Якщо ви новачок у туризмі
Коли до настання літа залишається всього один місяць, це означає, що літній туристський сезон, як кажуть, не за горами. Це, перш за все, сигнал до дії всім туристам - прихильникам активного відпочинку на природі – готуватися, в тому числі новачкам, до короткої чи довгої, але захоплюючої та корисної для здоров’я пішої подорожі. Якщо ви новачок у туризмі та збираєтесь у недалеку мандрівку, то сподіваємося, що наші поради стануть вам якраз при нагоді, щоби хоча допомогти зробити в цьому перші кроки. Приміром, як спорядитися в похід, щоби не нести з собою нічого зайвого, як рухатися в дорозі, розбивати бівуак, розпалювати вогнище, а в разі нещасного випадку, що може погрожувати здоров’ю чи життю людини, надати першу допомогу постраждалому. При всьому цьому необхідно пам’ятати кожному туристу про свій громадський обов’язок перед природою, шанувати та зберігати її, не порушуючи законів екології.
Як спорядитися в похід. Особисте спорядження
Отже, в піший похід доцільно брати дві пари нижньої білизни, спортивний(тренувальний) костюм, сорочку з тонкої щільної тканини з довгими рукавами, міцний костюм із водозахисної тканини для захисту одягу від вітру та дощу, один-два светри, на випадок холодної погоди - теплу куртку з капюшоном, поліетиленову плівку, щоб прикривати рюкзак під час дощу. Не слід забувати про такі дрібні, але необхідні речі, як в’язана шапочка або берет, або панамка чи бейсболка, або косинка «бандана»; для ніг – 3-4 пари шкарпеток (2 пари вовняних). Також обов’язково треба взяти ложку, кружку, миску, ніж, туалетні приналежності, запальничку та сірники в герметичній упаковці. Для ночівлі – спальний мішок (можна ще надувний матрац, якщо загальна вага вантажу не занадто велика) .
Зручна укладка рюкзака
Зручна укладка рюкзака дуже важлива в піших переходах. Правильно укладений рюкзак повинен прилягати до спини угнутою в середину стороною. До спини слід розташовувати м’які речі. А важкі речі (консерви, крупи) поміщаються на дні рюкзака. Спальний мішок та килимок (каремат) кріпляться до рюкзака зовні. Аптечку, ремонтний набір (голки, нитки, шило, проволока тощо) та інші необхідні предмети повсякденного побуту розкладають у кишенях рюкзака. Під клапаном корисно тримати шматок поліетилену, щоб у випадку дощу прикрити рюкзак. Прилаштуйте до рюкзака міцний шнур зі сталевими гачками достатньо великого розміру. Тоді на привалі його можна буде підвісити на чомусь і зберегти сухим.
Всі речі повинні бути добре та надійно упаковані. Одяг (крім куртки) помістити в окремий мішок із щільної тканини. Зверху під клапан рюкзака укладіть куртку, щоби вона знаходилася завжди «під рукою». Сипучі продукти завжди тримайте в щільних мішечках з поліетилену (або в поліетиленових пляшках 1-1,5 л). Розміщені в таких же мішечках сіль, цукор, сірники (основний запас) або запальничку покладіть в окремий поліетиленовий мішечок. В кишенях куртки необхідно мати аварійний запас сірників, додаткові запальнички в герметичній упаковці. Краще за все придбати для вітряної та дощової погоди спеціальні «вітрові» сірники в герметичній упаковці.
Особисте спорядження
Взуття – найбільш важливий елемент особистого спорядження туриста – повинно відповідати характеру маршруту та забезпечувати безпечність і цілісність ніг. При піших переходах по твердому ґрунті взуття повинно бути на жорсткій підошві з м’яким верхом, наприклад, кросівки, бажано темного (захисного) кольору. В усіх випадках воно повинно бути вільним, добре сидіти на нозі, вдягненій у 1-2 вовняні шкарпетки. Коли ваше шкіряне взуття трохи замале та відчутно тисне на ногу, то треба посадити його по нозі, трохи розмочивши водою щільно надягнені (можливо, на декілька шкарпеток) черевики та висушивши їх на ногах при ходьбі. Іноді таку операцію слід повторити. При подорожі в умовах постійної сирості (дощі, болотяний ґрунт і т.д.), а також при подоланні водних перешкод (струмки, неглибокі річки тощо) можуть знадобитися гумові чоботи з повстяною устілкою. В таборі більш зручними будуть кросівки або кеди , особливо, якщо безпосередньо перед тим основним взуттям були гумові чоботи чи шкіряні черевики.
