Гіпертонічна хвороба та її наслідки
В Україні на сьогоднішній день налічується 13 млн гіпертоніків. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), гіпертонія щорічно вбиває по всьому світу біля 17 млн людей, а до 2030 року ця цифра збільшиться ще на 7 млн. ВООЗ називає основні причини гіпертонії: відсутність фізичних навантажень, неправильне харчування, надлишкова вага, перевтома, стрес, куріння, підвищений рівень глюкози та жирів у крові
Що таке гіпертонія
Гіпертонічна хвороба — це хронічне захворювання, що характеризується постійним, а в початкових стадіях — періодичним підвищенням артеріального тиску.
Гіпертензія — підвищений внутрішньосудинний тиск рідини (крові, лімфи). Терміном «гіпертонія» називають підвищене напруження (тонус) м’язів. Але за традицією, саме цей термін часто застосовують, коли говорять про підвищений тиск крові.
Розрізняють первинну та вторинну артеріальну гіпертензію. Первинною називають підвищення кров’яного тиску при гіпертонічній хворобі, вторинною — підвищення артеріального тиску, яке не пов’язане з гіпертонічною хворобою та є одним із симптомів іншого захворювання: запалення нирок, ураження ниркових судин, розлади функції деяких залоз внутрішньої секреції тощо (вторинна або симптоматична, артеріальна гіпертензія). Вторинні артеріальні гіпертензії зустрічаються не так уже рідко та іноді потребують хірургічного лікування. Розпізнати первинний або вторинний характер артеріальної гіпертензії може тільки лікар за допомогою спеціальних методів обстеження.
На відміну від інших форм гіпертензії підвищення артеріального тиску при гіпертонічній хворобі не є наслідком іншої хвороби (нирок, деяких залоз внутрішньої секреції та інших органів). Саме тому лікар, що вперше виявив підвищений артеріальний тиск, особливо у молодих людей, звичайно проводить додаткове обстеження, щоби своєчасно виявити іншу, винну в гіпертензії хворобу, яка потребує іншого лікування.
Причина гіпертонічної хвороби розкрита ще не до кінця. Однак основні механізми, які реалізують захворювання, що приводять до стабільно високого артеріального тиску, добре відомі. Першим і ведучим серед них є нервовий механізм. Початкова його ланка — емоції, душевні тривоги, що супроводжуються й у здорових людей різними реакціями, в тому числі підвищенням артеріального тиску.
У людини, яка захворює гіпертонічною хворобою, у відповідь на малозначущу причину виникає глибока і (або) напружена емоційна реакція, а разом з нею й підвищений рівень артеріального тиску, що зберігається довше, ніж у здорової. Особливість такої реакції з боку апарату, який регулює артеріальний тиск, полягає також у тому, що по мірі її повторення повільно, але невпинно та на все більший строк закріпляється артеріальна гіпертензія — підвищений кров’яний тиск. Повторення (протягом місяців і років) життєвих ситуацій, які викликають артеріальну гіпертензію, призводить до поступового встановлення гіпертонічної хвороби.
Артеріальна гіпертонія є одним з найбільш розповсюджених захворювань і займає одне з перших місць серед причин скорочення тривалості життя. Іноді гіпертонія є симптомом захворювання нирок й інших недугів, але часто — це самостійне захворювання, викликане способом життя людини. Показники артеріального тиску такі: 120∕80 — норма в 20—40 років; 135∕90 — норма в 40—60 років; 140∕90 — гіпертонія в легкому ступені; 160∕110 — важка гіпертонія. Перше число — це систолічний артеріальний тиск, коли серце стискається та виштовхує кров в артерії. Друге число — діастолічний тиск в момент розслаблення серцевого м’язу.
Гіпертонія як результат розвитку цивілізації
Появі гіпертонії як окремого захворювання сприяв розвиток цивілізації. Справа в фізіології людини: на різні загрози, небезпеки наш організм відповідає підвищенням артеріального тиску, частішанням пульсу. Це було необхідно для перемоги в поєдинку або вдалої утечі. Адреналін, що при цьому виділяється, в «добрі старі часи» швидко згоряв при фізичному навантаженні, а артеріальний тиск повертався до норми.
У наші дні загрози не зникли, але стали іншими: безробіття або звільнення з роботи, борги, побутові негаразди, конфлікти з владою. Людина частіше за все переживає стрес при фізичній бездіяльності, тому артеріальний тиск стійко утримується на високому рівні.
Підступність хвороби в тому, що вона може протікати непомітно. Людину турбують періодичні головні болі, дратівливість, головокружіння, погіршується пам’ять, знижується працездатність. Відпочивши, вона на деякий час перестає відчувати ці симптоми, приймаючи їх за прояви звичайної втоми. З роками хвороба прогресує. Головні болі та головокружіння стають постійними. Можливо значне зниження пам’яті, інтелекту, фізична слабкість. А тривалий підвищений артеріальний тиск сприяє розвитку таких небезпечних захворювань як стенокардія, інфаркт міокарду та інсульт.
