Skip to main content
Що потрібно знати, вибираючи рюкзак

Що потрібно знати, вибираючи рюкзак

Багато людей, які вирощують городину, мають сад, перевозять урожай за допомогою рюкзаків. Взагалі рюкзаки мають широке застосування.

Рюкзак — мішок з тканини, що переноситься на спині та має дві лямки для кріплення на плечах, але можуть бути і вийнятки. Легкі рюкзаки інколи можуть носитись лише на одному плечі.

Рюкзакам часто віддають перевагу перед сумками для перенесення важких багажів. Рюкзаки понад 10 кг зазвичай розвантажують плечі (приблизно 90% ваги) поясом на животі, а наплечні лямки використовуються для стабілізації положення рюкзака.

Слово рюкзак походить від нім. Rücken — спина, та нім. Sack — мішок, сумка. В Сполучених Штатах поширена назва англ. knapsack, а у Великій Британії — англ. rucksack. Назва подібна до слова «рюкзак». В українській використовується слово «рюкзак».

Рюкзаки бувають різні — від маленьких рюкзачків для дітей або модних аксесуарів для модниць до великих походних рюкзаків, в яких можна перенести байдарку до початку маршруту.

В залежності від призначення рюкзака, його модифікації або конструкції їх поділяють на дві категорії. Классифікувати рюкзаки можна за будовою і за призначенням.

Будова рюкзаку
1. Без каркасу
2. Із зовнішнім каркасом
3. З інтегрованим каркасом
4. Звичайні або сучасні рюкзаки
5. Багажні велорюкзаки

Рюкзаки бувають: без каркасу (мякі), із зовнішнім та внутрішнім каркасом (станкові). Каркас (рама) призначений для підтримки форми рюкзака та кращого розподілу ваги вантажу на тіло (зазвичай, переносячи більшу частину ваги на талію та стегна), аби вантаж не перевантажував плечі, не обмежував рухи та не завдавав пошкоджень надмірним навантаженням на лямки та ремінці.

Без каркасу
Їх можна купити в будь-якому магазині. Вони досить популярні і дуже дешеві. Підвіска таких рюкзаків повністю пришита до мішка. Найпростіша схема рюкзака складається з торбини, прикріпленої до наплічних ремінців. Ці рюкзаки використовуються для простого перенесення предметів та мають різну місткість. Така річ в поході непотрібна, незручна й непрактична, хоч і є найбільш легкими рюкзаками. Найпростіші туристичні рюкзаки, особливо ті, що призначені для одноденних подорожей та альпінізму, можуть бути без каркасу.

Із зовнішнім каркасом (станкові)
У рюкзаках з каркасом використовується зовнішній каркас (рама), прикріплений до спинки рюкзака, який підтримує сам рюкзак та прикріплені предмети. Зовнішні каркаси зазвичай використовуються для перенесення важких вантажів (понад 20 кг), підтримуючи та захищаючи людину.

З інтегрованим каркасом
Інтегрований каркас (внутрішній каркас) є порівняно новою схемою рюкзаків. Винайдено було його в 1967 році Ґреґом Лове. Такий рюкзак має великий відділ, до якого кріпиться інтегрований каркас. Він складається з пластмасових або металевих стержнів, адаптованих до анатомічних особливостей спини та мають додаткові прутці й стрічки для розподілу ваги і стабілізації структури. Анатомічні — це напівтверді рюкзаки, мають в спинній частині щільні елементи з рейок, спресованої піни або вкрай легких сплавів, що робить їх більш зручними для транспортування. Вони тримають свою форму, майже не піддаючись деформації при укладанні, що дозволяє легше переносити їх. Коштують трохи дорожче, ніж м’які, і важать приблизно на 700 г більше за рахунок ущільнення спинки рюкзака. Моделі рюкзаків з інтегрованим каркасом в основному витіснили моделі із зовнішнім каркасом для багатьох застосувань.

Звичайні або сучасні рюкзаки
Звичайні або сучасні рюкзаки, розмірами від 5 до 140 літрів — зшиті з синтетичних тканин довгасті мішки, забезпечені підвісною системою. Підвісна система складається з лямок, поясного ременя і «спини». Лямки і поясний ремінь, як правило, досить широкі, м’які і пружні. «Спина» рюкзака — частина, звернена до спини людини, також робиться м’якою і пружною. У «спину» вставляються армуючі елементи з легких міцних матеріалів, наприклад, дюр­алюмінію або титану, що переносять частину ваги з плечей на пояс. Така підвісна система забезпечує більш комфортне носіння рюкзака в порівнянні з безкаркасними рюкзаками. Через особливості форми такі рюкзаки часто називають «анатомічними».

