Skip to main content
Весняні господарські турботи

Весняні господарські турботи

Указці є загадка: «Що наймиліше всього на світі?» — сон. Чи можливий сон без ковдри, подушки? Хіба що на війні.

Минула зима — час, коли без теплої ковдри навіть важко уявити собі, як виспатись та відпочити. Пригріло сонечко, і теплі речі потрібно заховати, а ковдри та подушки — почистити або випрати. Як це зробити?

Коротко про їх виникнення.

Подушка
Спочатку подушки використовувалися переважно багатіями. Доказом цього є знайдені вироби в гробницях стародавніх єгиптян. Вони були скоріш формою мистецтва, ніж використовувались для зручності чи комфорту. Декоративні подушки були цінним товаром споживання у Китаї, пізніше — у Середньовічній Європі. Промислова революція дала початок масовому виробництву декоративного текстилю та подушок. З того часу і використовують їх для зручності.

Ковдра
Ковдра, ліжник — постільна приналежність для покривання тіла. Традиційно виготовляються з вовни, але останнім часом також і з синтетичних волокон та пуху.
З’явилася ковдра ще при первіснообщинному ладі: коли в печері було холодно, накривалися шкурою.

Ковдри прикрашали і селянські хати, і панські маєтки. Литовська селянка Марфа Скавронська пошила своєму чоловікові — Петру I — клаптеву ковдру, а красуня Наталія Гончарова на дозвіллі змайструвала для домочадців виріб із клаптиків дорогих тканин.

У музеї Вікторії і Альберта в Лондоні виставлені стьобані ковдри із Сицилії, виготовлені аж в XIV столітті. Є відомості, що перший стьобаний квілт — клаптикове полотно — був зображений на фігурі фараона із слонової кістки близько 3400 років тому назад.

Хрестоносці використовували стьобані вироби як чумарку під важку збрую. Найстаріша стьобана ковдра Америки датується 1704 роком. Візерунки для майбутньої ковдри малювали на папері, частіше газетному, тому вдалося точно встановити вік цього експонату.

У Швеції стара ковдра XVIII століття передавалась в сім’ї у спадщину. Чоловіки-мореплавці привозили із далеких країн тканини, які і ставали матеріалом для творчості шведських майстринь. У пошитті такої ковдри обов’язково брали участь всі жінки сім’ї.

В багатьох країнах існує традиція дарувати красиву ковдрочку новонародженому. Сучасні психологи з’ясували, що тканини для такої ковдри — а їх дарували близькі родичі — довго зберігали запахи. Немовлятко за цими запахами розпізнавало «своїх» і «чужих» . Тут ковдра — ще і своєрідний оберіг.

В Америці спеціальну ковдру шиють випускникам шкіл. Після залишення дому і навчання в коледжі вона нагадує про дім і шкільні роки.

Догляд за пуховими ковдрами і подушками
Щодня — збивання

Виріб буде служити довше, якщо, заправляючи ліжко, гарненько збивати пухові подушки і як слід струшувати пухову ковдру. Це дозволить пуху розподілятися більш рівномірно.

1 раз на місяць — провітрювання
З часом пухові подушки і ковдри просочуються випарами людського тіла і просто пилом (який є в кожній квартирі, навіть дуже чистій). Тому мінімум раз на місяць постільні приналежності з пуховим наповнювачем потрібно провітрювати в добре вентильованих приміщеннях удалині від прямих сонячних променів. Ідеально робити це в тіні надворі, на відкритій лоджії або напроти розкритого вікна квартири.

1 раз на рік прання
Прання можливе, якщо виробник указав на етикетці, що прання цього виробу припустиме.

Пухові ковдри та подушки перуть по одному предмету за раз засобом для прання делікатних тканин без додавання кондиціонера. Установіть пральну машину в режимі делікатного або ручного прання. Функцію віджиму відключіть. Якщо у вас є тенісні м'ячі, то покладіть в барабан кілька штук — вони не дадуть пуху звалятися. Сушити пухові вироби треба в розстеленому стані вдалині від джерел тепла та прямого сонячного світла.

Увага! Якщо виробник указав, що методом чищення ковдр і подушок може бути тільки хімчистка, не періть такі вироби.