Що робити з промоченим взуттям?
Промочене взуття (крім кед) не можна сушити біля сильного вогнища: від перегріву шкіра зсихається та тріскається. Краще набити сире взуття на ніч водопоглинаючою м’якою речовиною (суха трава, мох і т.д.). Припустимо надягати сирі черевики на сухі шкарпетки. Повстяні устілки (обов’язкові для похідного взуття) на ніч виймайте та укладайте в спальний мішок. Залиті водою гумові чоботи важко висушити навіть в хорошу погоду. Один із способів сушки – відвернути халяви і направити розтруби чобіт у бік сонця. Ефективно також сушити сирі чоботи на ногах, одягнутих в сухі шкарпетки.
Список рекомендованого групового спорядження
1. Намети (з пологом) за числом учасників походу.
2. Сокири середні (1 на 5 осіб). Закрити лезо сокири спеціальним чохлом із шматка гумового шлангу.
3. Казани металеві ( із розрахунку 1-1,5 л ємності на 1 людину).
4. Гаки та сталевий тросик для підвіски відер, розливна ложка, при необхідності – металева дека для випікання коржів та смаження риби.
5. Компас (2-3 на групу).
6. Ліхтарики електричні (1 на 5 осіб). Заблокуйте кнопку від самовільного включення в рюкзаку.
7. Карти, схеми, маршрутний лист, поштовий папір, конверти, ручки.
8. Ремонтний набір ( голки, нитки,шило,проволока,пасатижі тощо). Рукавиці для роботи біля вогнища (1 пара на групу).
9. Риболовні приладдя.
Норми харчування для літньої пішої подорожі
Рекомендована вага продуктів для добової порції на одну людину:
- Хліб – 500г, можливо замінити на сухарі (250г) та борошном для млинців.
- Крупи (пшоняна, вівсяна, манна та ін.) – всього 200-250г. Замість частини крупи можна взяти картоплю (1кг замість 250г).
- Макаронні вироби (локшина, ріжки) – 50г.
- Сало свиняче (шпик) – 30г.
- Масло топлене – 20г.
- Масло вершкове (для коротких походів) – 20г.
- М’ясо (свіже - можна придбати в дорозі або замінити консервами) – 100г.
- Ковбаса (копчена) – 50г.
- Яйця (можна придбати в дорозі) або яєчний порошок – 50г.
- Молоко (свіже – можна придбати в дорозі) або сухе, порошкове – 200г. Цукор – 150г.
- Сіль, перець, лавровий лист, чай та ін. – 30г.
Як рухатися в дорозі
Перед тим, як рухатися в дорогу, треба визначити напрям руху за допомогою компасу. Хоча визначити сторони світу можна навіть і при його відсутності. Оскільки сонце зміщується за годину на 15 градусів, то можна, маючи годинник достатньо точно визначити за ним сторони світу в будь-який час дня. Вночі напрямок на північ вказує Полярна Зірка (остання зірка в ручці ковша Малої Ведмедиці). Цю зірку легко знайти на продовженні лінії, що з’єднує дві крайні зірки ковша Великої Ведмедиці на відстані, що дорівнює приблизно 5-ти відстаням між цими зірками. Квартальні просіки в лісі частіше за все йдуть із півночі на південь та зі сходу на захід. Напрямок на північ визначається просікою, що розділяє квадрати з найменшими номерами.