До сучасних анатомічних рюкзаків також відносяться і велорюкзаки. Їх особливості:
1. Невеликий об’єм — від 5 до 35 л. Тривале перевезення великого вантажу на спині неприємне і шкідливе для хребта, що викликано специфічною позою велосипедиста.
2. Яскраве розфарбування, наявність світловідбивачів та кріплення для маячка.
3. Характерна форма звужується догори. Завдяки цьому, знижується аеро­динамічний опір і ймовірність зачепитися рюкзаком за звисаючі над дорогою гілки.
4. Наявність водонепроникного дощового чохла.
5. Зовнішні кріплення для шолома.
6. Наявність, як мінімум, підготовки для питної системи (Camel Back, гідропак).

Багажні велорюкзаки
Окремо від заплічних рюкзаків стоять багажні велорюкзаки типу «штани». Фактично, це різновид сумок на багажник, оптимізований для перевезення об’ємних вантажів на велику відстань. Є два різновиди — монооб’ємні та трьохсекційні. Перевага останніх — у можливості варіювання об’єму. Але в серйозних походах використовуються лише монооб’ємні рюкзаки. Такі рюкзаки мають об’єм від 45 до 90 літрів, а також велику кількість зовнішніх кишень, в тому числі для пляшок з водою, карти, сокири тощо. З особливостей можна відзначити — знімні лямки для перенесення рюкзака на плечах, яскраве розфарбування зі світловідбивачами та кріплення для маячків.

Призначення рюкзака
За призначенням рюкзаки можна розді­лити на кілька видів: міські, скі-туровські (лижні, сноубордівські), штурмові, велорюкзаки, роликові, анатомічні, експедиційні, спеціальні, станкові, трекінгові.

Види рюкзаків
1. Міські
Об’єм — 35 літрів. Вони невеликі за розміром, використовуються в межах міста в повсякденному житті, в побуті або ж для нетривалих поїздок.
Мабуть, найпоширеніший вид рюкзаків. Що стосується вимог, то перше місце займає зовнішній вигляд рюкзака. Бо його вмістом, швидше за все, будуть книжки, журнали і документи формату А4. Розмір і форма оптимізовані саме для такого вантажу. Обов’язкова ручка зверху для переноски, потайні кармани для ключів, грошей і документів, мобілки.

2. Скі-туровські (лижні і сноубордівські) рюкзаки
Скі-туровські рюкзаки мають вузкоспеціалізований характер і призначені для одно-, дводенних прогулянок на лижах, занять гірськими лижами і сноубордом. В залежності від призначення вони можуть мати різні види кріплення на зовнішній стороні рюкзака. Обєм 20—40 л, є кишені для лижних палок, можуть мати відділення для питної системи (пластикову ємність з трубкою і мундштуком), кишені для речей, ключів і т. д. Як і всі рюкзаки, вони з анатомічною підвісною системою, мають поясні і плечові ремні.

3. Штурмові
Об’ємом до 65 літрів. Створені для подолання складних маршрутів: болдерінг, сходження, льодолазання, скелелазання та інші. Відмінність їх полягає в тому, що вони розроблені спеціально для тих випадків, коли з собою береться мінімальний об’єм речей.
Штурмові рюкзаки мають схожі на скі-туровскі властивості і розміри. Вони використовуються для штурму вершин і найважчих ділянок маршруту, де немає потреби і можливості переносити весь запас спорядження і продуктів. Лямки і пояс можуть бути жорсткі і без вентиляції, бо рюкзак одягається на пуховик. Він повинен мало важити і мати кріплення для скельного і льодового спорядження.

4. Велорюкзаки
Велорюкзаків є два види. Одні схожі на скі-туровські або навіть міські. Ці рюкзаки мають невеликий об’єм (20—40 л), у них багато кишень для речей, ключів, документів і т. д. Багато моделей мають відділ для питної системи і спеціальне еластичне кріплення або кишеню для велошолома. Інший вид велорюкзаків — «штани» — закріплюється на багажнику велосипеда. Як правило, вони мають три секції. Одна кріпиться ліворуч від колеса, друга — праворуч, а третья зверху. Іноді секції відстібаються одна від одної, а іноді становлять собою один великий мішок специфічної форми, тому і називають його «штанами». У всіх велорюкзаків обов’язкова присутність нашивок із тканини зі світловідбивним покриттям, а іноді червоного «габаритного» ліхтарика.

5. Роликові рюкзаки
Призначені для любителів роликових ковзанів. Головний критерій — можливість переносити роликові ковзани. Бажано всередині, але можна і на спеціальній зовнішній подвісці. Зважаючи, що ролики — це міська розвага, то роликові рюкзаки мають функції міських. Катання на роликах дає фізичні навантаження, тому вони схожі з велорюкзаками в підвісній системі.

