Як виготовити оберіг власними руками — підкова
МЕТА УРОКУ:
ознайомити дітей із значенням та походженням різних оберегів; навчальна: поглиблювати знання вихованців гуртка у галузі декоративно-ужиткового мистецтва; розвивати почуття прекрасного та естетичний смак; виховувати повагу до звичаїв свого народу.
ОБЛАДНАННЯ:
клей ПВА; простий олівець; гумка; ножиці; мішковина (за її відсутності біла канва, фарба коричневого чи сірого кольору, пензлик, баночка для води); картон; різні крупи: манна, гречана, рис, пшоно; декілька квасолин; шкаралупа грецького горіха; зубчик часнику; гарбузове насіння (по декілька зернин); насіння соняшника (по декілька зернин); одна гірка перчина; колотий горох; жолудь; кукурудза; гарячий пістолет (клеєвий пістолет); акриловий лак; пензлик.
ХІД УРОКУ:
Вступне слово керівника гуртка. Доброго дня всім присутунім. Я рада бачити вас на занятті нашого гуртка. Сьогодні у нас з вами буде дуже цікаве заняття.
Сподіваюсь, що воно пройде швидко та захоплююче. Принесе всім нам задоволення і нові знання, бо ми будемо робити оберіг власними руками. Розпочнемо! Наші давні предки обожнювали природу і вірили в існування добрих і злих сил у ній. Намагаючись захиститися від зла, люди створили для себе цілу систему оберегів.
Що це таке? Берегиня, обереги — це давні добрі символи. З їхньою допомогою народ зберіг свою родовідну пам’ять, історію, культуру. Людський світ має потужну добру силу — вогонь у печі, який іде від сонця. Щоб зло не проникло в людський світ, над вхідними дверима вирізували символи-обереги: кола, розетки, хрести та інші.
Поняття «оберіг» знайоме нам з дитячих років. Ну хто з нас не шукав старанно камінчики з дірочками — «курячі боги»?
Звичайно, все це зараз лише викликає усмішку, але і зайвий раз підтверджує, наскільки глибоко сидить у нас древнє язичництво. Оберіг — найдревніший амулет щастя і добробуту, чарівний предмет, що призначений захищати свого власника. Також вважається, що він може принести удачу, попередити про небезпеку, поліпшити стан здоров’я. Через це обереги зажили неабиякої популярності ще з давніх-давен. Люди пов’язували віру в добро, успіх, щастя з певними символами в оберегах.
Обереги завжди мали захищати людей і їх світ від негараздів: нечисті, нещастя, злиднів, захворювань, смерті худоби, псування харчів тощо. Оберіг призначений для того, щоб створити захисне поле між своїм власником і небезпекою, магічно захистити його, зробити невидимим і невразливим до неї. Або ж відстрашити небезпеку, чи наділити те, що він охороняє захисними властивостями, здатними чинити опір злу. Нині прикрашати свої будинки оберегами уже не тільки традиція, а й певна модна тенденція.
Найчастіше обереги виготовляють з природних компонентів, що символізують для людини здоров’я, затишок в родині, любов та щастя. Не випадково в народі існує повір’я, що часник, перець, вироби з солоного тіста відганяють від хати біду та нещастя. Біла льняна строчка є символом єдності в родині. Колоски жита та вівса — обереги краси. Мак охороняє нас від різних наврочень.
Горох, гречка, квасоля символізують гарний урожай, тобто добробут, горіх — міцне здоров’я. Також досить часто в будинках був присутній «мішечок достатку», що висить у житлі і наповнює сімейну чашу багатством та достатком. На цьому оберегу обов’язково повинні бути присутніми кукурудза, горох або квасоля, що символізують багатство і достаток у домі, різнотрав’я, що означає довголіття, червоний перець (гаряча любов) і насіння (сімейне щастя).
Дзвін також є оберегом. Він означає жіноче начало і одночасно небесне склепіння. Як талісман здатний відвести і навіть знищити зло. У більшості традицій він символізує хід часу, а його звук — молитву, весілля і перемогу. У тих частинах країни, де є ліси, біля входу в хату вішають оленячі роги, які також символізують достаток і силу. В інших районах цю роль виконують декоративні віники з аплікаціями-символами. Подібні віники здавна прикрашалися стрічками, сухоцвітом, горішками, горохом, зернами різних злакових культур.
