий, — зараз він як ніколи потребує уваги.
Якщо син чи донька забажає допомогти вам переодягнути, заколисати, погодувати малюка, — дозвольте це.
Яких питань та фраз краще уникати?
Є питання, які не варто задавати дитині, бо можна почути неочікувану відповідь. Наприклад, перед тим, як розповісти малюку про народження лялечки, не слід питати: «Ти хочеш сестричку?». Тому що малюк може на повному серйозі відповісти, що він хоче, припустимо, котика, якого вже давно обіцяли.
Також є табу для таких фраз як: «Це твій братик, отже тепер ти більше не найменший» або «Відтепер тобі буде важче». Краще сказати: «Я пишаюся тобою. Ти так добре піклуєшся про малятко. Ти такий відповідальний».
ТИМОФЄЄВ Олександр