Вибір місця для табору та його організація
При виборі місця для табору необхідно враховувати: а) його безпеку – можливі раптовий підйом води в ріках або сухих руслах і затоплення низин, зсуви крутих схилів, каменепади, лавини, удари блискавки та високі дерева; б) забезпеченість дровами та водою – потреба в них визначається терміном стоянки та погодою; в) комфорт існування – відсутність або невелика кількість комарів (відкрите місце), захищеність від вітру та негоди, сухість місця, відносно безпечне розташування вогнища та наметів, облаштування кухні, вид табору – час осяяння наметів сонцем, вид з наметів, з боку вогнища.
Прийшовши на місце привалу, приділіть 5-10 хвилин для короткого відпочинку та перевдягання. Потім відразу же приступайте до організації табору. Спочатку декілька чоловік розчищають місце для наметів, більшість групи споряджається на збирання дров. Чергові підготовлюють місце для вогнища та приносять воду. Після того, як більша частина дров, що необхідні, зібрана та загальне розташування табору визначилося, чергові розводять вогнище. Частина групи, що звільнилася від збирання дров, встановлює намети чи допомагає черговим по кухні.
Після закінчення робіт щодо організації табору настає вільний час для відпочинку(крім чергових).
Як розпалювати вогнище
Для розпалювання вогню в залежності від погоди та наявності дров, треба запастися паливом на 1-4 години горіння. Чим гірше якість дров, тим ретельніше готуйте матеріал для розпалення. Якщо ґрунт мокрий, покладіть на нього настил із дровин або великих гілок, можна вологих, щоби вуглини не провалювалися. Матеріал для розпалювання (береста, тонкі стружки сухого хвойного дерева, тонкі сухі гілки з-під крони ялини, смоляні тріски або шматки кори) складайте «куренем» (халабудою) або «колодязем» (поступово збільшуючи товщину трісок), тим щільніше, чим холодніше та мокріше погода. Слідкуйте, щоби забезпечувався піддув повітря, в разі дощу спорудіть прикриття.
Уміння знаходити чисту питну воду
Уміння знаходити чисту питну воду – необхідна навичка мандрівників. Дуже добра вода з джерела, що б’є на схилі берега річки або водойми. Інтенсивне кип’ятіння – найбільш радикальний засіб очистки ставкової та болотної води від шкідливих бактерій. Якщо закип’ятити воду не має можливості (або немає часу), можна частково обеззаразити її декількома краплинами йоду або марганцівки (вода майже зовсім не має бути забарвленою).
Набираючи воду із заболоченого ставка, не слід одразу її зачерпувати. Набагато краще викопати поряд із ставком ямку та почекати декілька хвилин, поки вона заповниться більш чистою водою, профільтрованою через ґрунт.
Гігієна ніг у дальніх піших переходах
Постійно слідкуйте за станом ніг, щоби вчасно попередити потертості. При перших ознаках потертості усуньте причину (складки на шкарпетках та ін.) та захистіть потерте місце м’яким тампоном – ватою, марлею, шматком тканини так, щоби не турбувати його. Можна закріпити тампон лейкопластиром, але тільки, якщо на шкірі не утворилася ранка. В останньому випадку обробіть ранку антисептиком та забинтуйте або заліпіть бактерицидним лейкопластиром.
Часте миття ніг, сухі чисті шкарпетки, зручне просторе взуття з нещільною шнурівкою – найкращі профілактичні заходи від потертості.
Допомога при нещасних випадках
Сонячний і тепловий удар супроводжуються почастішанням пульсу та дихання, почервонінням шкіри, втратою свідомості. Зніміть із потерпілого вантаж, покладіть його в тінь, обмахуйте та поливайте водою голову. Прикладіть до ніг пляшку з гарячою водою або каміння округлої форми, що нагріте на вогнищі
Опіки шкіри (сонячні або від вогню) обробіть 5% розчином марганцівки, від чого на рані утворюється захисна корка. В ускладнених випадках накладіть стерильну пов’язку.