Основні механізми розвитку гіпертонічної хвороби
Невпинне прогресування гіпертонічної хвороби можна зупинити та навіть повернути назад сучасними лікувальними заходами. Підвищення артеріального тиску гуморальним (що стосується рідини) шляхом пов’язано з затримкою в організмі хлориду натрію (кухонної солі), виведення якого нирками (з сечею) дещо уповільнюється при гіпертонічній хворобі. Надлишок цієї солі в організмі викликає безпосередньо артеріальну гіпертензію, тоді як усунення такого надлишку знижує кров’яний тиск.
У підтримці гіпертензії приймає участь і ще один механізм — надлишкова посилена насосна робота серця при занадто великому об’ємі крові, що бере участь у кровообігу. Такий варіант кровообігу називається гіперкінетичним. Він грає основну роль у підвищенні артеріального тиску у більшості хворих на гіпертонічну хворобу. Мова іде про людей з помірною артеріальною гіпертензією, переважно систолічною. Таку форму гіпертонічної хвороби називають «м’якою» гіпертензією.
Знання основних механізмів розвитку гіпертонічної хвороби допомагає більш свідомо сприйняти поради лікаря відносно упорядкування режиму праці та відпочинку. Ці рекомендації базуються на тому, що для запобігання подальшого розвитку гіпертонічної хвороби необхідно знизити інтенсивність нервово-емоційного напруження, створити умови для розрядки «заряду» емоцій, що нібито накопичується в центральній нервовій системі.
Людський організм створений так, що розрядка нервового напруження відбувається найбільш природно тільки в процесі підвищеної фізичної активності. Тому розумна за темпом і тривалістю рухова активність, зокрема піші прогулянки, доступні види спорту, улюблені види фізичної праці, може і повинна щоденно слідувати за періодом емоційного напруження.
І, навпаки, так званий спокій, відпочинок за книгою, біля телевізору, в театрі та ігри, що потребують розумових зусиль, наприклад, шахи не завжди слугують природною розрядкою напруження центральної нервової системи. Вони мало придатні як захід профілактики гіпертензійних реакцій. Це відбувається тому, що гормони надниркової залози (адреналін і норадреналін), які підтримують емоційне напруження, за відсутності фізичної активності повільно піддаються обмінним процесам. Прагнучи допомогти такій розрядці, лікар вимушений іноді рекомендувати прийом препаратів, що заспокійливо діють на центральну нервову систему.
Профілактика та лікування гіпертонічної хвороби
Для профілактики та лікування гіпертонічної хвороби слід усувати причини її розвитку. Для цього необхідно дотримуватись наступних порад:
Тренуйте свій організм фізичними вправами. Вони дозволяють контролювати м’язовий і судинний тонус, тренують вегетативну систему, привчають судини до навантажень. Рекомендується не менш 4 рази у тиждень тривалістю до 30—40 хвилин на день займатися бігом на стадіонних доріжках, велоергометрах або просто зарядкою.
Тренування серцево-судинної системи — це біг, плавання або велосипед. Займайтеся дихальними вправами — це особливо важливо тоді, коли ви відчуваєте нервозність або знаходитесь в стані стресу. Регулярні фізичні вправи мають безумовні переваги: покращують кровообіг, зміцнюють легені та серце, а також допомагають подолати багато фізичних і ментальних розладів.
Вмійте відпочивати. Часто силу відпочинку та релаксації (розслаблення) люди недооцінюють. Адже відпочинок омолоджує тіло, розум і дух. Він важливий для фізичного та психічного здоров’я — знижує на 50% потребу нашого організму в кисні, зменшує серцеве навантаження на 30%, знижує підвищений кров’яний тиск, покращує короткочасну та довгочасну пам’ять. Робіть регулярні короткі перерви під час робочого дня. Скористайтеся наступною формулою для того, щоб припинити непокоїтися. Вона складається з двох принципів: не переживайте через дрібниці і пам’ятайте, що все в житті лише дрібниці.
Присвятіть один день у тижні суцільному відпочинку. Уникайте негативних емоцій, не зліться. Сучасна медицина також високо оцінює вплив сміху, гумору та позитивних емоцій на процес одужання. Існує навіть спеціальна наука — гелотологія, що вивчає сміх та його вплив на фізичне й психічне здоров’я людини. Секрет впливу сміху криється в тому, що він змушує наш мозок виробляти деякі гормоноподібні речовини, що називаються «ендорфінами». Сміх — сильнодіючі ліки, що допомагають зняти біль і зцілитися від багатьох хвороб. Сміх покращує дихання, є прекрасною вправою для легень і серця, робить масаж органів живота й сприяє роботі кишечника, стимулює імунну систему, знімає емоційне напруження. І насамкінець, саме в сміху під час стресу ми відчуваємо особливу потребу.
