Дерева — наші друзі і рятівники
Шановні діти! Літо — добра пора, щоб спостерігати за навколишнім світом. Спробуйте познайомитися з деревами, які ростуть поряд з вашим будинком. Редакція буде чекати ваших оповідань.
Кажуть, що дерева — це легені планети, а паркові зони створюють обличчя великих мегаполісів. Дізнаємося про це докладніше.
Дійсно, дерева — це живі істоти і потребують турботи та захисту. Вони вважаються легенями планети за те, що мають унікальну здатність «дихати»… Вдихають вони вуглекислий газ, а виділяють — кисень! Такий процес має назву фотосинтез. У містах дерева виконують функцію пилопритягувача, бо на листя осідає увесь пил та всякі речовини із загазованого повітря.
А ще дерева слугують домівками для багатьох істот — білочок, дятлів, сов, бджілок. На деревах ховаються деякі звірі, які мусять рятуватися від хижаків. Якщо порушити лісову гармонію і знищити дерева, то можуть розмитися береги річок, виникнуть великі зсуви гірських пагорбів, загинуть комахи, звірі та різні інші рослини. А це вже небезпечно.
Погляньте навколо і пригадайте, які дерева ростуть біля вашого будинку. Тим, хто живе у Києві або приїздить на екскурсію, радимо побувати в парках столиці України. А їх налічується аж 127. Кожен має свою історію і назву. Наприклад, є Національний ботанічний сад ім. М. Гришка Національної академії наук України. Він заснований у 1936 році. Є чудові природні парки, такі як Голосіївський. На пагорбах, покритих густим лісом, у ХІХ столітті виникли унікальні парки: «Володимирська гірка», «Маріїнський», «Венеція», Кадетський гай, Труханів острів. Вікові дерева прикрасили схили Дніпра від Поштової площі до Звіринця. Ціла низка приміських дач розташувалася у Святошино, Дарниці, Пущі-Водиці.
Слід згадати Царський сад (його перейменували на Першотравневий, а потім на Міський). Він був побудований за проектом відомого архітектора В. Растреллі для відпочинку, проведення концертних програм, святкових музичних вечорів.
А що ви знаєте про розкішні старовинні парки? Так, біля Ланцюгового мосту, на лівому березі Дніпра, був парк «Венеція». Він отримав назву від протоки між Венеціанським і Долобецьким островами. Вишукану назву «Ермітаж» отримав парк на Трухановому острові. А заснував його купець Гинтов у 1870 році. Парк «Тіволі» з штучними терасами, доріжками був розташований на розі Хрещатика і вулиці Інститутської. Він прикрашав садибу П. Лукашевича до кінця ХІХ століття.
Дорогі юні читачі, будь ласка, напишіть нам про парки та сади, які ростуть біля ваших будинків. Проявіть ініціативу і за допомогою батьків посадіть дерево та збережіть його. Чи бути рідному місту красивим — залежить від кожного з нас.
Нехай наша земля дихає вільно, а дерева ростуть красивими та здоровими. Разом ми зможемо врятувати нашу планету від екологічної катастрофи.