Права працівників, які з тих чи інших причин фактично було порушено з боку роботодавців, в Україні має захищати Державна служба з питань праці (Держпраці).
До війни цей державний орган активно здійснював планові та позапланові перевірки роботодавців. Потім під час введення в дію воєнного стану його можливості дещо зменшилися через запровадження мораторію. Але на сьогодні ситуація суттєво змінилася у бік покращення можливостей для захисту прав працюючих наших співвітчизників.
Про можливості звернення до Держпраці та здійснення позапланових перевірок за зверненнями працівників дізнаємося докладніше.
Які існують основні вимоги до оформлення звернення? Як правильно оформити звернення до Держпраці? Які можна навести приклади невигаданих історій, коли звернення наших громадян до Держпраці допомогло захистити й відновити їхні права?
Вимоги до звернення: важливі нюанси
За загальним правилом, працююча людина може самостійно звернутися до Держпраці. Адже першою із наявних підстав для здійснення позапланової перевірки роботодавця органом Держпраці є саме звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Тобто це може бути як індивідуальне, так і колективне звернення від кількох працюючих осіб.
Перед тим, як подавати своє індивідуальне чи колективне звернення, варто детальніше ознайомитися зі змістом статті 5-ї Закону «Про звернення громадян». Саме тут детально описані вимоги до звернення.
Звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об’єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування кваліфікованого електронного підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз’ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження.
Куди саме доцільно направляти звернення працюючій особі, навіть у випадку незаконного звільнення та невиплати остаточного розрахунку при звільненні та в інших критично складних для людини ситуаціях?
На офіційному сайті Державної служби з питань праці (Держпраці) https://dsp.gov.ua/ можна знайти необхідну інформацію. На практиці, з урахуванням конституційного права людини і громадянина на звернення, заради спрощення цієї процедури та економії часу можна порекомендувати направляти електронне письмове на офіційні електронні адреси Держпраці. При цьому одразу варто надіслати таке звернення і до Держпраці (Е-mail: dsp@dsp.gov.ua ) і до відповідного територіального органу Держпраці. Саме до того, де розташований офіс роботодавця, де мало місце порушення трудових прав заявника. Чому саме такий алгоритм дій пропонується? Тому що відповідно до діючого законодавства перед проведенням позапланової перевірки за зверненням працівника під час воєнного стану територіальний орган має отримати погодження в Держпраці України на проведення такого позапланового заходу. Тому подача звернення саме до Держпраці України, що абсолютно не заборонено законодавством, певною мірою може прискорити у часі усі ці формальні аспекти.
Замість післямови ― важливі висновки…
Перевірки Держпраці заради захисту працюючих є цілком реальним механізмом правового захисту людини і громадянина, як у мирний час, так і під час дії воєнного стану. Втім, цей крок варто робити вже після того, як вичерпані інші можливості для вирішення спору. Для початку працююча людина може усно та письмово звернутися до профспілки за місцем роботи (у разі членства у ній) та роботодавця.
ригадую ще одну невигадану історію, про яку дізнався від знайомих. Людина відпрацювала водієм-далекобійником в одній фірмі. І несподівано керівництву спало на думку просто розпрощатися із тим чоловіком, не виплативши зарплату за 3 місяці. Коли він, детально проконсультувавшись напередодні із юристом, розсерджено грюкнув дверима і пообіцяв поскаржитися до Держпраці, то сталося маленьке диво. Буквально через пару хвилин пана Петра наздогнав менеджер, який ввічливо попросив нікуди не скаржитися. І борг із зарплатні швидко віддали.
Держпраці допомагає! Реальні невигадані історії
Заради практичної допомоги нашим читачам у їхній життєвій мотивації вчасно відстоювати свої права наведу деякі приклади ефективної роботи інспекторів праці. Імена працівників у цій статті змінено, водночас цілком реальні факти заслуговують на суспільну увагу.
На Миколаївщині інспектор праці допоміг захистити права працівника, розповімо цю історію. Події завершилися у листопаді 2024-го. Валентина звернулася до Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці по допомогу у вирішенні питання щодо виплати заборгованої заробітної плати при звільненні. Громадянка повідомила, що працювала на Миколаївському хлібозаводі на посаді машиніста тісторобних машин, виконуючи свою роботу сумлінно та добросовісно. Коли прийшов час розірвати трудові відносини, жінка подала заяву про звільнення за власним бажанням. Однак у день звільнення роботодавець не здійснив повного розрахунку з працівницею, не виплативши всі належні їй суми.
