Мобільний телефон — друг чи ворог?
Опис проблеми
Майже у всіх учнів нашої школи є мобільні телефони. Це дуже зручний вид зв’язку. Але ми чули від вчителів, читали в книжках, Інтернеті про те, що стільниковий телефон завдає здоров’ю непоправної шкоди, «стільниковий зв’язок — дітям не іграшка!»… ну і таке інше.
Ми обрали цю тему тому, що ніхто достеменно не знає, як впливає мобільний зв’язок на організм людини. Тривають суперечки між прихильниками та противниками мобільного зв’язку. Кому вірити? Чи існують переконливі докази безпечного користування мобільними телефонами?
Тому, як наслідок, виникають питання: «Мобільний телефон — друг чи ворог?»; як він впливає на людський, а особливо дитячий організм. Наскільки безпечним є користування ним?
Суперечки про це йдуть уже давно. В ході дискусій спливають нові факти. Деякі доводи викликають посмішку, над іншими мимоволі замислюєшся. Замислилися і ми.
Свій проект ми присвячуємо 20-річчю мобільного зв’язку в Україні.
Мета проекту:
— виховання у молоді загальнолюдських цінностей: соціальної активності, здатності до виконання громадського обов’язку як сталих рис національного характеру; прагнення до самореалізації, самовираження та самоствердження;
— залучення учнів до практичної діяльності з розв’язання проблем здоров’язберігаючого виховання молоді,
— підтримка та поширення молодіжних ініціатив, спрямованих на подолання проблем суспільства;
— отримання відповіді на питання «Мобільний телефон — друг чи ворог?».
Предмет дослідження: вплив електромагнітного поля мобільного телефону.
Об’єкт дослідження: людина.
Короткий опис:
Проект був втілений у життя за ініціативи групи у складі учнів 8-В класу: Алентьєвої Анастасії, Бондаревої Анастасії, Склярової Дар’ї, Романенко Крістіни (у ході роботи до нього приєднався весь клас). Проектна діяльність полягала не в тому, щоб позбутися мобільників, а щоб максимально захиститися від їхнього негативного впливу. Робота над обраною проблемою стала об’єктом вивчення шкільним парламентом, місцевою громадою, Амвросіївською райдержадміністрацією, освітянами району та конкурсними комісіями різного рівня. Для інформування учнів та пропаганди культури використання мобільного телефону учні підготували презентацію, інформаційний бюлетень, пам’ятку-буклет для учнів та їх батьків (розмістили їх на сайті школи school6-amvr.at.ua), провели позакласні заходи для учнів 5—9-х класів, виставки малюнків та плакатів, розповсюджували листівки, підготували колажі та збірку віршів і загадок, пропонували молодшим школярам розмальовки (розфарбовували олівцями та в програмі Рaint), презентували учням 1—6-х класів календарі на 2014 рік, монтували та демонстрували відеоролики (розмістили на youtube, презентували проект перед учнями загальноосвітніх закладів області під час ІV обласного конкурсу учнівських проектів «ЮНИЙ PROJECT-MANAGER» при Донецькому державному університеті управління (30.11.13, посіли І місце), надіслали методичні рекомендації щодо впровадження проекту в 27 шкіл Амвросіївського району, розмістили інформацію про свій проект у районній газеті «Луч-інформ» №49, №50, молодіжній газеті «Включайся» №3, №4, на сайті школи, наhttp://wiki.iteach.com.ua (на персональній сторінці керівника проекту Л. І. Тур). Проект надісланий для публікації у збірці конкурсних робіт «ЮНИЙ PROJECT-MANAGER — 2013» на адресу: k_imup@dsum.edu.ua(збірка вийде у січні 2013).
Вважаємо свій проект корисним і вдалим, тому що під час його реалізації багато учнів нашої (і не тільки нашої) школи замислилися над тим, як користуватися телефоном безпечніше, щоб зберегти здоров’я, і прислухалися до наших порад.
Розуміємо, що сьогодні вже неможливо «розлучити» тінейджера і мобільний телефон. Потрібно просто навчити підлітків по-справжньому правильно ним користуватися. І ми це робили.
Головним результатом роботи над проектом «Мобільний телефон — друг чи ворог?» стало те, що все, що було заплановано, втілено в життя. Просвітницька робота з профілактики негативних явищ у молодіжному середовищі дала свої результати. Учні дослідили питання на основі широкого кола джерел, здобули дослідницькі та соціологічні вміння і навички, осмислили зв’язок теорії з практикою, сприяли популяризації знань про мобільні телефони та їх вплив на організм людини, активно і результативно привчали підлітків правильно користуватися ними, набули досвіду презентаційної роботи своєї діяльності перед колективом школи, громадськістю міста, району, області, представниками державних органів.