Правильно харчуйтесь. Істинне здоров’я не може існувати без повноцінного харчування. 70% продуктів повинні в основному складатися з води. Це — свіжі фрукти, овочі, пророщені бобові та зерна. Добре харчування неможливе без нормального травлення. Тому ретельно пережовуйте їжу, приймайте її тільки в стані спокою і не їжте в проміжках між основними прийомами їжі. Не переїдайте. Використовуйте, по можливості, органічні продукти. Вибирайте цільну, нерафіновану, натуральну їжу. Наприклад, вживайте хліб із пророщеної пшениці, цільного борошна (з необрушеного зерна), рослинну олію, зроблену сирим способом (за холодною технологією).
Зменшуйте частку жирів тваринного походження, збільшивши рослинні. Їжте рибу 3 рази на тиждень. Поліненасичені жирні кислоти, що містяться в рибі, нормалізують обмін жирів. Не захоплюйтесь солоним. Хлорид натрію (кухонна сіль) затримує в організмі воду — збільшується об’єм циркулюючої крові, підвищується тиск. Рекомендована норма для людей у віці від 17 до 50 років — 1,5 г солі в день, а після 50 років — до 1,3 г.
Намагайтеся не пити міцного чаю або кави. Кофеїн, який міститься в них, «навантажує» судини, до того ж він виводить із організму кальцій, який потрібен для нормальної роботи серця. Забезпечте свій організм достатньою кількістю калію. Цей мінерал необхідний для генерації і проведення серцевих імпульсів, допомагає організму виводити зайві солі і робить судини більш стійкими до дії гормонів, які їх звужують. Джерелом калію є банани, родзинки, курага, горіхи та шкірка картоплі. Корисний також і магній, який міститься в шпинаті та мигдалю. Магній зміцнює серце, запобігає утворенню тромбів і розширює артерії.
Нормалізуйте вагу свого тіла. У людей з надлишковою вагою ризик розвитку гіпертонії в 5 разів вищий в порівнянні з тими, чия вага нормальна. Людині з ожирінням доводиться постійно носити зайві десятки кілограмів ваги. Велике тіло потребує більше крові, щоби постачати надлишкову жирову клітчатку киснем. А судинна система залишається тієї ж потужності і працює з перевантаженням.
При підвищеній вазі дуже часто спостерігається ряд метаболічних порушень, які призводять до цукрового діабету, зміна ліпідних показників крові, непереносності глюкози. В окремих випадках — до порушення проникності судинної стінки, перш за все в дрібних судинах, особливо в нирках. Цікаве спостереження: якщо талія у жінок більше 85 см, а у чоловіків — більше 100 см, то є причини для занепокоєння, бо це симптоми небезпеки для тих, хто має ризик бути гіпертоніком — людиною з високим артеріальним тиском.
Відмовтеся від шкідливих звичок. Уникайте руйнівника клітин — алкоголю. Не куріть — це один із факторів ризику при гіпертонії. Нікотинові смоли руйнують внутрішнє вистилання судин — ендотелій, в результаті чого утворюються тромби. До того ж куріння призводить до порушення вироблення речовин, які забезпечують нормальну реакцію судинної стінки на зміну об’єму. Нормальна судина реагує розслабленням, якщо ви туди пустили більше крові. «Прокурені» ж судини не вміють швидко розслаблятися та звужуватися, й вся серцево-судинна система розбалансується.
Щодо лікування, то сучасна медицина володіє достатнім арсеналом засобів, за допомогою яких можна успішно лікувати людей, хворих на гіпертонічну хворобу. Постійне обмеження або виключення з їжі солоних страв — найважливіший із реальних і доступних хворому засобів протидії підвищенню артеріального тиску при гіпертонічній хворобі. За допомогою медичних препаратів можна збільшувати виведення нирками кухонної солі з сечею й тим самим сприяти зниженню рівня кров’яного тиску. Тому нерідко хворому на гіпертонічну хворобу призначають сечогінний препарат, який стимулює виведення хлориду натрію з сечею (навіть, якщо об’єм сечі, що виділяється при цьому, помітно не зростає).
Обмеження кухонної солі сприяє і попередженню (або усуненню) гіперкінетичного варіанту кровообігу, що породжує артеріальну гіпертензію. Справа в тому, що в організмі за затримкою натрієвої солі слідує як тінь і затримка води, що збільшує об’єм кровообігу. Є ще інша сторона цього питання, особливо суттєва для «м’якої» гіпертензії.
