Роботи в квітні у саду і на городі
Нарешті по-весняному засвітило сонечко, розтанув сніг і прийшов час попрацювати на свіжому повітрі. Обходимо свої володіння і з радістю спостерігаємо, що нема бур’янів. Починаємо планувати ділянку, де який овоч посадимо, обкопаємо дерева і кущі, обробимо пристовбурові круги, відкриваємо те, що вкривали на зиму: троянди, виноград, молоді дерева.
Весняні роботи в саду починаються з санітарної обрізки і прибирання ділянки. Видаліть замерзлі пагони, поламані гілки. Зрізи потрібно обов’язково замазати садовим варом. Всі плодові дерева, до розпускання бруньок, потрібно обробити від шкідників. Сама розповсюджена хвороба — це мучниста роса, а шкідники — тля, парша. Тому ще до набухання бруньок обробіть дерево по скелету такими препаратами, як «Бордоська суміш», «Мідний купорос». Вишня і слива схильні до грибкових захворювань. Тут виручать препарати «Триходермін», «Планриз», «Пентофаг». Всі плодові дерева і кущі треба обкопати, підсипати нової землі і підгодувати сечовиною (20—30 г на 1 кв. м), аміачною селітрою (1 кг) або нітроамофоскою (1 кг), розведеними в 10 л води. Гілки малини звільняють від сухих і слабких молодих пагонів. Здорові піднімають і підв’язують. Кущі смородини, агрусу та ін. обробляють, як дерева.
На городі, як тільки зійде сніг, перевірте, як перезимували багаторічні овочі, озимий часник і посаджена на зиму ріпчата цибуля.
На початку місяця сіють редис, горох, кріп, безрозсадну капусту, салат, ревінь, моркву, листову селеру, пастернак. У першу чергу треба посіяти редис, бо із-за подовження світового дня овоч може дати стрілки. Для цього ділянку поливаємо кип’ятком, робимо рівчачки, сіємо насіння і укриваємо плівкою або агроволокном.
На одній ділянці з редискою сіють шпинат. Він допоможе захистити коренеплоди від хрестоцвітної блошки.
Уважно огляньте рядки полуниці. Якщо ви не робили обрізку восени, то в кінці квітня знищіть старе листя і розберіться з вусами. Сильніші залиште на розсаду. Полуницю підпушіть, обробіть «Біохелаком», «Біовітом».
Квітень — час підготовки теплиць. Запорука успіху вирощування в теплицях — це плодюча земля і обробка теплиці. Якщо вона капітальна, то скло і весь каркас ретельно миються «ЕМкою». Зорієнтуйтесь, що ви будете вирощувати. Небажано вирощувати томати і огірки в одній теплиці, бо помідори потребують більше провітрювання.
Посіяні на розсаду на підвіконні томати, перці і баклажани в квітні продовжують активно рости. Оптимальний температурний режим для них в цей час — 22—23 градуси вдень, 16—17 градусів вночі. В похмуру погоду, щоб попередити витягування розсади, температуру необхідно знизити вдень до 17—18, вночі до 15—16 градусів. Для цього перенесіть в прохолодне місце, відгородіть від батарей опалення.
Якщо листки у розсади стали блідо-зеленими, підгодуйте її будь-якими азотними добривами (наприклад, 1 ст. л. сечовини на 10 л води), потім помістіть ящички чи стаканчики на 5—6 днів у прохолодне місце (температура повітря приблизно 10 градусів) і не поливайте кілька днів. Рослини зупиняться в рості, зазеленіють і набудуть легкого фіолетового відтінку. Через один-півтора тижня розсаду продовжуйте вирощувати як і раніше.
Якщо ж рослини «жирують» (нарощують міцну вегетативну масу на шкоду цвітінню), внесіть фосфорні добрива (наприклад, 3 ст. л. суперфосфату на 10 л води).
Розсаду через добу після підгодовування поставте в тепле місце (температура повітря вдень 26 градусів, вночі 20—22 градуси) і теж кілька днів не поливайте, щоб грунт підсох. Через тиждень поверніться до звичайного режиму вирощування.
У квітні починають загартовувати розсаду. За холодною погодою відкривають на кілька годин кватирку, намагаючись уникнути протягу. В теплі (більше 12 градусів) дні ящики з розсадою перенесіть на балкон або веранду. Оскільки загартовувати молоді рослини треба поступово, спочатку, протягом 2—3 діб — на пару годин, потім на цілий день. Не забудьте в сонячну погоду, уникаючи опіків, притінити рослини, захищаючи від яскравих променів ніжні листочки.
З середини квітня сіємо на розсаду капусту всіх видів: ранню і пізню, цвітну, кольрабі, пекінську. Насіння перед посівом замочуємо в розчині «Мікосану Н» на добу. На розсаду сіємо диню і кавуни. В кінці квітня для раннього вживання в теплиці висіваємо насіння огірків, а у відкритий грунт, під плівку або агроволокно — гарбузи, дині, патисони.