6. Анатомічні рюкзаки
Анатомічним називають м’який рюкзак, бік якого, що кладеться на спину, повторює форму тіла. Для цього вшиваються вставки із пінополіуретану. В сучасних моделях застосовуються вставки із твердого пластику, із металу — латами. Якщо каркас не дуже жорсткий, то, щоб рюкзак тримав форму і не теліпався, він повинен бути щільно упакованим. Тому обєм рюкзака необхідно регулювати за допомогою бічних стяжок і «плаваючого» верхнього клапана.
Як походні рюкзаки, так і станкові, анатомічні, можна підігнати на людей, різних за зростом.

7. Експедиційні
Об’єм — від 65 літрів. Дуже місткі, в зібраному вигляді громіздкі. Призначені для довготривалих, багатоденних походів, експедицій, дозволяють переносити з собою велику кількість вантажу різного спрямування і призначення. Рюкзаки цього виду можуть бути станкові або анатомичні. Прикладом використання такого рюкзака може бути водний похід на розбірних суднах, закид до базового табору альпіністів чи спелеологів.

8. Спеціальні
Це стосується всіх видів баулів, мішків, чохлів для велосипедистів, спортсменів і т. д. Використовуються для перенесення дітей. Бувають в залежності від тканини для їх пошиття непромокаючими, з ПВХ-покриттям. Вирізняються незвичайною формою, з використанням альпіністської техніки та інше. Наприклад, рюкзаки-«штани», які кріпляться на багажнику велосипеда, відрізняються легкістю і малим об’ємом.

9. Станкові
Рюкзаки, каркас яких складається з легкого металу або пластику з кріпленням для підвіски і мішка (навантажувальної камери) для вантажу. На їх раму замість мішка можна прикріпити будь-який інший вантаж. У даний час вони стали найменш використовуваними.
Станок — це велика рама із алюмінію, тонкостінних труб із нержавіючої сталі або композитних матеріалів (наприклад, вуглепластика). Станкові рюкзаки звичайно призначені для експедицій, там, де необхідна жорстка конструкція для переносу великих вантажів. Особливою популярністю станки користуються у спелеологів.
На жаль, якісні станки виробляються на Заході, і в нашу країну не постачаються. В Україні це або рама, що ламається ще в поїзді, або важка конструкція, схожа на «господарські сумки-візочки».

10. Трекінгові рюкзаки
Для більшості походів потрібні рюкзаки великого об’єму. Вони бувають об'ємом 60—80 л. На Заході, а зараз і в нас, їх називають трекінговими. Вони мають широке застосування — недовготривалі походи, коли вага і об’єм їжі і спорядження великі. Тобто для більшості походів: для піших, гірських, лижних, а також просто для походів вихідного дня з однією — двома ночівлями. Трекінгові рюкзаки мають анатомічну конструкцію. Особливістю трекінгового рюкзака є наявність зовнішніх кріплень для мотузок, скельних і льодових інструментів, а також для зовнішньої подвіски палатки і ковдри.

Матеріали
Важливим критерієм при виборі рюкзака є матеріали, з яких, власне, він і виготовлений. Наразі практично всі рюкзаки шиються з синтетичних тканин, виготовлених з волокон двох типів — капрон (він же нейлон) і лавсан (він же поліестер). Тканина Cordura з кевларовою ниткою — застосовується для виготовлення спортивних рюкзаків в усьому світі. Існує кілька різновидів тканини Cordura: Cordura 600, 700 і т. д. більш легкі і м’які і Cordura 1000 — більш жорстка і зносостійка. Саме її найчастіше ставлять на дно рюкзака. Всі види Cordura можуть мати водозахисне покриття, але не є абсолютно водонепроникними матеріалами. Також поширеним матеріалом є Oxford. Відмінність — Oxford м’якший та легший, ніж Cordura, проте останній дозволяє зберігати форму за неповного наповнення або взагалі без наповнення, а також міцніший та довше не промокає.

Дно рюкзака повинно мати додаткове підсилення.

Фурнітура та карабіни можуть бути як металевими, що витримують великі навантаження, але збільшують вагу рюкзака, так і пластиковими. Пластикові вироби краще використовувати від відомих виробників: є сподівання, що така фурнітура надійніша.

Який рюкзак взяти в похід
Рюкзаки для походів — експедиційні і трекінгові. Що стосується конструкції, то в похід можна взяти станковий або анатомічний рюкзак, які мають надійну пластину, оберігаючу хребет від травм під час невдалого падіння.