Skip to main content
мистецтвознавець, заслужений працівник культури України
МОЯ УКРАЇНА

МОЯ УКРАЇНА

 

kateryna_bauzh.jpg
 2 січня о 16.00 в галереї «Митець» відкрилася виставка            Катерини Баужі. 

  Катерина Баужа (дівоче прізвище - Зайчук ) народилася 5        травня 1952 року на Черкащині в селі Баштечки у великій          родині. Ще з дитинства Катю хвилювали краса та велич            рідного краю. Це був її дім, її життя. Шістнадцятирічною            дівчиною вона приїхала до Києва з мрією стати художником.    І де б їй не приходилося працювати, мрія її не залишала.          Спочатку це були невеликі роботи для подарунків родичам з    квітами, пейзажами, морем. Пізніше, в 2000-х роках,                  відбувається перехід наївного малювання на інший рівень,        деякі роботи Катерини Баужі експонувалися на кількох              міських художніх виставках.

  Багато людей малюють для самоствердження, самореалізації, але Катерина малює від бажання малювати. Саме любов до України та її людей зображена на полотнах художниці. Вона була і залишається гарною матір'ю для своїх дітей та талановитою майстринею.

Дивно створений український народ.  Чим би він не займався, але потяг до краси, творчості супроводжує його все життя. Підтвердженням цього явища стала виставка «Моя Україна» Катерини Баужі, яка відбулася в галереї «Митець», що розташована в центрі столиці України.

Художниця народилася у багатодітній родині на Черкащині, де кожен краєвид сповнений особливої неповторної краси.  Тому Катерина виросла в оточенні мальовничої природи, яку так проникливо оспівував у своїй творчості великий Кобзар. З цією тугою по самовираженню своїх почуттів вона у шістнадцяти- річному віці приїхала до Києва. Але життя склалося інакше, і Катерині не вдалося вивчитися на художника. Попри все, творча мрія потребувала самореалізації, і вона стала малювати подарункові мотиви для близьких людей. Поступово захоплення переросло у бажання сформувати власний творчий стиль. Катерина почала приймати участь у групових виставках, порівнювати свою творчість з творчістю інших митців. 

І ось у зрілому віці Катерина Баужа наважилася представити свої твори публіці. Як зауважив на відкритті виставки заслужений діяч мистецтв, доктор мистецтвознавства Олексій Роготченко, картини випромінюють любов до мистецтва, прагнення розкрити красу української природи, розповісти про це через власні творчі образи. І ось перед нами «Мальовнича Україна», яку так оспівував у своїй творчості Кобзар. Якщо Катерина Баужі малює осінній мотив, то зображені дерева сяють золотим вбранням, а хатки під соломою гостинно запрошують до батьківської оселі.  На панорамних пейзажах  вражають красою річки, сакральні пам’ятки, величні простори хлібних полів.

«Колекція повнозвучно розповідає про пріоритети, які наповнюють світогляд художниці. Ми бачимо пейзажі, натюрморти, морські мотиви, жанрові сценки, в яких вирує життя», - зазначила директор галереї мистецтвознавець Ганна Лавреха. Дійсно, зворушливі мотиви з хатками, критими соломою, стежками, криницями, мальвами красномовно оспівують історичне минуле українського народу, наповнюючи наші почуття родинним настроєм.

І якщо спочатку Катерина малювала цілком у наївному жанрі, то поступово у неї сформувався власний творчий стиль, який красномовно підтверджує, що художниця відбулася і впевнено зайняла своє місце у колі столичних митців. М’який мазок пензля, прозорі кольори, вишукана палітра надають творам особливої гармонії та зворушливості. Саме такими є картини «Соняшникове поле», «Околиця села», «Квітучий садок». Привертають увагу пейзажі рідної Черкащини, в яких вирує природна краса з могутньою життєдайною енергетикою. Всі ці картини викликають бадьорий позитивний настрій. У представлених творах простежується сюжетна лінія, композиційна побудова витримана, все це дивує, бо професійної освіти художниця не має. Така характеристика творів  підтверджує природні творчі здібності майстрині. Нарешті, створені картини повчальні, бо в них розкривається не тільки любов до навколишнього середовища, а й прагнення образотворчими засобами розповісти про красу рідної землі.

Твори сповнені внутрішньої туги по прекрасному, якого так нам не вистачає у нашому буремному сьогоденні. Художниця освячує глядача своїми мотивами з храмами, де золоті дзвіниці нагадують про вічне, святе, добре.  Вана запрошує нас до сільського подвір’я, де завжди чекає своїх дітей мати. І в цих простих сюжетах така відвертість і душевність, яка притаманна українській жінці, матері, берегині людства. Чуйна душа художниці відчуває квітковий розмай як живу істоту. Тому вона не тільки передає красу ніжних ромашок, полум’яних маків, блакитних волошок серед хлібних колосків, а й прагне підкреслити силу українських символів, оберегів. Дійсно, квіти для українського народу мають цілюще значення -- їх використовують у вишивках, плетенні вінків, для окраси осель, розпису посуду, різьбленні тощо. Вони є оберегами любові, родини, материнства, все це притаманне представленій серії натюрмортів.

Побажаємо Катерині Баужі нових творчих злетів, а перша ластівка відбулася на радість шанувальникам образотворчого мистецтва. 

kray_sela.jpg

 

kvituchyy_sadok.jpg

 

ganna_lavreha_vitaye_hudozhnycyu.jpg