Вітаміни – захист нашого здоров’я
Сучасній людині, щоб прожити довго, зберігаючи при цьому здоров’я, необхідні вітаміни. Вони не тільки захищають нас від серйозних хвороб, але й сприяють розквіту краси та гарному самопочуттю. Немає сумніву, що вітаміни – необхідні речовини, які відіграють життєво важливу роль у складній схемі біохімічного обміну людини. Вони є складовою частиною нашого здоров’я.
Історія вітамінів
Давайте ненадовго заглибимося історію відкриття та досліджень вітамінів. Вже в 1747 році шотландський корабельний лікар Джеймс Лінд у своєму «Трактаті про цингу» рекомендував використати лимонний і апельсиновий соки як засіб від жахливої «хвороби моряків».
Багато століть цинга, що була викликана дефіцитом вітаміну С в організмі, лютувала серед англійських моряків, забираючи навіть у воєнні роки більше життів, ніж сама війна. Звичайно, захворювання починається з типових симптомів: втома і кровотеча з ясен. Потім зуби починають хитатися і випадати. Одночасно на шкірі та слизових оболонках з’являються гематоми (крововиливи) і зменшується опір організму інфекційним захворюванням.
Нерідко ті, хто захворіли цингою, вмирають. Свіжі фрукти та овочі захищають організм від цих симптомів – вслід за Ліндом це встановили й інші корабельні лікарі. Однак аскорбінова кислота, яка є в лимонному соці, стала відома лише у 1932 році. До 1948 року були виділені 13 вітамінів, життєво важливих для харчування людини.
Польський лікар Казимир Функ штучно створив слово «вітамін», з’єднав латинське «віта» – життя та «амін» – позначення хімічної азотистої сполуки, не підозрюючи, що ця назва не в усіх випадках справедлива у відношенні структури «вітамінів».
Пізніше з’ясувалося, що вільні від «аміна» сполуки виконують життєво важливі функції. Однак поняття «вітамін» залишилось загальновизнаним і серед спеціалістів, і серед населення.
Все що нам потрібно для життя
Під поняттям «вітамін» розуміється речовина, відсутність якої викликає захворювання. Але ця речовина необхідна лише у невеликих кількостях і потрапляє в організм людини разом із їжею. Вітаміни підтверджують стару істину: гарного потрошки.
Все, що нам потрібно для життя, – це мікроскопічна кількість вітамінів, але ця кількість робить наше життя вельми різним за якістю. У людському організмі більшість вітамінів грають роль коферментів: вони допомагають ферментам швидше та ефективніше виконувати свої функції.
Ферменти, в свою чергу, є каталізаторами життєвих процесів. Вони складають невід’ємну частину найскладніших механізмів всмоктування їжі з травного тракту, транспортування кисню з легенів у кожну клітину нашого тіла, регенерації тканини (включаючи клітини крові, кістки, зуби та гормони), захисту клітин від хвороботворних мікробів, а також передачі сигналів нервової системи. Іншими словами, ферменти та коферменти необхідні абсолютно для усього, починаючи від регенерації клітин шкіри на долонях до статевого відтворення роду людського.
Ворог вітамінів
Цікаво, що є вітаміни, які знижують шкоду від куріння, тим самим подовжують тривалість життя людини. Було проведено багато досліджень з цього приводу для того, щоб з’ясувати, чи можуть вітаміни захистити курців. Результати шкідливих дій від куріння добре відомі. Куріння є причиною третини усіх смертей, що припадають на середній вік, вбиваючи одну людину кожні 5 хвилин. Іони металу від сигаретного диму руйнують вітамін С всередині організму.
Кожна сигарета «переводить у дим» біля 2,5 мг вітаміну С, що майже еквівалентно його кількості в маленькому апельсині. З цієї причини курцям загрожує нестача вітамінів, а значить – погіршення здоров’я. У крові курців, як встановлено, дуже низький зміст вітаміну С, і це може бути однією з причин того, що вони легше піддаються інфекціям, включаючи бронхіт, застуди, грип. У курців у крові менше бета-каротину та вітаміну Е, тобто антиоксидантів, так що ті, хто курить самі (або ті, хто живуть чи працюють поряд із курцем), повинні подумати про те, щоб збільшити у раціоні зміст вітаміну С, бета-каротину та вітаміну Е.
Тож нехай курці зроблять висновок і мерщій кидають курити, щоб не труїти себе та оточуючих тютюновим димом, інакше у них залишається можливість піти на той світ значно раніше.