Про тарганів
Таргани — найживучіші комахи. Якщо у вас удома завелися таргани, то вивести їх не так просто. Там, де з’являється один, через деякий час прибігають «товариші». У світі існує більше, ніж пять тисяч видів тарганів. Походження слова «тарган» від тюркського tarqan або tarxan — «тікати».
В основному таргани — дуже рухливі комахи, які люблять тепло і вологу, ведуть нічний спосіб життя. Вдень кімнатні таргани ховаються за предметами, в щілях, норах і тріщинах.
Мадагаскарський тарган найбільший із усіх видів, в квартирі, на радість, зустрічається рідко.
В наших будинках і квартирах ви можете зустріти тільки три види комах — чорний (кухонний), рижий («прусак» — назва походить від того, що привезли їх із війни з Пруссією) і лапландський. Чорний більший, ніж рижий — 2,5—3 см завдовжки, рижий — 1,3 см.
Крім турбот про потомство, вони довели наявність групової поведінки. Досліди університету Флориди, продемонстрували, що тарган залишає хімічний слід, яким будуть користуватися інші, щоб швидше знайти дорогу до води, їжі або укриття. Метою цього дослідження було вироблення штучно створеного хімічного сліду, який веде від дому, що дозволить справитися зі шкідниками без ядовитих інсектицидів.
Звідки з’являються таргани? Своєчасно не помитий посуд, не винесене сміття, потрапили в сумку на роботі або в командировці, перебігли від сусідів. І швидко розмножилися. За один раз самка може навести до 40 нових комах, а за своє життя вона відкладає три-чотири яйцеві капсули. Знайти личинки непросто в будинках, квартирах.
Таргани можуть пошкодити не тільки продукти харчування, але й вироби зі шкіри, палітурку книжки, кімнатні та тепличні рослини. Деякі живуть і харчуються різними послідками, включно фекалії, тому стають переносниками інфекційних захворювань (таких як дизентерія і глисти, туберкульоз, тиф).
Таргани живуть довго. Існує легенда, що вони з’явилися раніше, ніж динозаври, на відміну від яких вижили. Завдяки живучості вони легко до всього пристосовуються. Строк життя цього паразиту залежить від наявності їжі. Прусак без їжі проживе 40 днів, кухонний може жити без їжі до 70 днів.
«Зголоднілі» чорні таргани в квартирі стають ще більш небезпечними. Вони не тільки поїдають один одного, але і кусають людей. Таргани скусують шкіряний покрив, шкірку з губ, повік, ліктів і шиї. Укуси на тілі покриваються корочкою, і можуть виникнути набряк, подразнення, запалення шкіри.
Таргани можуть обкусувати у сплячих людей (особливо дітей) губи й шкіру біля очей і нігтів, при цьому занести інфекцію, пошкодити мозолі на руках і ногах.
Вони можуть також харчуватися виділеннями із організму людини: слюною, залишками їжі на тілі, виділенням з очей, екскрементами.
Цікава особливість — можуть жити без голови протягом кількох тижнів. Коли тарган залишається без голови, на цьому місці з’являється згусток. Дихає він за допомогою мікроскопічних отворів по всьому тілу і володіє елементарними рефлексами, бо нервові вузлики розподіляються по всьому тілу комах. Голова теж продовжує жити ще кілька годин, а якщо помістити її в холодильник, забезпечити їжею, то й більше.
Таргани можуть викликати у людини алергію. 60 відсотків американців, які хворі на бронхіальну астму і живуть у мегаполісах, мали алергічну реакцію на тарганів. Алергени від екскрементів тарганів — найсильніші за алергенністю і термостабільністю (їх неможливо зруйнувати навіть за температури 100°C).
Поради, як попередити появу тарганів
Професійні дезінфектори радять:
• заклеїти марлією вентиляційні віконця (комахи чудово пересуваються по них ),
• на ніч не залишати воду в раковині та залишки їжі на столах (життєздатність тарганів без води — 72 години),
• не допускайте підвищеної вологості на кухні (користуйтесь витяжкою, відкривайте кватирку).
Ну а якщо вони вже з’явилися, то негайно треба боротися, не чекаючи, поки їх стане багато.
Споcіб перший
Посипати порошком борної кислоти всі джерела води (раковини, туалет, ванну, плінтуси, вентиляційні отвори, місце, де стоїть помийне відро).
Сипати можна багато — борна кислота не шкідлива для людей і тварин. Для обсипки всієї квартири потрібно від 30 до 100 грамів, в залежності від квартири і вашої ненависті до тарганів. Але вони настільки хитрі, що можуть здогадатися і перейти на нові джерела водопою.
Спосіб другий
Тут спрацює їх цікавість.
Візьміть сирий яєчний жовток, насипте в нього порошок борної кислоти (30—50 г), розмішайте до густої каші. Зліпіть кульки діаметром близько 1 см. Дайте їм засохнути (приблизно годину) і розкладіть по всій квартирі на видних місцях.
