Skip to main content
Війна майбутнього

Фільм «Війна майбутнього» як дзеркало сучасних суспільних цінностей

Влітку цього року на екрани вийшов американський фантастичний блокбастер «Війна майбутнього». Несподівано, посеред футбольного матчу на стадіоні з'являються люди з майбутнього із закликом допомогти їм у війні з інопланетними прибульцями, бо справи їх погані і людству загрожує вимирання. Люди сьогодення готові допомогти своїм нащадкам і вирушають на 30 років вперед у майбутнє. Така зав'язка сюжету одного з найбільш високобюджетних кінопрем'єр 2021 року. Фільм вийшов досить видовищним і захоплюючим. Однак, що мене зацікавило, це кілька характерних рис головного героя у виконанні Кріса Пратт, і вчинки, які він здійснює в екстремальних ситуаціях. Його вибір на користь індивідуальних цінностей, на шкоду суспільній меті та гуманістичні пориви з порятунку кількох солдатів, що ставлять під загрозу весь загін, хоч і викличуть подив у глядача, вони відображають основні тенденції сучасної суспільної свідомості.

Війна майбутнього

 

В одній зі сцен загін героя Дена Форестера, виконуючи важливу місію з евакуації цінних матеріалів з лабораторії зі створення токсину проти прибульців. Рятуючись від переслідування Ден приймає рішення зупинитися і повернутися до відставшого пораненого солдата, аргументуючи: «Ми його не залишимо!». Загін все ж не зміг врятувати пораненого, поспішаючи ретируватися після слів: «Залиште мене!», «Ідіть!». Іншого разу Ден, тримаючи в руках єдиний зразок готового токсину, стрибає за своєю пораненою донькою, яка вже практично не має шансів врятуватися, в пащі чудовиськ. Таким чином, він ставить під питання виживання всього людства заради примарного шансу врятувати свою доньку. Але передавач на його руці вчасно спрацьовує, телепортуючи назад у минуле. Ще прозвучала цікава фраза: «Якщо заради доньки доведеться врятувати світ - я зроблю це». Ця фраза остаточно стверджує верховенство особистого благополуччя в нашій культурі, яка приходить на зміну культурі жертвування особистими інтересами заради загального блага в минулому. Безумовно, сім'я - це цінність, на якій стоїть американське суспільство. Працювати і жертвувати собою заради сім'ї заслуговує поваги. Тоді як терпіти позбавлення і працювати заради країни, нації та миру - зайвий пафос, ніхто вже навіть не повірить у щирість таких устремлінь. Здається, такі ідеали сьогодні залишаються актуальними лише в суспільствах з авторитарним і тоталітарним режимом - Росії, Білорусі, Північної Кореї і Китаю.

Можна навести як приклад хоча б нещодавню Олімпіаду. Сімона Байлз - американська спортивна гімнастка, лідер команди, знімається зі змагань через стрес, після помилки в перших виступах. У підсумку американська команда поступається золотом у командному багатоборстві. Білоруська легкоатлетка Христина Тимоновська публічно критикує функціонерів збірної за погану організацію, висловлюючи протест у зв'язку з несподівано покладеною на неї відповідальністю в додатковому виді - естафеті 4х400. Спортивні чиновники раптом усвідомлюють, що нове покоління вже не готове бути інструментом в чиїхось інтересах, окрім своїх власних, навіть якщо потрібно захищати честь країни.