Мами діляться власними секретами виховання.
Маріанна Крюгер, мама Олександри
«Треба казати дітям про те, як сильно їх любите»
— Олександра — студентка юридичного коледжу. Так розумію, що з професією вона визначилася? Чим доньку привабило вивчення права?
— Так, Олександра — студентка коледжу від Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича за спеціальністю юрист. З професією визначилася ще з дитинства: мріє стати суддею, адже хоче для країни справедливості. Шлях до своєї мети вирішила розпочати з коледжу.
— Чим займається Олександра, крім навчання в коледжі? З чого починалися ці захоплення?
— Наразі дуже багато зусиль віднімає навчання, але Олександра знаходить час відвідувати спортзал. У минулому кілька років займалася хіп-хопом, має нагороди. Ще грала в настільний теніс, де теж здобула чималі досягнення.
Треба сказати, що доньці притаманні переважно лідерські риси характеру, тому все, за що вона бралась, обов'язково вдавалось — це її внутрішнє бажання. Від танців, наприклад, вона завжди отримувала максимум задоволення. Зараз її захоплення — фотографія.

— Як в житті Олександри з’явився хіп-хоп? Розкажіть про конкурси і фестивалі, в яких вона брала участь.
— Колись була телевізійна програма, де міста виходили на батл і танцювали. Тоді від Чернівців представником був хореограф Ваня Величко. Його в нашому місті знають, він відкрив власну школу танців, куди Саша і ходила на хіп-хоп. Він так заряджає дітей позитивом, це щось неймовірне. Вони групами подорожували до Львова та Києва. В Черніцях теж були різні конкурси, де Саша брала участь та отримала грамоти і медалі.
— Як винагороджуєте доньку за успіхи? Як часто, на вашу думку, потрібно хвалити дитину?
— Хвалю за кожну перемогу і немає значення: мала вона чи велика. Що стосується винагород, Саша не вибаглива, але коли щось просить, стараємось їй це дати.
— Які риси характеру виховуєте у доньці насамперед?
— По-перше, ніколи не здаватися. Наше життя влаштоване так, що заплановане не завжди вдається ралізувати з першої спроби. Часом, треба проявити наполеглівисть та докласти зусилля, щоб отримати бажане. Вчу її йти до своєї мети та не падати духом!
— Як вважаєте, чому важливо навчати дітей самостійності? З якого віку краще починати це робити?
— Ми ще з молодших класів навчали Сашу самостійності, але цей процес тривалий. Дітям потрібно допомагати дорослішати і ставати незалежними.
— Поділіться власним секретом, як виховати успішну дитину?
— Приділяти своїм дітям час та у всьому їх підтримувати. Завжди підбадьорювати, якщо щось не вдалося. А ще треба казати дітям, як сильно ви їх любите.

Валентина Темник, мама Аріадни
— Як Аріадна проводить літні канікули?
— Оскільки сучасна шкільна програма потребує від дітей чималих зусиль, літо — це можливість максимально відпочити від навчання і відновити свої сили. Але не можна забувати про підтримку власної форми, тому спортзал Аріадна відвідує обов’язково.
— Чим Аріадна займається, крім навчання в школі?
— Сфера доньчиних ітересів дуже широка. Вона випускниця модельної школи. Має досвід участі в конкурсах краси, отримала кілька титулів. Коли виявила бажання навчитися грі на фортепіано, ми залюбки її підтримали в цьому та знайшли хорошу музичну школу. Треба сказати, займається вона там із задоволенням і має багато досягнень. Аріадна лауреат численних міжнародних конкурсів-фестивалів по класу фортепіано. Зі спортивних занять вона обрала легку атлетику і акробатичні полотна. Їй дуже подобаються ці тренування.
— Така кількість розвиваючих занять — навантаження як для дитини, так і для батьків. Як вдається встигнути все?
— Запорука того, щоб встигнути все — правильний розподіл часу. Але важливо планувати не надто щільний графік і лишати дитині трохи вільного часу, яким вона повинна вчитися розпоряджатися самостійно. Дотримуватися розпорядку дня, який склали батьки — це одне, а придумати свій власний план дій — зовсім інше. Навик самостійного планування своїх справ просто так, тому що дитина стала старшою, не з'явиться. Цьому необхідно навчитися.
— Як винагороджуєте доньку за досягнення. Як часто, на вашу думку, потрібно хвалити дитину?
— Дитину треба хвалити завжди, а не тільки після успішно завершених справ. Часом, коли у малюка щось не вдається, його треба похвалити за те, що він доклав зусилля, і підбадьорити в разі невдачі.
— Як вважаєте, чому важливо навчати дітей самостійності? З якого віку краще починати це робити?
— Важливо навчати дітей самостійності, щоб в дорослому житті вони були впевненими у своїх вчинках та діях. У Аріадни є молодші брат та сестра. Тому вже зараз їй доводиться бути самостійною і відповідальною не тільки за себе.
— Як вважаєте, яких принципів необхідно дотримуватись у вихованні дитини, щоб вона зростала успішною особистістю?
— На дітей ніколи не можна шкодувати любові, часу і, звичайно, грошей. Треба слухати і чути дитину, формувати корисне і правильне оточення навколо неї.