У ході роботи втілювалися проектні технології, особистісно-орієнтоване, кооперативне та дистанційне навчання. Саме вони озброїли учнів, учасників проекту, ключовими компетенціями: соціальними, інформаційними і комунікативними, компетенціями щодо життєдіяльності та співпраці у багатокультурному суспільстві. Тож здійснилося:
1 — спільне навчання вчителя та учнів;
2 — моделювання колективної діяльності;
3 — упровадження телекомунікаційних технологій за допомогою мережі Інтернет. Школярі знайомилися з роботами один одного, спілкувалися, незважаючи на відстань, яка їх відокремлювала;
4 — підвищилася культура та етика спілкування в мережі Інтернет. Завдяки зусиллям педагогічної, батьківської спільноти, органів місцевої влади, суспільних організацій здійснювалося здоров’язберігаюче виховання молоді, виховання у неї загальнолюдських цінностей: соціальної активності, здатності до виконання громадського обов’язку як сталих рис національного характеру. Учні прагнули до самореалізації, самовираження та самоствердження, активної діяльності, тобто зростали як особистості. Здійснилася підготовка молоді до життя в поліетнічному і полікультурному просторі Землі.
А ще проект мав дуже великий вплив на місцеву громаду. Учні разом з учителями крок за кроком рухалися вперед, привертали до проблеми мобільного зв’язку увагу широкого кола як безпосередніх учасників проекту, так і просто споживачів мобільного зв’язку.
Всі наші дослідження, акції широко висвітлювалися в ЗМІ (районній газеті «Луч-інформ», районній молодіжній газеті «Включайся», шкільній газеті «ШОК», інформаційному бюлетені), на сайтах школи та Амвросіївського РМК (amvrmk.ucoz.ru). Саме завдяки поширенню інформації про нашу діяльність інші класи нашої школи ( 8-А, 8-Б, 9-Г, 6-Г) та навчальні заклади Амвросіївського району (Успенська ЗОШwww.yspenka-school.ucoz.ru, Лисиченська ЗОШ, Амвросіївські ЗОШ №2 www.amvrschool2.at.ua, №5 та ін.) навіть Керчинська ЗОШ №23 АР Крим (school23.krimedu.com, новости) стали брати з нас приклад, проводячи дослідження зі споріднених тем. Суспільна користь від проекту неоціненна. Він — це місточок, прокладений між теорією та практикою. Завдяки його реалізації розширено коло однодумців, які не залишилися байдужими до свого здоров’я та здоров’я оточуючих. Кінцевий продукт проекту (презентація, стіннівка, буклет, колажі, відеоролики) розрахований на використання педагогами та вихователями-практиками, бібліотекарями, соціальними та медичними працівниками. Проект адаптований до загальнодержавних умов освітнього простору.
У квітні цього року відбулася зустріч оргкомітету конкурсу для визначення переможців конкурсу 2013 року. Ними стали 8 учасників в різних номінаціях:
1. Служіння суспільству (міста) — проект «Твори добро!», Львівська спеціалізована ЗОШ №5.
2. Служіння суспільству (села) — проект «Від серця до серця» , Шевченківська спеціалізована ЗОШ-інтернат з поглибленим вивченням предметів гуманітарно-естетичного профілю Черкаської обласної ради.
3. Служіння суспільству, допомога людям похилого віку — проект «Твори добро», волонтерський загін «Серце Данко» Слобідко-Охрімовецької ЗОШ І—ІІ ст. Віньковецького району Хмельницької області.post_max
4. Служіння суспільству, допомога дітям — проект «Промінчики милосердя», Ковельська міська гімназія Волинської області.
5. Освітні проекти служіння — проект «Мобільний телефон — друг чи ворог?», Амвросіївська загальноосвітня школа І—ІІІ ст. №6 Амвросіївської районної ради Донецької області.
6. Здоровий спосіб життя — проект «Математика проти куріння», Комунальний заклад Есхарівська спеціалізована школа-інтернат «Козацький ліцей» Харківської обласної ради.
7. Мистецтво та культура як інструмент побудови миру — проект «Пам’ятаємо», Хмельницький палац творчості дітей та юнацтва, прес-клуб «Юний журналіст».
8. Екологічний проект — «Шкідлива звичка — смітити», Антрацитівська загальноосвітня школа І—ІІ ступенів №4 Антрацитівської міської ради Луганської області.