Кожне доповнення мало древній символічний сенс, відповідно до якого воно приносило в будинок багатство, здоров’я, сімейне щастя та ін. Так віник ставав оберегом дому. А ще його часто давали в руки фігуркам-зображенням домового — щоб утримував будинок в чистоті, а всю нечисть вимітав. Вважалося, що при переїзді на нове місце потрібно обов’язково захопити із собою старий віник, так як домовик переїжджає разом зі своїми господарями. Мало значення навіть те, як і де розміщується оберіг. Якщо прилаштовували господарі віночок чубчиком догори — мали на меті вберегти свій дім від нечистої сили та відьом.
А от віночок чубчиком донизу обіцяв привабити гроші у родину. Вважається, що трав’яний віночок приносить в дім удачу. Людське життя завжди сповнене тривог, клопоту. Що б не відбувалося в родині, батьки завжди намагаються захистити своїх дітей, рідних. Кожен прагне убезпечити власне життя від випадковостей. Обереги допомагають повірити в себе, в те, що все буде добре. Особливою силою наділяються речі, які переходять від покоління до покоління. Підкова, українська вишиванка, писанка, вербова гілочка, освячена в церкві, дерево калини, сніп жита чи пшениці, соняшник біля хати — завжди вважалися сильними оберегами. До деяких з них люди так звикли, що чималу увагу звертають на їх магічну дію, використовують у побуті для краси, для лікування. Оберегом, який захистить нас і поліпшить настрій, може бути звичайний кетяг калини в глиняному глечику, засушені колоски жита, які ми принесли з прогулянки по полю й багато іншого.
Один із найбільш відомих талісманів на удачу — це підкова. Знайти на дорозі підкову непросто, така знахідка символізує велику удачу і гроші. Дана прикмета йде з тих часів, коли кінь був найбільшою господарською цінністю. Знайдену підкову вішають над дверима.
А чи знаєте ви, як вішати підкову? В Європі вважають, що чарівну силу підкова набула завдяки богам, адже за формою вона нагадує місяць. Але ось як вішати підкову? Ріжками вгору або вниз ріжками? І де саме вішати підкову? На Сході, в Європі і Латинській Америці підкови вішають на стіну ріжками вниз — щоб щастя лилося на вас.
А ось англійці та ірландці переконані, що треба вішати підкову ріжками вгору, щоб щастя не витікало. Мексиканська підкова — прикрашена стрічками і монетами, ликами святих висить високо — чіпати її нікому не можна. А італійці — навпаки вішають підкову так, щоб кожен, увійшовши, її зачіпав. У Росії вішають ріжками вниз. Є й інші думки — підкова вішається ріжками вгору, щоб будинок був, як повна чаша. Носять підкови на собі, прибивають над вхідними дверима, вішають на стіни і навіть на щогли морських та річкових суден. А ще її закопують у землю біля порогу. Як бути? Вішати підкову опуклою стороною догори як прийнято на Русі або навпаки? Пропонуємо вам повісити так, як вам більше подобається і поспостерігати. Якщо ви відчуєте, що вам більше щастить і гроші у ваш будинок тягнуться — так і залиште. Якщо ж усе навпаки — переверніть підкову.
Значення підкови. Здавна люди вважають підкову символом удачі. Ніхто точно не знає, чому саме цей кінський атрибут вибраний талісманом. Одна з версій-аналогій з підкованим конем. Вигнута залізка утримує його від падіння, додає бігу швидкість і грацію. Та й сам кінь стукає копитами.
Так, можливо, і в житті людини, що біжить по слизькій дорозі буття. Підкови прибивають до авто, носять на грудях. Знавці прикмет щастя стверджують, що роз’єм підкови, як брами, повинен бути звернений до небес (стародавні люди давно натякнули на цей нюанс нащадкам, залишивши золоту пектораль скіфів). Тоді і тільки тоді манна небесна збирається усередині підкови, не минаючи уловлювач щастя. Згідно з повір’ям, нечиста сила завжди ходить колами і, добираючись до одного кінця підкови, змушена розвернутися і піти назад.
Якщо прибивали господарі підкову на дверях ріжками доверху, отримували допомогу в своїх справах від неба. Якщо підкова висіла донизу, то оберігала дім від сварок, хвороб. Підкова вважається і предметом, що відлякує злих духів, і символом удачі. Але вона не може одночасно виконувати дві функції. Тому, якщо використовувати підкову для захисту від злих духів, то треба вішати рогами вниз, а якщо для удачі і благополуччя в домі, то рогами вгору, щоб була повна чаша. Це одне з численних тлумачень властивостей підкови.