Skip to main content
Догляд за новонародженим

Догляд за новонародженим

«…Сім’я починається з дітей. Новий елемент вступає в життя, якась таємнича особа стукається в нього — гість, який є і якого нема, але який уже необхідний, якого пристрасно чекають. Хто він?

Ніхто не знає, але хто би він не був, він — щасливий незнайомець, з якою любов’ю його зустрічають на порозі життя!..» Ці чудові слова належать відомому російському письменнику та філософу Олександру Герцену. Вони стосуються народження дитини і залишаються слушними і сьогодні.

Дійсно, народити дитину — це велика подія і щастя для батьків. Але до цього часу,так би мовити, необхідно «дозріти». Тобто майбутнім батькам треба бути духовно, психологічно та фізично підготовленими. Отже, саме тому перейдемо до ознайомлення з періодом новонародженості.

Слід попереду зауважити, що організм новонародженої дитини (від народження до одного місяця) мало пристосований до змін зовнішнього середовища, тому необхідно особливо ретельно дотримуватися режиму харчування, сну та гігієнічних правил. У цей період легко може виникнути розлад травлення, проникнення інфекції, переохолодження або перегрівання.

Батьки повинні порадитися з педіатром і скласти індивідуальний режим дня дитини, якого слід дотримуватися з перших днів її життя.

Підготовка місця
У родильному будинку догляд за дитиною здійснює медичний персонал. Вдома все необхідне треба приготувати заздалегідь. Кімната, де буде знаходитися малюк, повинна бути, по можливості, світлою і сухою. Її необхідно постійно провітрювати та прибирати. Непотрібні речі винесіть. Постарайтеся своєчасно купити дитяче ліжко, коляску, ванночку, термометр для вимі­рювання температури води. Перед приходом матері з дитиною із пологового будинку треба обов’язково провести ретельне прибирання всієї квартири, а потім постійно робити вологе прибирання. Кожні три години провіт­рюйте кімнату по 10—15 хвилин. Підтримуйте в ній температуру до 20—22° С. У теплий період року кватирку або вікно тримайте весь час відкритими. В кімнаті, де знаходиться новонароджений, не можна курити та знаходитися стороннім.

Предмети догляду за новонародженим
Їх кладуть на столику поряд із ліжком, прикривають марлею або серветкою. Необхідні речі для догляду: стерильна вазелінова олія — 1 флакон, стерилізована вата — 1 пакунок, соски — 6, термометр для вимірювання температури тіла — 1, термометр для вимірювання температури води — 1, клізма — 1, грілка — 1, піпетка для очей — 2, а також двопроцентний розчин борної кислоти (свіжого приготування), слаб­кий розчин перманганату калія (свіжого приготування), емальована каструля для кип’ятіння сосок, спиртовий розчин йоду або бриліантового зеленого — 1 флакон.

Білизна для новонародженого
Вона готується заздалегідь. У комп­лект необхідної білизни входять: пелюшки бавовняні 70×100 см (20—25), пелюшки із фланелі 70×100 см (12), підгузки з марлі 50×50 см (20—25). Звісно, що так звані сучасні «памперси» зручніше міняти, ніж звичайні підгузки з марлі, але останні значно дешевші. Тому будемо орієнтувати молодих, починаючих батьків, перш за все, на звичайні підгузники, тим більше що вони, на відміну від «памперсів», багаторазового використання. Щодо наступних речей для догляду за новонародженим, то потрібно також приготувати клейонку 60×60см — 2 шт., пододіяльники і простирадла — 4—6 шт., сорочечки бавовняні — 6—10 шт, сорочечки із фланелі — 4—6 шт., чепчики теплі та бавовняні — по 2—3 шт., ковдри фланелеві, шерстяні та ватні — по 1 шт., повзунки — 8—12 шт.

Шви на пелюшках і сорочечках не повинні бути грубими. Всі нові речі обов’язково треба прати і кип’ятити. В подальшому всю білизну слід прати, використовуючи тільки дитяче мило. Після прання речі з тканини прасують із обох сторін.

Постіль
Дитина повинна мати окреме ліжко. Поставте його у світлому місці, подалі від обігрівальних приладів, дверей і вікон, щоб воно не знаходилося на протязі. Для попередження викривлення хребта дитину кладуть у ліжко без подушки. Не рекомендується використовувати ватний або пуховий матрац. Він повинен бути достатньо твердим і гігієнічним — волосяним, солом’яним або із синтетичного матеріалу. Ковдр повинно бути три: фланелева, шерстяна, ватна для прогулянок у зимовий період.

Сповивання
Перед сповиванням покладіть на стіл фланелеву ковдру, потім клейонку, фланелеву пелюшку, бавовняну пелюшку і, нарешті, складений у трикутник підгузок. Спочатку надягніть бавовняну, а потім фланелеву сорочечку, їхній нижній край повинен знаходитися на рівні пупка. Закріпіть підгузок і загорніть дитину в бавовняну та фланелеву пелюшку, їхній верхній край повинен бути на рівні пахвових западин. Руки рекомендується залишати вільними. Чепчик або косинку на голову можна не надягати. В такому сповивальному стані новонароджений повинен знаходитися весь час.

Якщо температура в кімнаті 20—22 градусів, більше надягати нічого не потрібно. При занадто теплому укутуванні на шкірі може з’явитися дрібний яскраво-червоний висип — так звана пітниця, що може нагноїтися.