Догляд за вовняними пледами та ковдрами
Ковдри та пледи з натуральної вовни — практичні, красиві. Вони дуже добротні й якісні, можуть вам прослужити довго.

Перш за все, ознайомтеся з етикеткою на виробі — там повинні бути вказані особливості чистки, прання, сушіння й прасування.

Основні рекомендації:
1. Вовняний виріб слід провітрити на свіжому повітрі протягом кількох годин. Це допоможе позбутися запахів, які дуже легко вбирає шерсть із навколишнього середовища. За кілька годин запахи зникнуть, і ваш плед або ковдра набудуть свіжості.
В процесі експлуатації рекомендується 1—2 рази на рік провітрювати й просушувати вовняні вироби на свіжому повітрі. Краще зробити це в кінці травня. Для цього виберіть теплу й суху погоду, щоб плед або ковдра не просякли вологою. Не сушіть їх на відкритому сонці — фарби можуть вигорати.
2. Як один із варіантів догляду — суха чистка. Ви можете її зробити самостійно або здавши в хімчистку, виділивши забруднені ділянки на виробі. Після чистки також бажано провітрити плед або ковдру на відкритому повітрі.
3. Якщо хочете випрати виріб із натуральної вовни самостійно, то зробіть це вручну. Рекомендуємо замочити ковдру або плед в теплій воді (з температурою не вище 30 градусів). Попередньо додайте в розчин мийний засіб і замочіть виріб на 5—10 хвилин. Для прання краще використовуйте засоби з ланоліном або звичайний шампунь. Це допоможе зберегти довговічність вовни. Після цього двічі прополощіть у теплій воді й дайте їй стекти.

Увага! Не можна терти, викручувати й розтягувати вовняні вироби — можуть змінити форму, розтягтися. Після цього просушіть плед у розправленому вигляді. Не слід прати натуральні вовняні пледи й ковдри в пральній машині, віджимати в центрифузі.

Не можна використовувати порошки із вмістом відбілюючих або підфарбовуючих компонентів.

4. Якщо ви не користуєтесь деякий час ковдрами й пледами з овечої шерсті, упакуйте їх у нещільний пакет, щоб мали вільний доступ повітря. Для тривалого зберігання в упаковку додайте препарати для захисту від молі. Не можна зберігати вовняні вироби в сирому або холодному приміщенні — ризикуєте зіпсувати.

Кілька корисних порад:
Плями бруду на вовняних виробах потрібно просушити, а потім просто почистити сухою одежною щіткою.

Сушити плед або ковдру після прання потрібно не підвішуючи (щоб уникнути деформації або розтягування). Просто розкладіть його на рівній поверхні.

При віджимі виробу краще спочатку дати стекти воді, а потім загорнути його в махровий рушник, не скручуючи і не віджимаючи, застосовуючи силу.
У розчин для полоскання можна додати 1 столову ложку винного оцту.

Для відновлення кольору при пожовтінні потримайте виріб у воді з доданням скибочки лимону.

Дотримуючись цих основних порад ви зможете довго користуватися виробами з натуральної вовни, насолоджуватися їх красою й теплом.

Секрети збереження овочів у холодильнику

Петрушка, кріп
Якщо багато купуєте зелені, то вона в холодильнику в’яне і жовкне. Щоб зберегти, потрібно загорнути в мокрий рушник, потім у поліетилен, залишивши дірочку для вентиляції — і на нижню поличку або нарізати в контейнер — і в морозилку.

Буряк і картопля
Вони разом зберігаються довше і живуть дружно, хоча картоплю краще в холодильнику не зберігати — погіршується смак.

Морква
Промити, почистити, загорнути в мокрий рушник, потім поліетилен і зберігати внизу холодильника.

Капуста
Якщо ви купили великий качан капусти, то краще не відрізати, а відділяти листки. Спочатку зніміть 2 верхніх листки, потім відділіть, скільки вам потрібно для приготування їжі, а качан загорніть у верхні листки. Так вона зберігається довше.

Часник
Очищені зубочки скласти в скляну банку і залити олією, не прикриваючи щільно кришку, щоб не забродило. Часник зберігається, олія пахне часничком. Можна використати для салатів.