Кращі реалізовані волонтерські проекти служіння молоді суспільству ми надрукуємо для загального ознайомлення, щоб їх можна було реалізувати волонтерськими групами молоді в інших містах нашої країни. А для переможців нехай це буде стимулом ще більше трудитися для зміни нашого суспільства і будувати сильну, щасливу, процвітаючу країну, в якій люди живуть керуючись принципом життя заради інших.
Амвросіївська загальноосвітня школа І—ІІІ ступенів №6 Амвросіївської районної ради Донецької області.
Етапи та терміни реалізації проекту
І. Підготовчий етап
1. Створення ініціативної групи. Розподіл обов’язків. Створення мобільних робочих груп.
2. Визначення терміну здійснення проекту.
3. Поширення інформації серед учнівського та педагогічного колективів щодо здійснення проекту (через шкільну газету «ШОК» та шкільний парламент).
4. Вивчення, аналіз науково-популярної літератури і наукових даних клінічних досліджень (по групам «Науковці», «Лікарі», «Психологи», «Урядовці», «Соціологи»).
ІІ. Практична частина. Емпіричні дослідження
Реалізація проекту
1. Проведення соціологічного опитування серед учнів школи щодо визначення рівня користування мобільними телефонами.
2. Аналіз та узагальнення результатів опитування.
3. Проведення роз’яснювальної роботи серед друзів, однолітків, учнів школи, місцевої громади.
4. Проведення учнями 8-В класу позакласних заходів на тему «Мобільний телефон — друг чи ворог?», «Мобільні телефони: у чому їх шкідливий вплив та як його зменшити» серед учнів 1—9-х класів.
5. Проведення виставки малюнків (5—7-і кл.) та виставки плакатів на визначену тему.
6. Перегляд презентацій та відеороликів про використання мобільних телефонів.
7. Випуск тематично-інформаційного бюлетеню шкільної газети «ШОК», публікація матеріалів у районних ЗМІ («Луч-інформ», «Гольфстрім»).
8. Освітньо-пропагандистська програма для учнів 8—9-х класів «Зупинись. Подумай. Обмеж себе у мобільному зв’язку».
9. Розробка рекомендацій щодо використання мобільного телефону.
10. Вироблення правил мобільного етикету серед молоді.
11. Створення буклетів «Вплив мобільних телефонів на здоров’я людини».
ІІІ. Заключний етап
1. Засідання ініціативної групи по підведенню підсумків роботи над проектом, аналіз проведених заходів.
2. Визначення авторів кращих малюнків і плакатів.
3. Виготовлення тематичних буклетів, календарів, листівок.
4. Висвітлення реалізації проекту в інформаційному бюлетені шкільної газети «ШОК» та районних газетах «Луч-інформ», «Включайся».
5. Презентація та популяризація матеріалів дослідження.
6. Визначення результативності та перспективності проекту.
Аналіз, відгуки
Проект універсальний. Може бути використаний неодноразово з різними учасниками. У рамках проекту планується подальше проведення просвітницької роботи з профілактики негативних явищ у молодіжному середовищі та серед небайдужої спільноти. Співпраця з медичними та соціальними працівниками, бібліотекарями, психологами буде продовжуватися.
Можливо, незабаром на біг-бордах з’являться застереження: «Міністерство охорони здоров’я застерігає: мобільний може викликати захворювання на рак». Але поки такого немає, давайте користуватися телефонами без фанатизму та надавати перевагу живому спілкуванню. Адже так і цікавіше, і економніше.
Ми не ставимо крапку. Вважаємо, що наш проект молодіжної ініціативи щодо навчання безпечному користуванню мобільним зв’язком, спрямований на подолання проблем суспільства, має право на життя. Це наш маленький внесок у велику справу «Служіння заради миру».
Проект посів І місце під час обласного конкурсу учнівських проектів «ЮНИЙ PROJECT-MANAGER—2013». Маємо відгуки про проект у газетах «Луч-інформ», «Включайся» (чекаємо на нову публікацію у січні), подяку від адміністрації Успенської ЗОШ Амвросіївського району.
Проект підтримують у школах Амвросіївського району, Керчинській ЗОШ №23 АР Крим. Наші відеоролики популярні на Ютубі.
Проект на конкурс молодіжних волонтерських проектів «Служіння заради миру» поданий Амвросіївською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів №6 Амвросіївської районної ради Донецької області
Керівники: Тур Лариса Іванівна, вчитель історії Амвросіївської ЗОШ І—ІІІ ст. №6;
Лига Сергій Олександрович, вчитель фізичної культури Амвросіївської ЗОШ І—ІІІ ст. №6.