Замасковану в кульці борну кислоту тарган не почує, але обов’язково підлізе поцікавитися, що ж це таке красиве. Пощупає вусиками — і він готовий. Якщо не смерть, то адський зуд. Родичам не зможе передати SOS. До кульок будуть підходити нові здорові таргани й іти смертельно хворими. Причому такий тарган здатен заразити здорового при дотику. Результат отримаєте масово через 3—4 тижні.
Якщо через півроку у вас знову з’явились таргани, отже, самки встигли відкласти яйця, і народилось нове покоління. Способи боротьби — ті ж.
Ну а для повної впевненості можете використати обидва способи одночасно — буде швидше і ефективніше.
Порада не для бридливих
Якщо ви вбиваєте тарганів капцями, врахуйте, вони надто стійкі до фізичних пошкоджень. Якщо ви хочете його вбити, то потрібно розмазати добряче. Інакше очухається, добереться до води — і живий-здоровий та навіть здатен розмножатися. А ще краще — прибити його, посипати борною кислотою і відпустити з миром. Він не тільки здохне сам, але і заразить «побратимів».
Гелі від тарганів
Є оптимальними засобами для звільнення від тарганів у приміщенні. Вони безпечні, недорогі й ефективні.
Інсектицидний гель — це сильний засіб, який потрапляє в травний тракт комахи. Гель добре пахне, і тому на нього шкідники збігаються охочіше, як навіть на залишені на столі крихти хліба.
У склад кожного гелю входить той чи інший инсектицид. Іноді один конкретный гель може бути неефективним, але завдяки невисокій ціні можна попробувати кілька марок і вибрати найсильніший.
Найбільш відомі такі марки гелів:
- Гель-паста Штурм, у склад якої входять одразу два інсектицидних компоненти різного походження, що робить її практично універсальною.
- Гель Фас — аналогічний препарат, теж дієвий засіб від тарганів.
- Гель Globol, німецький суперзасіб від тарганів. Дорогий, але ефективний. Дозволяє знищити тарганів навіть при сильній зараженості великої квартири (однієї його краплі вистачає для знищення до 500 тарганів).
- Гелі практично безпечні для тварин і дітей завдяки тому, що в склад додаються спеціальні гіркоти, яких таргани не помічають, але, потрапивши на язик дитини або чотириногого друга, примусять його довго плюватися і більше ніколи не збирати краплі геля з підлоги.
- Гелі вибирають, коли планують боротьбу вести поступово. В цій ситуації вони ефективніше олівців, дустів, пасток.
- Мінус гелів — перші мертві комахи в приміщенні з’являться на 2—3 день, а пік дії засобу настане на 2—3-й тиждень після нанесення. Тому при необхідності знищення прусаків за кілька годин використовують більш убивчий засіб від тарганів. Наприклад, аерозолі.
Аерозолі від тарганів
Головною перевагою аерозолів є висока швидкість ураження комах. Шкідник може ще подумати, з’їсти йому краплю гелю чи ні, але не дихати він не може, а з повітрям потрапляє отрута. Саме тому професійні засоби для знищення тарганів — аерозолі.
Препарати для домашнього використання мають кілька відмінних рис. Вони: або без запаху, або пахнуть приємно. Тому Дихлофос і похідні від нього вже канули в Лету.
Не потребують спеціального обладнання і розпилюються або із балона, в якому продаються, або із пляшечки звичайного мийного засобу.
Безпечні, і навіть при порушенні техніки безпеки навряд чи можуть привести до серйозних отруєнь.
Найвідоміші і найкращі аерозолі від тарганів:
- Раптор для комах — продається в балонах, які коштують від 68 грн.
- Raid, добре розрекламований.
- Get, надійний засіб від тарганів, сьогодні багато підробок (не плутати з Gett).
- Комбат — корейський ефективний засіб боротьби з тарганами, що має запах м’яти чи лимона. Своєрідний освіжувач повітря з функцією знищення тарганів.
- Синузан, професійний засіб від тарганів, дуже ефективне, але й занадто ядовите. В продажу відсутній, а купити його можуть тільки співробітники фірм зі знищення тарганів.
- Тетрикс, наразі, найсильніший засіб від тарганів. Погано пахне і сильно токсичний, тому застосовується в основному спеціальними бригадами.
Вибираючи засіб, потрібно оцінити масштаби біди. Один-два помічених прусаки — не є причиною купувати Get або Раптор. А якщо шкідників в домі дійсно багато, потрібно вибрати сильний засіб.
Пастки для тарганів
Пастки — це м’який і акуратний спосіб боротьби з комахами. Вони абсолютно безпечні для людини і домашніх тварин, прості у використанні, дешеві. Але при сильному зараженні квартири дієвих результатів не дають.
Перевага використання пасток — коли комахи в різній кількості забігають у квартиру від сусідів, але постійно тут «не прописані». Поставити у ванній, кухні під вентиляцією, на балконі такі пастки — і майже всі вони «ваші».
Найбільш поширені і ефективні пастки, в які таргани збігаються на запах і липнуть на спеціальну стрічку. Найдешевші з них картонні — недовговічні, неефективні, більш якісні — виготовлені з пластика і можуть використовуватися довго.
Ведуча рубрики Людмила Рукасова