Як вирощувати овочі дома на підвіконні
Чи потрібен міні-город у домі? Не обов’язково. А якщо бажаєте — то для морального і матеріального благополуччя. Уявіть, живуть на вікні часник, цибулька, огірочки, помідори, перець, лимон, а ти дивишся на ці живі рослинки — і вони душу зігрівають, радують, стреси знімають і шлунку корисні, а це життя, здоров’я.
Як створити міні-город? Беремо фанеру завтовшки 5—10 мм, завширшки 20 см і завдовжки, як підвіконня. Підсовуємо її під раму. Підвіконня стало широким. Або беремо 2 табуретки, кладемо на них дошку завширшки 20 см і ставимо біля вікна поряд з батареєю. Верхня частина ємкості повинна бути на рівні підвіконня.
А можна купити готові ємкості. В залежності від кількості грошей в гаманці. Головне, щоб вони були з отворами в дні і вміщали від 5 до 10 л. Насипаємо землю, саджаємо туди 15 зубків часнику, десять цибулин без цибулиння, ледь приткнувши в грунт, або зернинку огірка (перцю, помідора), і процес пішов. Спостерігай і радій.
Полив — 200 мл води на тиждень. Можна в центрі «городу» на глибині 10 см вставити пластмасову пляшечку без пробки вниз отвором, а дно обрізати і налити води — буде самополив, вистачить його на тиждень. Бажано удобрити грунт склянкою попелу або підсипати його періодично в пляшечку з водою. Підживлювати можна розчином «Ідеал». Люди кажуть: якщо посіяти в алюмінієві каструлі, то урожай буде на 30% вищий.
Часник саджають 1—10 жовтня, на глибину 8 см, насіння огірків, помідорів, перцю — 1 березня, на глибину 2 см, салата і пекінської капусти — 1 квітня на глибину 1,5 см. Через місяць підсаджують часник, цибульку, огірок, помідори (в залежності від вживання). Висаджуючи часник на зиму на вікні можна захиститися від грипу. Усі сорти овочів повинні бути ранньостиглими, з коротким строком дозрівання, і детермінантні, тобто низькорослі.
Є кілька особливостей вирощування на підвіконні: якщо температура повітря у квартирі +23°C, то біля скла тільки +17°C. І вона мінімальна для росту овочів. А якщо +18°C, то на підвіконні +12°C, у таких умовах росту не буде і коріння згниє. Тому від вікна закривайте кіпою газет, журналів або плівкою. Коли в квартирі вологість повітря 40—50%, зробіть піддони і наливайте воду, бо рослинки насичуються вологою не тільки через коріння, але й через листя. Якщо листочки скручуються, значить, рослині не вистачає вологи. Щоб наситити землю киснем, раз на тиждень розпушують виделкою.
При вирощуванні помідорів в період цвітіння рукою постукувати по стеблині — для самозапилення. Для запилення огірків, перенесіть пензликом пилок з «тата» на «маму». Стеблини огірків вирощують горизонтально, а верхівку, як тільки зацвітуть, відщипніть. Часник не чіпайте — як росте, так і росте.
Взагалі вирощувати овочі в квартирі можна не 4—5 місяців, як на городі, а цілий рік. Квартира — це 100-відсоткова теплиця, значить, ніхто не украде у вас жодного огірка.
15 вересня пересаджую кущі з недозрілим перцем в 5-літрові ємності (по 2 кущі) з грудками землі, зберігаючи коріння, і привожу в квартиру. На вікні перець продовжує дозрівати, плоди стають червоними, помаранчевими, жовтими. В кімнаті красиво: і хазяїнам, і перехожим весело дивитися на крупні різнокольорові перчини на вікні.
Здається, для кого це зараз потрібно?
Я думаю, що кімнатні городи особливо потрібні не тільки вдома, а і в інтернатах, і в будинках пристарілих, в казармах — скрізь, де люди шукають, чим зайнятися в хвилини гіркої самотності.