Стівен Хокінг: «Штучний інтелект несе небезпеку людству»
Ілон Маск, засновник компанії SpaceX, назвав штучний інтелект загрозою людству, а тепер слідом за ним і так зробив Стівен Хокінг.
Хокінг, відомий фізик, автор науково-популярних книг, в інтерв'ю BBC висловив думку про те, що «розробка повноцінного штучного інтелекту може означати кінець людської раси».
Сьогодні, на думку Хокінга, штучний інтелект ніякої загрози ще не несе, але в майбутньому вчені можуть створити техніку, здатну перевершити людей як по потужності інтелекту, так і по фізичній силі.
«Подібна машина почне жити своїм життям і самовдосконалюватися все більш швидкими темпами, - вважає Хокінг. - Люди, чий розвиток обмежений темпами біологічної еволюції, будучи нездатними змагатися з подібною системою, опиняться позаду».
Висловлювання Хокінга перегукуються з коментарями Маска, який в кінці жовтня, виступаючи в Массачусетському технологічному інституті, застеріг про небезпеки, що таяться за дослідженнями в галузі штучного інтелекту.
«Думаю, з штучним інтелектом треба бути дуже обережними, - заявив тоді Маск, генеральний директор Tesla Motors, компанії - виробника електромобілів, і SpaceX - компанії, що займається комерційними космічними польотами. - Якби мене запитали, яка найсерйозніша загроза існуванню людства, то, напевно, це як раз штучний інтелект. Розробляючи його, ми викликаємо демона. У всіх історіях про подібне герой, зобразивши пентаграму і озброївшись святою водою, впевнений, що зможе контролювати демона, але виявляється, що це не так».
Маск написав в Twitter, що штучний інтелект, «напевно, ще більш небезпечний, ніж ядерна зброя», а виступаючи в Массачусетському технологічному інституті, заявив, що розробку подібних систем необхідно проводити під строгим державним і міжнародним контролем. Висловлювання Маска спровокували запеклі суперечки з приводу штучного інтелекту, хоча сьогодні його рівень достатній лише для роботизованих пилососів, але поки що не термінаторів, захоплюючих світ.
Ясер Абу-Мостафа, професор електронного машинобудування і комп'ютерних наук Каліфорнійського технологічного інституту, висловив здивування з приводу вже початих розмов про небезпеку штучного інтелекту, хоча ніяких страшних технологій ще не розроблено.
«В області штучного інтелекту не спостерігається серйозного прогресу, який би давав підставу для занепокоєння, - зазначив учений. - Просто, мабуть, стрімкий розвиток деяких технічних засобів, наприклад мобільних телефонів, поряд з їх загальним доступом дає людям основу вірити в пророцтва з області наукової фантастики».
Маск і Хокінг, звичайно, далеко не рядові представники людства, але вчений з ними не згоден: «Я не турбуюся - не тільки тому, що до створення машинного інтелекту високого рівня ще, напевно, десятки років, але і тому, що впевнений - ми зможемо контролювати його, коли створимо. Наведу аналогію з ядерною зброєю: те, що у нас є фізична можливість знищити весь світ за лічені хвилини, не означає, що це станеться. Ми передбачили засоби, які не дозволяють це зробити».
Деякі вчені все ж не виключають можливості виходу з часом штучного інтелекту з-під контролю людини, але вважають, що подібні технології з'являться лише через 50-100 років, за цей час цілком можна підготувати захисні заходи.
«Насправді я вважаю, що подібні побоювання можуть мати під собою підставу, а сама ймовірність створення штучного розуму, що перевершує людський, вельми цікава, - зазначив Ендрю Мур, декан факультету комп'ютерних наук Університету Карнегі-Меллона. - Це небезпека, яка може реалізуватися лише у віддаленому майбутньому, але рано чи пізно про неї доведеться задуматися. Як тільки ми почнемо наближатися до створення потужних надрозумних машин, без сумніву, необхідно буде зупинитися і задуматися над тим, що ми творимо».
Експерт робототехніки, творець знаменитого робота Софія, Девід Хенсон заявив, що вже до 2038 році андроїди будуть у всьому перевершувати людей, а до 2045 року на них уже почнуть одружуватися. На його думку, розвиток штучного інтелекту зараз рухається з такою швидкістю, що незабаром машини стануть вимагати рівних прав з чоловіком і, швидше за все, отримають їх. Тобто, на думку Хенсона, андроїди зможуть не тільки укладати шлюб, але і голосувати на виборах. І такі прогнози робить не він один.
Отже, існує багато реальних викликів та небезпек для людства, які несе в собі штучний інтелект. Тому впровадження його в наше життя має супроводжуватися глибоким осмисленням того, хто є людина, яка її цінність, мета появи в безкрайньому Всесвіті та глибинна відмінність від всього іншого, що існує чи створюється в нашому житті.