На прохання пояснити ситуацію та виплатити заборгованість Валентина не отримала чітких відповідей. Роботодавець уникав вирішення проблеми та не поспішав із виплатами. Щоби з’ясувати всі обставини, головний державний інспектор управління інспекційної діяльності в Миколаївській області поспілкувався з керівником підприємства, роз’яснив вимоги законодавства про працю та відповідальність за несвоєчасну виплату заробітної плати, інших належних сум при звільненні працівника. Ця історія свідчить про адекватну поведінку керівництва підприємства. Прислухавшись до рекомендацій інспектора Держпраці, роботодавець визнав свою вину. У результаті Валентині виплатили всю заборговану заробітну плату, належні суми при звільненні, а також середній заробіток за весь період затримки до дня фактичного розрахунку. Завдяки оперативному втручанню інспектора праці порушені трудові права Валентини було захищено!
Інша реальна історія літа 2024-го стосується того, як інспектор праці допоміг одинокій матері отримати невиплачені кошти. Марія рік працювала продавцем-консультантом в одному з магазинів на Житомирщині. Працювала б і далі, адже самій доводиться виховувати двох неповнолітніх дітей. Але роботодавець почав нехтувати виплатами – зарплатню виплачував нижче за мінімальну, а за останні 2 місяці взагалі нічого не виплатив. Заради свого захисту наша співвітчизниця зателефонувала на «Урядову гарячу лінію», де їй порекомендували звернутися до фахівців Центрально-Західного міжрегіонального управління Держпраці і Марія розповіла свою історію інспекторові праці.
Далі все відбувалося за цілком логічним сценарієм. Інспектор праці відвідав фізичну особу-підприємця із позаплановим заходом нагляду (контролю) у формі перевірки щодо додержання законодавства про працю. В ході перевірки, згідно з наданими документами, встановлено, що жінці не виплатили кошти у сумі понад 45 тис. грн. За результатами підприємцю було внесено припис на усунення виявлених порушень. В результаті після проведеної інспектором роботи роботодавець вимушений був виплатити заборговані кошти працівниці. У цьому контексті фахівці Держпраці нагадують, що роботодавці несуть фінансову відповідальність у вигляді штрафу за порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць.
Як завдяки Держпраці роботодавець оформив договір із медичним закладом щодо проведення медичних оглядів працівників?
Далі не менш цікава історія трапилася у липні 2024 року. Під час проведення інформаційного відвідування заходу на одному з фермерських господарств Полтавщини до інспектора відділу з питань гігієни та атестації робочих місць за умовами праці звернувся водій Михайло. Чоловік розповів, що вже кілька років поспіль працює у даному господарстві трактористом і щороку проходив періодичні медичні огляди як працівник, зайнятий на роботах зі шкідливими умовами праці. А от нещодавно він перейшов працювати водієм вантажного автомобіля і його більше не направляють на проходження медичного огляду за роботу в шкідливих умовах праці. Відтак Михайла цікавило, чи повинен він і надалі проходити медогляд.
Як з’ясував інспектор Держпраці, на підприємстві не проводились лабораторні дослідження умов праці на робочому місці водія автотранспортних засобів. Тож фахівець пояснив керівнику підприємства про необхідність проведення лабораторних досліджень та визначив разом із представниками господарства можливі небезпечні фактори виробничого середовища і трудового процесу, які можуть негативно впливати на стан здоров’я працівника на цьому робочому місці.
Далі роботодавець відреагував адекватно на ситуацію. За місяць до Міжрегіонального управління Держпраці звернувся керівник фермерського господарства для визначення категорій працівників, які підлягають медичним оглядам, з наданням даних лабораторних досліджень. За результатами розгляду наданих документів було виявлено перевищення нормативних значень по загальній вібрації на робочому місці водія автотранспортних засобів та дану професію занесено до Акту визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду за відповідною формою.
Згодом Михайло повідомив, що роботодавець оформив договір із медичним закладом щодо проведення медичних оглядів працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці, і направив його на проходження періодичного медичного огляду згідно з вимогами законодавства.
