«Кулішеві читання»
На малій батьківщині Пантелеймона Куліша, в селі Гукове, у серпні пройшли ХІ «Кулішеві читання». На лоні чарівної поліської природи, серед поля, вшанували пам'ять унікальної постаті в українській історії та нації — Пантелеймона Куліша.
На свято прибула делегація Сумського земляцтва з Києва.
Літературно-мистецьке свято розпочалося з міської бібліотеки та Музею Пантелеймона Куліша у Шостці. Директор бібліотеки Ольга Іванівна Євтушенко радо приймає гостей, знайомить з новими надходженнями, продовжує екскурсію Музеєм, що при бібліотеці.
Ініціатор створення музею Пантелеймона Куліша й започаткування «Кулішевих читань» — міський голова Шостки Микола Петрович Нога. Організатори читань поставили за мету відродити животворчу пам'ять про Пантелеймона Куліша, який залишив своєму народові велику духовну спадщину й частку свого серця.
Продовжилося свято на Гуковому хуторі, де була літня садиба й пасіка Пантелеймонових діда й баби — Кулішів хутір, що за сім кілометрів від містечка Вороніж. Теплий сонячний день зібрав шанувальників творчості Пантелеймона Куліша: дітей, молодь, старше покоління. І зазвучало правдиве Кулішеве слово, сердечне і щире, сповнене любові до рідного краю й свого народу. Проникливо говорили про великого митця й мислителя письменники, художники, науковці, які наголошували на актуальності Кулішевої духовної спадщини сьогодні.
— Ми вшановуємо пам'ять нашого славетного земляка. Це свято є взірцем високої культури, духовності й патріотизму, — сказала у своєму виступі Ірина Родченко, виконавчий директор Сумського земляцтва у Києві. — Це наш край, край, який дав нам путівку в життя.
Ірина Родченко передала до бібліотеки багато книжок письменників-земляків, які живуть у столиці, а також чудову картину «Після дощу» сумчанина, заслуженого художника України Олександра Чередниченка.
Ірина Родченко передала усім учасникам «Кулішевих читань» вітання від голови Сумського земляцтва Івана Рішняка.
Народна майстриня Людмила Клюй подарувала ляльку-мотанку оберіг, який символізує достаток, мир, добро. Художниця Галина Бодякова, передаючи до фонду бібліотеки свої перші дитячі книжки, зауважила, що це так щемно ступати на рідну землю, свою малу батьківщину.
Багато добрих слів сказали й поділилися враженнями від гостинності члени делегації художник Генрі Ягодкін, кінорежисер Сергій Марченко, радіожурналіст Неля Грабовська.
На Гуковому хуторі розгорнули свої виставки майстри народного мистецтв, арт-студія «Народні скарби», клуб «Відрада».
Саме Куліш став першим вживати в літературі й науці на ймення Україна й послідовно відстоював волю свого народу, оскільки був переконаний, що кожен народ має повноцінне право вільно жити на своїй рідній землі.
Учасники «Кулішевих читань» поклали живі квіти до пам’ятного знаку у формі дзвону, що встановлений на місці Кулішевого хутора. Після закінчення розважальної програми всі присутні могли насолодитися кулішем, приготованим за особливим рецептом, пирогами і, звичайно, різноманітними українськими стравами.
Надовго залишаться у пам’яті проникливі «Кулішеві читання». Це свято засвідчило високу культуру, духовність і патріотизм.