Туалет новонародженого
Щоденно вранці ретельно оглядайте шкіру дитини, вмивайте її лице та руки кип’яченою водою. Вушні раковини протирайте ваткою, змоченою кип’яченою водою, а вушні слухові отвори ватним джгутиком (дуже обережно). Шкірні складки (шийні, пахові, підколінні, ліктьові, за вушними раковинами) краще змащувати стерильним вазеліновим маслом або стерилізованою (прокип’яченою) соняшниковою олією.

Ніс можна чистити ватним джгутиком (не накручуйте вату на паличку), змоченим у вазеліновому маслі. Очі протирайте шматочком вати, змоченим 2%-ним розчином борної кислоти (1 чайна ложка порошку на склянку кип’яченої води), в напрямку від зовнішнього кута ока до носа. Нігті на ногах і руках треба по мірі необхідності стригти, попередньо протираючи ножиці спиртом або одеколоном.

Догляд за пупковою ранкою
Пупкова ранка загоюється звичайно протягом першого тижня після народження малюка.

За її станом після виписки з пологового будинку спостерігають дитячий лікар і медсестра, без дозволу яких не можна починати купати дитину. При купанні в недостатньо загоєну пупкову ранку може потрапити інфекція, що може викликати її нагноєння з розвиненням пупкового сепсису (зараження крові). У перші дні щоденно 3—4 рази пупкову ранку обробляють розчином брильянтового зеленого або перманганата калія. При мокненні пупка, його почервонінні та виділеннях із нього, терміново зверніться до лікаря, не вдаваючись до домашніх засобів лікування.

Купання
Перед першим купанням порадьтеся з лікарем або сестрою, особливо якщо пупкова ранка ще не повністю загоїлася. Звичайно купання дозволяють через 2—3 дні після відпадіння залишка пупкового канатику. В місті при цьому можна користуватися водопровідною водою. Якщо вода взята з ріки , ставу або іншої водойми, її слід обов’язково кип’ятити. Воду нагрівають да 37° С і додають в неї розчин перманганату калія до слабо-рожевого забарвлення (готують концентрований розчин, а потім додають необхідну його кількість безпосередньо у воду для купання). При цьому будьте дуже уважні та обережні: слідкуйте за тим, щоб у ванночку не попали нерозчинені кристалики перманганату калію.

Температура у ванній кімнаті повинна бути 22—24° С. Перед купанням ванночку миють гарячою водою з милом і обливають окропом. Купають новонароджених кожного дня. Краще це робити перед останнім вечірнім годуванням. Тривалість купання повинна бути не більше 5—7 хвилин. Новонародженого купають 2—3 рази на тиждень з дитячим милом. Намилювати його треба рукою, тому що губкою або мочалкою можна пошкодити ніжну шкіру дитини. У воду малюка опускають обережно, поклавши його голову та спинку на ліву руку, а правою підтримують сідниці та ніжки.

Потім праву руку вивільняють, кисть лівої руки переміщають у ліву пахвову западину дитини, а її спинку та головку підтримують лівим передпліччям. Правою вільною рукою новонародженого миють. Після купання малюка слід обполоскати кип’яченою водою з температурою 36—37° С та обсушити його чистим попрасованим простирадлом (промокати, але не витираючи шкіру, тому що вона дуже чутлива й уразливо реагує на тертя). Для миття малюка можна придбати спеціальну підставку для дитячої ванночки.

Прогулянки
Прогулюйтеся з дитиною в будь-який час року. Чисте прохолодне повітря покращує апетит, укріплює шкіру та легені, запобігає захворюванням. Свіже повітря та сонце допомагають попередити рахіт. Влітку починайте гуляти з перших днів після виписки з пологового будинку, а взимку — із другого тижня перебування вдома. Одяг для прогулянки повинен відповідати погоді. Взимку поверх домашньої одежі надягніть теплу сорочку та загорніть малюка у фланелеву ковдру, а потім — у ватну або шерстяну із пододіяльником. Обличчя дитини залишайте відкритим. Трива­лість першої прогулянки всього кілька хвилин, навіть влітку — не більше 10 хвилин. У цей час року тривалість прогулянок можна швидко збільшувати (при хорошій погоді), взимку — на 5—10 хвилин щоденно.

Влітку поступово подовжують перебування на повітрі до повного дня (за виключенням спекотних годин). Загальна тривалість прогулянок взимку не повинна перевищувати 4 годин на день. Влітку напувайте дитину водою і під час прогулянки. Закалювання здорових новонароджених фактично починають з перших днів життя. Тому при сповиванні не пос­пішайте загортати малюка, залишайте його оголеним на 1—2 хвилини.

І нарешті, остання рекомендація. Заведіть при народженні дитини щоденник здоров’я. Він буде мати велике значення, бо це не просто зошит, а справжній медичний документ. У ньому передбачені спеціальні записи про вагу і зріст дитини в різному віці, дати щеплень, відвідувань лікаря, появи зубів, перенесених хвороб, оглядів стоматологом, а також хірургічні втручання та інші зауваженя, які лікар порадить записувати в щоденник. У результаті поступово складається звіт про стан здоров’я вашої дитини.

Цей зошит буде вам завжди корисним. Особливо він потрібен тоді, коли з будь-якої причини батьки будуть вимушені звертатися до послуг незнайомого лікаря. Завдяки такому щоденнику новий лікар зможе зрозуміти хід розвитку дитини, його темперамент, буде знати про перенесені хвороби, що допоможе йому призначати правильне лікування. Крім того, досягнувши зрілого віку, ваші діти будуть знати про хвороби, перенесені в дитинстві. А ці знання можуть виявитися в подальшому житті для дорослої людини дуже потрібними.