Як завдяки інспекторові праці роботодавець скасував наказ про звільнення і поновив трудові відносини?
До управління Держпраці за консультацією звернулася працівниця Оксана. Жінка розповіла, що перебувала у трудових відносинах з підприємцем з 2020 року. З 2022 року вона перебуває у відпустці по догляду за дитиною. Під час відпустки їй зателефонував роботодавець та запропонував звільнитися за власним бажанням, на що жінка усно погодилася, але заяву про звільнення не писала. Через кілька місяців вона дізналася в електронному кабінеті Пенсійного фонду, що звільнена за власним бажанням.
Інспектор праці, з метою запобігання порушенню законодавства про працю та дотримання принципів конфіденційності, провів інформаційний захід у роботодавця. Він надав роз’яснення трудового законодавства, серед яких повідомив про порядок припинення трудових відносин з ініціативи працівника та наголосив, що працівник має право розірвати трудовий договір за власним бажанням, повідомивши про це роботодавця письмово за два тижні.
Як стало відомо від пані Оксани, роботодавець таки взяв до уваги розмову з інспектором праці. З’ясувавши окремі положення трудового законодавства в частині розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця, він скасував наказ про звільнення Оксани, і трудові відносини поновилися.
Як завдяки інспекторові праці працівники лікарні отримали заборговану заробітну плату в Кривому Розі?
Не менш вражаюча історія стосується медиків. На одному з комунальних підприємств Дніпропетровщини працівники лікарні протягом тривалого часу не отримували заробітну плату. Керівництво підприємства пояснювало це тим, що кошти для виплати заробітної плати відсутні. Через кілька місяців для захисту своїх трудових прав працівники лікарні вирішили звернутися до Держпраці, адже обіцяних коштів так і не отримали. Інспектори Управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області провели позаплановий захід контролю з питань оплати праці (в частині дотримання строків та першочерговості виплати заробітної плати).
Під час перевірки було підтверджено факт невиплати заробітної плати визначеної трудовим договором, керівникові підприємства винесено припис про усунення виявлених порушень законодавства про працю. Керівник підприємства, на виконання припису інспекторів, вжив вичерпних заходів щодо своєчасної виплати заробітної плати та провів повний розрахунок з працівниками. Так, вчасна робота інспекторів праці допомогла працівникам відновити трудові права, а роботодавцю – у подальшому не допускати порушень законодавства про працю відносно своїх працівників.
Як інспектор допоміг працівникові поновитись на роботі та отримати середній заробіток за час призупинення дії трудового договору?
Останній приклад стосується призупинення дії трудового договору. У трудовому праві ця норма набула чинності відносно нещодавно. Тому варто дізнатися, як правильно і чесно для всіх сторін трудових відносин слід вирішувати такі ситуації.
До Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області звернувся Володимир та просив допомогти. Адже він був цілковито впевнений, що роботодавець неправомірно призупинив з ним дію трудового договору.
Під час перевірки підприємства, де працював чоловік, інспектори Держпраці з’ясували, що роботодавець призупинив із ним дію трудового договору через те, що не може забезпечити безпечні умови праці у зв’язку із бойовими діями та відсутністю замовлень і продажів.
Проте підприємство зареєстроване у Кропивницькому, який не входить до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф. Тому посилання роботодавця на неможливість забезпечити Володимиру безпечні умови праці у зв’язку із бойовими діями, враховуючи роботу інших працівників за цією ж адресою, не відповідають дійсності і не можуть бути підставою для призупинення дії трудового договору. За результатами перевірки інспектори праці склали припис про скасування наказу роботодавця щодо призупинення дії трудового договору. Згодом Володимир приступив до виконання своїх посадових обов’язків, тобто фактично повернувся на роботу, а роботодавець виплатив йому середній заробіток за весь час призупинення ним роботи.
(Більше інформації з питань праці можна знайти на інформаційному порталі Держпраці: https://pratsia.in.ua.)
Захист прав працюючих потребує певного часу. Але позитивні результати того варті. Отож побажаємо нашим читачам бути соціально активними, більш обізнаними та поінформованими у своїх правах. Та, за необхідності, звертатися до органів Держпраці заради захисту своїх прав та законних інтересів.