При укусі змії треба швидко вичавити з ранки (не натискуючи дуже сильно) краплинки крові. Промивайте ранку спиртом, одеколоном, кип’яченою водою чи розчином марганцівки. Відсмоктувати кров ротом ( з частим спльовуванням) допустимо тільки при повній цілісності слизових оболонок рота. Слід більше пити рідини: молоко, чай, каву, воду. При укусі в руку чи в ногу ураженій кінцівці необхідно забезпечити спокій. Руку підвішують в зігнутому положенні до грудей. Ногу можна прибинтувати до шини, як це роблять при переломах. Необхідно слідкувати за тим, щоби по мірі розвитку набряку пов’язка не врізалася в тіло. Приймати алкогольні напої абсолютно неприпустимо. В тяжких випадках слід звернутися до лікаря.
При переломах (відкритих і закритих) виключити можливість руху поламаною кінцівкою, наклавши шину. Транспортуйте постраждалого до лікарні.
При розтягах та сильних забиттях – туге бинтування, холод на ушкоджену частину (в подальшому через добу – тепло). В тяжких випадках хворого необхідно доставити до лікаря.
Вивих кінцівки характеризують зміни конфігурації суглобу, сильні болі при незначному русі. Кінцівку зафіксуйте в стані найменшої болючості та доставте постраждалого до лікаря. Неприпустимо вправляти вивих самостійно. Для перенесення постраждалого можна виготовити ноші, вставивши жердини в рукави одягу.
Краї відкритої рани (по її периметру) обробіть розчином марганцівки чи йодом та забинтуйте асептичним матеріалом (стерильний бинт, пакет першої допомоги). При відсутності стерильного матеріалу чистий шматок тканини проведіть над відкритим полум’ям декілька разів, потім нанесіть йод на те місце пов’язки, яке буде прилягати до рани.
При сильній кровотечі накладіть джгут із підручних матеріалів. Затягуйте джгут до зупинки кровотечі, через кожні 20-30 хвилин розслабляйте його на кілька секунд, щоби стекла кров та затягуйте знову. Всього тримати джгут затягнутим не більше 1,5 години. Поранену кінцівку тримайте трохи піднятою.
При тяжкому харчовому отруєнні (сильні болі в животі, блювота, понос) слід промити шлунок. Для цього давайте постраждалому пити слабкий теплий розчин марганцівки чи харчової соди. Пити його треба кружками до тих пір, поки не буде викликана блювота. Для цього знадобиться до 5-6л розчину. Після опорожнення шлунку забезпечте спокій, зігрівання тіла (грілка до кінцівок). Продовжуйте давати багато пити рідини постраждалому (наприклад, міцний чай). Якщо стан хворого не поліпшиться, зверніться до лікаря.
Примірний склад аптечки
Рекомендується примірний склад аптечки на групу з 8-ми осіб:
- Йод * для обробки ран.
- Нашатирний спирт* – давати нюхати при втраті свідомості.
- Засіб від жару.
- Засіб від головного болю*. Фталазол* (при шлункових розладах).
- Марганцівка* – 10-20 г, для обеззараження води, обробки ран при опіках, для приймання при отруєннях.
- Спирт – 100 г, бинти широкі і вузькі –10 штук, вата* – 200 г, джгут гумовий – 1, термометр – 1.
Ліки, що відмічені зірочкою (*) у відповідно зменшеній дозі складають обов’язкову в поході особисту аптечку, яку зручно носити в маленькій коробочці в кишені. При необхідності в цей перелік включають індивідуальні ліки та валідол.
Що необхідно обов’язково знати справжньому туристу
Якщо плануєте довгу стоянку великої групи, прийміть заходи щодо охорони табору від псування та забруднення. Туалет розташовуйте в стороні від табору та нижче місця забору питної води. Згортаючи табір, необхідно ретельно прибрати територію стоянки. Горюче сміття та відходи спаліть у вогнищі. Банки та пляшки заберіть із собою, місця для туалетів зарийте. Неспалені дрова прислоніть до стовбурів дерев, бо на землі вони швидко згниють.
Бережливе ставлення до природи – обов’язок кожного справжнього туриста!