Достовірно відомо, що людині, яка розповніла, і страждає на гіпертонічну хворобу, іноді достатньо позбавитися від надлишкової ваги тіла, щоб артеріальний тиск нормалізувався без лікарських препаратів. Так відбувається тому, що із зникненням жирової тканини ліквідується через непотрібність розгалужена мережа дрібних та найдрібніших судин, які раніше існували та розвивалися в жировій тканині по мірі її росту. В цій додатковій судинній мережі течія крові необхідної інтенсивності могла підтримуватися лише за допомогою підвищення кров’яного тиску та відповідно посиленій роботі серця.
Таким чином, жирові відкладення обтяжують людину не тільки своєю масою, але й гіперкінетичним кровообігом, примушуючи серцевий м’яз працювати в умовах підвищеного тиску в системі кровоносних судин.
Отже, кожна людина може самостійно попередити розвиток гіпертонічної хвороби або перешкодити її становленню, не вдаючись до застосування ліків. Цей висновок надзвичайно важливий як для попередження гіпертонічної хвороби, так і для лікування «м’якої» її форми, що спостерігається приблизно у 70-80% хворих, які страждають на це захворювання.
На сьогодні визнано доцільним починати лікування хворого на гіпертонічну хворобу не з призначення ліків, а з конкретних рекомендацій щодо усунення шкідливих звичок, різких відхилень у режимі праці та відпочинку, в характері харчування тощо. Всі інші аспекти лікування гіпертонічної хвороби є цілком компетенцією лікаря і не допускають самодіяльності з боку хворого.
У зв’язку з цим важливо підкреслити, що лікування гіпертонічної хвороби — захворювання за своєю природою хронічного — неодмінно повинно бути постійним протягом ряду років. Допустимість інтервалів у прийомі ліків й їх тривалість установлює тільки лікар в залежності від перебігу гіпертонічної хвороби у хворого та реакції його організму на лікування, що проводиться. Треба також знати, що перерви в лікуванні без дозволу лікаря часто приводять до гіпертонічної кризи, тобто різкого загострення основних проявів хвороби та найбільш значного підвищення кров’яного тиску.
При різкому погіршенні самопочуття хворого на гіпертонічну хворобу необхідно викликати лікаря. Але до його прибуття слід прийняти положення напівсидячи в ліжку або в зручному кріслі, зігріти стопи та гомілки за допомогою укутування, грілки, гарячої ванни для ніг, гірчичників на гомілки, а також позачергову дозу того препарату, який систематично приймає хворий за призначенням лікаря. Від їжі необхідно утриматися. При інтенсивному головному болю можна прийняти внутрішньо 1 таблетку сечогінного препарату, якщо він призначався лікарем і вже застосовувався для лікування гіпертонічної хвороби.
Найважливіша задача лікування при гіпертонічній хворобі — підтримувати артеріальний тиск на сприятливому для хворого рівні, обмежуючи, по можливості, його коливання в бік як підвищення, так і різкого зниження. Надмірне зниження тиску не бажано і небезпечно для хворого, тому що може порушити кровопостачання головного мозку, серцевого м’яза, нирок. Саме тому безконтрольне застосування препаратів, що знижують тиск, багато з яких діють інтенсивно та швидко, абсолютно недопустиме. Оптимальним є постійне лікування з безперервним або переривчастим (за призначенням лікаря!) прийомом лікарських препаратів у підтримуючих дозах, а також обов’язкове дотримання рекомендацій, що стосуються харчування, режиму навантажень і відпочинку тощо.
Цифри, факти, висновки
Статистика свідчить, що кожний третій українець хворий на гіпертонічну хворобу. Вона є причиною інсультів, інфарктів, які нерідко призводять до невиправних наслідків. У кожному другому випадку смерті винна саме гіпертонія. Якщо її вчасно діагностувати та лікувати, таких сумних наслідків можна уникнути.
Якщо у вас головний біль у потилиці та скронях, порушення сну, підвищений артеріальний тиск, запаморочення та втрата свідомості — це ознаки гіпертонії. Не зволікайте — зверніться до лікаря і почніть лікування!
Але найкращим лікуванням гіпертонічної хвороби є її профілактика.
Для попередження небезпечних наслідків гіпертонії запропонуйте людині:
— посміхнутися — але вона не зможе цього зробити;
— вимовити речення — але вона не зможе цього зробити;
— підняти руки вгору — але вона не зможе цього зробити (або зможе тільки частково);
— висунути язик, а він виявиться викривленим або повернутим — то все це повинно вас насторожити. В такої людини може бути інсульт. У цьому випадку треба негайно зателефонувати до «швидкої» за номером 103.
Станіслав Смірін