А на відкритому грунті підготуйте ділянки для основних посадок. Підпушіть, добавте добрива. Так, для посадки моркви свіжий перегній в грунт не вносять. Для буряка, навпаки, перед посадкою вносять перегній і 1 ст. л. «Нітрофоски» і ретельно перекопують. У середині місяця можна висіяти буряк, якщо температура грунту +8…10 градусів. За таких умов сходи з'являться уже через 2 тижні.
Одночасно сіють мангольд (листовий буряк). Цю рослину можна зрізувати протягом тривалого часу і використовувати для приготування салатів, супів і голубців.
Картоплю висаджують, коли грунт прогріється до +8°С.
Час висадки картоплі можна визначити по березах. Як тільки дерева почнуть зеленіти — можна саджати картоплю. Приблизно за 4 дні до посадки картоплю обприскують спеціальним поживним розчином (1,5 ст. л. суперфосфату, 1 ст. л. сірчанокислого калію на 10 л води), а від колорадських жуків — «Престижем».
Наприкінці квітня саджаємо цибулини квітів. Грунт розпушуємо, поливаємо, по змозі підгодовуємо. Важливо потурбуватися про троянди. Накриття з них знімають поступово, кущі обрізають, підгодовують, обробляють від хвороб і шкідників. У першу чергу вносять сечовину або аміачну селітру (20 г на 10 л води). Кущі обсипають у основ стеблин. При загрозі нічних заморозків накривають.
Якщо тепло, то висадіть у відкритий грунт нові кущі троянд, піонів. Посійте однорічні квіти.
Квітень — це початок садово-городнього сезону, тому, як почнеш, такий урожай і збереш.
Прикмети в квітні
• У квітні ранковий туман віщує ясну погоду.
• Купчасті хмари до вечора — погіршиться погода, задощить.
• Вранці хмариться, але до обіду проясніє і з’являться купчасті хмари — завтра буде сонячна погода.
• Черемха зацвітає перед останніми заморозками.
• Якщо дуб раніше од ясена розпуститься — на сухе літо.
• З’явиться сокорух у клена та інших дерев — настане тепла погода.
• Туман стелеться по воді — на ясну погоду, піднімається вгору — на негоду.
• Якщо квітневий дощ починається з великих краплин, то ненадовго.
• Перші гриби — зморшки та сморжі — виросли на пагорбі, то на дощове літо, коли ж у логовині — на сухе.
• Горобці сидять настовбурчившись — незабаром дощ.
• Ластівки почали лаштувати гнізда — настало стійке тепло.
• У який бік лягає тварина спиною, звідти повіє вітер.
• Якщо в холодний день заспіває півень — потепліє.
• Галки сідають на верхів'я дерев — до тепла, а всередину — на мороз.
• Граки групами, покрикуючи, метушаться над гніздами — то сядуть, то знову злетять — погода зміниться.
• Якщо весна була маловітряна, то літо буде сухе.
• Як прилетять весняні пташки, то холодів великих уже не буває.
• У квітні вітер з південного заходу — чекай тривалої негоди.
• Коли хмарно й помірний вітер — заморозків не буде.
• Якщо жаби кричать увечері, то буде погода.
• Як дуже кумкають жаби, то це прикмета, що скоро буде дощити.
• Як жаби весною ще не кумкають, то це народна прикмета, що будуть холоди і весняних робіт ще не треба починати.
• Якщо в жаб шкіра жовтуватого кольору — буде ясна погода, сірого — невдовзі задощить.
• Жаб’ячий хор цілу ніч — наступного дня буде ясно.
• Весною, як уже чути жаби, не можна сіяти нічого в городі, особливо цибулі, бо уродить така, як жабячі очі.
• Пізня весна — ознака того, що влітку переважатиме холодна погода.
• Якщо навесні летить багато павутиння, то літо буде жарке.
Робота за місячним календарем на квітень
Новий Місяць. Не рекомендується проводити роботу з рослинами. Можна проріджувати, розпушувати і мульчувати грунт.
Висхідний Місяць. Не рекомендується обрізання дерев і кущів. Сприятливий час для поливання і внесення мінеральних добрив, сіяння на розсаду помідорів, ранніх сортів перцю. Добрий час для розпушування розсади і роботи в закритому грунті, щеплення плодових дерев і кущів.
Повний Місяць. У цей час не можна нічого сіяти, саджати або пересаджувати, обрізати. Можна перевірити садовий інвентар.
Низхідний Місяць. У цей час можна витягнути картоплю з погреба в тепле приміщення на пророщування, в пристовбурові круги плодових дерев і кущів і на суничні рядки внести добрива. Зняти утеплення з дерев, кущів і багаторічних квітів.